Primer Balkanski bojevnik se znova zapleta, saj je vrhovno sodišče zavrnilo zahtevo zagovornikov obdolžencev za varstvo zakonitosti. Pripor so podaljšali devetim osumljenim, trije pa ostajajo v hišnem priporu, poroča današnje Delo.
Kot je pojasnil odvetnik Janez Koščak, ki zastopa domnevnega vodjo slovenskega dela kriminalne združbe Dragana Tošića, so na odločitev sodnikov podali pritožbe. Koščak pravi, da preučujejo tudi možnost vložitve ustavne pritožbe. Pritožbo so napovedali še nekateri zagovorniki.
Zahtevo za varstvo zakonitosti je vložil tudi Saša Ravnik, ki zastopa drugoosumljenega v akciji Balkanski bojevnik Dragana Beljkaša. Ker gre za priporno zadevo, bi lahko vrhovni sodniki o zahtevi obrambe odločili že do srede prihodnjega meseca.
Zagovorniki so v zahtevi za varstvo zakonitosti zapisali, da je sklep o priporu temeljil na bistvenih kršitvah kazenskega postopka, kršitvah ustavnih pravic in zakonskih pogojev za odreditev pripora. Sodišču so predlagali, naj obdolžence izpusti na prostost. Vrhovni državni tožilec pa je opozoril na ponovitveno nevarnost in begosumnost osumljencev.
Po poročanju Dela vrhovni sodniki niso našli kršitev kazenskega zakona, prav tako niso sledili navedbam nekaterih zagovornikov, da so dokazi, pridobljeni od tujih varnostnih organov, nedovoljeni. Pripor so označili za sorazmeren in nujen, predvsem ker je bila združba dobro organizirana, preprodajala je veliko količino mamil, s kaznivimi dejanji pa je nadaljevala tudi po zasegih droge.
Kot je znano, so policisti in kriminalisti v začetku junija na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper opravili več kot 30 hišnih preiskav in zaradi nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja pridržali 14 oseb. Vsi so bili slovenski državljani, stari med 25 in 40 let. Med njimi pa je bil tudi Ljubljančan Dragan Tošić, ki naj bi vodil slovenski narkokartel.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.