Uradni govorec ministrstva za zunanje zadeve Milan Balažic je danes zatrdil, da v Sloveniji za zdaj velja odločitev, da kandidira za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov v letih 2012–2013. Kot je dodal, na MZZ že deluje posebna skupina, ki se ukvarja s projektom kandidature za nestalno članstvo VS ZN, prav tako potekajo določene aktivnosti, ki naj bi se v prihodnjem letu še okrepile.
Balažic je tako zavrnil današnje poročanje časnika Dnevnik, po katerem naj bi tako v krogih blizu premierja Boruta Pahorja kot zunanjega ministra Samuela Žbogarja razmišljali o možnosti odstopa od kandidature, med drugim zaradi vprašanja stroškov kandidature in nato morebitnega članstva.
Vodilni predstavniki države naj bi bili kandidaturi za nestalno članico VS ZN različno naklonjeni: medtem ko naj bi jo predsednik države Danilo Türk odločno podpiral, ji je premier manj naklonjen, minister Žbogar pa naj bi bil nekoliko bliže stališču predsednika države, je zapisal Dnevnik.
Politika mora razmisliti
"Če gre za kakršne koli takšne razmisleke, gre za razmisleke v sferi politike, in ne na MZZ. Politika pa mora razmisliti, ali bo vztrajala pri tej kandidaturi, oziroma če so kakršni koli dodatni premisleki, se odločiti, ali gremo na polno do konca ali je kakšen drug strateški razlog, ki Sloveniji morda ne daje kakšne druge strateške prednosti pred to kandidaturo. Gre za odločitve, ki jih je potrebno sprejeti v sferi politike, predvsem v kabinetu predsednika vlade in uradu predsednika države," je še dejal Balažic.
Po njegovem mnenju je sicer Slovenija zelo močna kandidatka v vzhodneevropski skupini in ima vse reference, da dobi kandidaturo za nestalno članico VS ZN. Madžarska je sicer po besedah Balažica solidna nasprotnica, a je Slovenija boljša kandidatka z več možnostmi za izvolitev.
Slovenija je že bila nestalna članica VS ZN v letih 1998/1999. Takrat je bil Žbogar, kot še piše danes Dnevnik, eden od članov diplomatske ekipe v New Yorku, vodja slovenske misije pri ZN pa je bil Danilo Türk. Slovenija je med članstvom dvakrat predsedovala VS ZN, in sicer avgusta 1998 in novembra 1999, predsedovala pa je tudi odboru VS za sankcije proti Libiji.
Pet novih nestalnih članic (skupno jih je 10), bo za obdobje 2012–2013 GS ZN izbrala jeseni prihodnje leto. V VS ZN je še pet stalnih članic s pravico veta; to so ZDA, Rusija, Kitajska, Francija in Velika Britanija.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.