Nekdanji veleposlanik v Avstraliji, Novi Zelandiji, Indoneziji in Zvezi držav Jugovzhodne Azije (ASEAN) Milan Balažic je v javnost posredoval pismo, v katerem je zapisal, da je skupaj s skupino diplomatov v preiskovanju vzrokov za njegov odpoklic prišel do preverljive informacije.
Posredovana naj bi jim bila iz enega od visokih mest v slovenski politiki, sodeč po njej pa je bil predsednik republike Borut Pahor izsiljevan in ga je bil v skladu s tem prisiljen odpoklicati z mesta veleposlanika.
Vrh stranke SDS naj bi vedel za določene Pahorjeve (zunanje)politične napake, ki jih je ta s pomočjo vodstva Ministrstva za zunanje zadeve prikril pred slovensko javnostjo, piše v Balažičevem pismu. Predenj je bila zato postavljena alternativa – ali bo sodeloval v političnem pogromu nad Balažicem ali pa bo sam doživel postopek odpoklica, se pravi obtožbe pred ustavnim sodiščem po 109. členu ustave RS. "Pahor se je odločil za zanj ugodnejšo odločitev in sprožil odpoklic veleposlanika. Pridobljena informacija meče novo luč na omenjeni odpoklic, saj k namernemu zavajanju javnosti predsednice vlade v odstopu Alenke Bratušek in eklatantnem širjenju neresnic ministra za zunanje zadeve v odstopu Karla Erjavca dodaja novo zaskrbljujočo razsežnost."
Balažic zato ustrezne institucije poziva, da raziščejo utemeljenost teh navedb in ustrezno ukrepajo. "Slovenski državljani si ne zaslužijo živeti v političnem in pravnem sistemu, ki ga za svoje strankarske in zasebne interese izrabljajo nekateri politiki. Nenazadnje pa to tudi niso razmere, v katerih bi slovenska diplomacija lahko uspešno opravljala svoje poslanstvo," je še zapisal.
Pahor: To je absurd
"Omenjene navedbe so absurdne. Predsednik republike je nad njimi osupel," so sporočili iz urada predsednika republike. Kot so pojasnili, se je Pahot za odpoklic veleposlanika Balažica odločil po pogovorih z zunanjim ministrom Erjavcem in na podlagi sklepa vlade.
SDS: To so navadna natolcevanja!
Tudi iz stranke SDS so sporočili, da so vse to navadna natolcevanja. "Smo pa začudeni, kako to, da se v tem primeru, glede na javno objavljeno korespondenco med Balažicem in nekaterimi političnimi predstavniki, ki pa ne prihajajo iz vrst SDS in ki meri na storitev kaznivega dejanja na znanem kraju, ob znanem času, med znanimi posamezniki in na znan komunikacijski način, še ni začela tožilska preiskava," so še zapisali.
Odnesla ga je Omanova prisotnost na odprtju konzulata v Melbournu
Kot je znano, je Pahor 9. junija letos podpisal ukaz o Balažicevem odpoklicu. Vzrok je bila prisotnost obsojenega pedofila Nicholasa Omana, ki je v Sloveniji poznan tudi po vpletenosti v različne orožarske afere, na odprtju konzulata v Melbournu marca letos.
Nadzor, ki se je končal 14. aprila, je najprej pokazal, da Omana ni bilo na seznamu povabljenih na odprtje konzulata. To je v državnem zboru poslancem pojasnil tudi Erjavec, nato pa so se pojavila dodatna pričevanja in slikovni material udeležencev dogodka, zaradi katerih je minister uvedel dodatno preiskavo. Po tem pa se je Erjavec odločil, da se Balažica umakne s položaja, češ da nima več zaupanja dela avstralskih Slovencev.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.