Zveza potrošnikov Slovenije je preverjala mikrobiološko kakovost živil, ki jih že pripravljene strežejo v večjih ljubljanskih trgovinah. V laboratorijsko analizo so poslali vzorce tatarskega biftka, francoske solate, ameriške solate, kuhanega pršuta in nekaj drugih jedi. Otrokom in slabotnim ljudem bi bakterije, ki so jih ta živila vsebovala, lahko povzročile zdravstvene težave, pravijo strokovnjaki.
Solate, polne bakterij
V vzorcih tatarskega bifteka, kupljenih v E.Leclercu in Tušu BTC, so odkrili bakterijo Listeria monocytogenes, vzorci enakih živil v Hipermarketu Mercator Šiška, Maximarketu in Intersparu BTC pa so bili po besedah predstavnikov Zveze potrošnikov mikrobiološko ustrezni.
Kar 30-krat večjo vsebnost mikroorganizmov, kot je dovoljena meja, ima po rezultatih testov francoska solata iz E.Leclerca in Tuša, dva vzorca ameriške solate, kupljene v Hipermarketu Mercator Šiška in Maximarketu pa sta vsebovala preveč aerobnih mezofilnih bakterij.
Med osmimi vzorci postrežene in prepakirane solate so preveliko vsebnost bakterije E.coli našli v postreženi solati iz Maximarketa. Vsi trije vzorci kuhanega pršuta, kupljeni v Hipermarketu, pa so bili ustrezni.
V nobenem od preverjenih vzorcev ni bilo bakterije salmonella in stafilokoknih enterotoksinov, je še dejala strokovnjakinja za prehrano pri Zvezi potrošnikov Slovenije Marjana Peterman.
Pozor pri nakupu delikatesnih živil
"Surovo živilo je potencialno tveganje in zahteva izredno dobre higienske razmere ne samo, ko ga kupimo, ampak tudi potem,“ opozarja Petermanova in dodaja, da je pri tem pomembna tudi temperatura. Hkrati poziva potrošnike, naj bodo pozorni pri nakupu delikatesnih živil.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.