Gripe ne jemljemo dovolj resno. Letos je še posebej huda in smrtonosna. Kosi tudi med mlajšimi, ki so bili pred gripo povsem zdravi. Intenzivne enote po vse več slovenskih bolnišnicah pokajo po šivih. V zadnjih treh tednih so samo laboratoriji potrdili 1.320 primerov, obolelih je bistveno več. Več je tudi zapletov – samo v UKC Ljubljana so hospitalizirali 716 bolnikov, nekaj ljudi se bori za življenje, so v komi, dihajo s pomočjo aparatov, živijo z zunajtelesnim krvnim obtokom. Iz Maribora sporočajo, da 10 % obolelih potrebuje intenzivno zdravljenje.
O smrtnih žrtvah poročajo iz več slovenskih krajev, največ, kar 29, so jih zabeležili v ljubljanskem UKC. Gripa je bila usodna tudi za mlajšega, neuradno 38-letnega moškega, ki je pred gripo veljal za popolnoma zdravo osebo, tudi iz Celja poročajo o podobnem primeru smrti moškega srednjih let. Letos razsaja hujša oblika, podtipa A, ki tako oslabi imunski sistem, da se pogosteje začnejo zapleti.
Pandemski tip gripe prizadene tudi mlajše
Kot je v pogovoru za 24UR ZVEČER pojasnila infektologinja Bojana Beovič, je primerov gripe več kot v lanskem letu, predvsem pa je večje število hospitaliziranih. Letos se zapleta pri tistih, ki so bili pred gripo zdravi, brez kroničnih obolenj. "To se nam je dogajalo, ko smo se prvič srečali s tem tipom gripe, ki je tudi letos najbolj pogost, to je pandemski tip H1N1, ki očitno prizadene tudi mlajšo populacijo, ki nima nobene imunosti, po drugi strani pa reagira na okužbo zelo burno, s hudim vnetnim odgovorom, ki je škodljiv za sam organizem," pravi infektologinja.
Kakšni pa so možni zapleti? "Gripa se pogosto zaplete tako, da virus poškoduje dihala, nato pa pride do bakterijske superinfekcije – da bakterije pridejo v že poškodovana tkiva in povzročijo hudo obliko pljučnice," odgovarja zdravnica. Dodaja, da so zapleti lahko zelo hudi in lahko vodijo tudi v smrt. Vsako leto se umrljivost poveča v sezoni gripe. Predvsem so ogroženi starejši, tisti, ki imajo kronična obolenja, in tudi posamezniki, ki tega nimajo.
Kakšni so znaki, da gre za hudo obliko?
Ko gre za hudo obliko gripe, vsekakor ne odlašajte s prihodom k zdravniku. Hudi primeri so, ko pride do motnje zavesti, zelo hitrega dihanja, nizkega krvnega tlaka – to so pokazatelji resnega stanja. Še vedno pa je tudi smiselno cepljenje. Zdravniki pričakujejo, da bo gripa trajala še nekaj tednov.
Treba pa je poskrbeti tudi za preventivo – ni dobro, da smo v stiku z bolnimi, če smo sami bolni, pa da ne trosimo virusa naokoli. Če se počutite slabo, če ste bolni, ne hodite ven, svetuje infektologinja.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.