Volivke in volivci so na današnjem referendumu glasovali proti uveljavitvi novele zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Volilne komisije so doslej preštele 390.325 glasov volivk in volivcev,
ki so se udeležili referenduma. Po prvih podatkih republiške volilne
komisije je za uveljavitev novele zakona glasovalo 107.242 oz. 28,88
odstotka volivcev, proti pa 264.127 oz. 71,12 odstotka.
“Za upravljanje in delo Triglava to (rezultat referenduma) ne pomeni nič novega. Skušamo doseči in ohraniti vodilni položaj v jugovzhodni Evropi. Mi si želimo jasno definirana in stabilna lastniška razmerja v zavarovalnici Triglav“, je poudaril predsednik uprave zavarovalnice Triglav Andrej Kocič.
"V regiji, v kateri poslujemo, se srečujemo z velikimi multinacionalnimi podjetji, ki imajo urejeno lastništvo, in če ga mi nimamo, je to za nas pomanjkljivost," je menil. Z vidika učinkovitosti podjetja bi si zato v vodstvu zavarovalnice želeli, da se njeno lastništvo opredeli in stabilizira.
Kocič je priznal, da pa je pri lastninjenju tako velikega sistema, kot je Zavarovalnica Triglav, zagotovo treba upoštevati še druge dejavnike, denimo enakopravnost, poštenost. Vendar gre tu za konkretne politične odločitve, je menil ter izrazil željo, da bi lastniki oz. predstavniki lastnikov to lastništvo čim prej opredelili. "Da se ne bo treba vsem skupaj v Sloveniji toliko s tem ukvarjati, ampak bo prišla do izraza osredotočenost na uspešnost poslovanja," je dejal.
'Vlada bo lahko še enkrat premislila'
Predsednik državnega sveta Janez Sušnik je z izidom naknadnega zakonodajnega referenduma o uveljavitvi novele zakona o lastninskem preoblikovanju zadovoljen. "Vlada bo tako lahko še enkrat razmislila, kako problem upravičencev Zavarovalnice Triglav reševati na drugačen način. Najbrž na že znani način, da se vse pravice prenese naravnost na pokojninsko blagajno," je povedal Sušnik.
"Če bo predlagan zakon, po katerem bi šel državni delež zavarovalnice naravnost v pokojninsko blagajno, bomo državni svetniki glasovali za to," je poudaril Sušnik.
Erjavec: Stabilizacija pokojninske blagajne
Glede referenduma o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic je predsednik stranke DeSUS Karel Erjavec danes dejal, da, če smo toliko let čakali zakon, pa lahko počakamo še kakšno leto.
Poudaril je še, da je potrebno poskrbeti prav za večjo varnost upokojencev in stabilnost pokojninske blagajne.
Bajuk: Druge rešitve ne bodo drugačne
Finančni minister Andrej Bajuk obžaluje, da so volivke in volivci na današnjem naknadnem zakonodajnem referendumu zavrnili uveljavitev novele zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. "Dejstvo je, da so bili ljudje zmedeni, saj so bili predmet popolnoma neuresničljivih obljub s strani predlagateljev referenduma, državnega sveta," je v izjavi za javnost dejal Bajuk. Na koncu bo treba vendarle sprejeti neko rešitev glede zavarovalnic, ta pa ne bo bistveno drugačna od predlagane, je dejal.
Podobnik: Morali bi prepovedati prodajo
Predsednik SLS in minister za okolje Janez Podobnik si želi, da bi se nesporazum, zaradi katerega je prišlo do razpisa referenduma o uveljavitvi novele zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, razrešili že prej. Če bi se to zgodilo in bi v zakon zapisali še stavek, da Kapitalska družba (Kad) ne bi smela prodati 35-odstotnega deleža v Zavarovalnici Triglav, do referenduma sploh ne bi prišlo, je dejal Podobnik.
Podobnik je ocenil, da smo zdaj v razmeroma težkem položaju. S tem, ko novela zakona, po kateri naj bi se dobra tretjina delnic Zavarovalnice Triglav prenesla na Kad, ni dobila podpore, namreč vlada eno leto ne more narediti ničesar. "Po preteku tega roka pa lahko vlada pripravi nov zakon, v katerem bo tudi omenjeni člen o prepovedi prodaje deleža s strani Kada," je poudaril Podobnik. Po njegovem mnenju sicer verjetno obstaja tudi še kakšna druga možnost, vendar je treba pregledati poslovniška določila.
Lahovnik: Vlada naj razmisli
Izid naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic je zelo jasno sporočilo vladi, da si vzame čas za razmislek in pripravi boljši zakon, kot pa je bil ta, s katerim je predlagala, da se dobra tretjina delnic Zavarovalnice Triglav namesto na upravičene fizične osebe, zavarovance te zavarovalnice iz leta 1990, prenese na Kapitalsko družbo (Kad), je povedal poslanec stranke Zares Matej Lahovnik.
Lahovnik je ob tem je izrazil prepričanje, da se bo vlada zdaj zamislila in v prihodnjih mesecih pripravila novelo zakona, ki jo bodo lahko podprli tudi v opoziciji. "Tudi v stranki Zares," je dodal ter vladi ponudil sodelovanje na tem področju.
"Dejstvo je, da je vladna stran slabo pristopila k pojasnjevanju posledic, kaj se bo zgodilo, če novela zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic ne bo sprejeta," je dejal šolski minister Milan Zver. "Svetniki so brez temeljite razprave in brez strokovnih argumentov sprejemali politične odločitve, ki, kot vidimo, imajo lahko daljnosežne politične posledice," je še dodal.
Poslanski skupini LDS in Zares sta volivcem svetovala, naj v nedeljo na referendumu glasujejo proti. V SDS so pa so svetuovali, da potrdijo vladni predlog. Nekdanji predsednik Milan Kučan je ob predsedniških volitvah glede referenduma o zavarovalnici Triglav ocenil, da bodo volivci zakon o lastninjenju zavarovalnice zavrnili. "Očitno ta zavarovalnica od vsega začetka nima sreče s privatizacijo," je še dodal.
Minister za finance je danes tudi komentiral referendumsko glasovanje. Minister Andrej Bajuk je dejal, da pričakuje, da bo zakon potrjen. Pojasnil je tudi, da je glede deleža zavarovalnice Triglav, s katerim bo upravljal Kad, "vlada že sprejela stališče, da tega ne bo prodala".
Po ministrovem mnenju bi bilo kaj takega "nesmiselno" zaradi Triglavove strateške vloge. Bajuk je dodal, da bo "treba biti zelo pozoren in zagotoviti, da bo zavarovalnica tudi naprej povečevala svojo donosnost". Poteza, ki jo je vlada sprejela z zakonom, po Bajukovih besedah predstavlja "prispevek k dolgoročnemu reševanju neravnovesij, ki jih imamo v pokojninski blagajni".
Vladna rešitev
Kot je znano so v poslanski skupini SDS bili prepričani, da se problem lastninjenja zavarovalnice Triglav lahko reši v največjem javnem interesu le z novelo predloženega zakona. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je že pred dnevi poudaril, da se bodo z zakonom zagotovili dolgoročni sistemski viri za pokojninsko blagajno, obenem pa se bo znižala prispevna stopnja zaposlenih in delodajalcev.
O očitkih nekaterih poslanskih skupin, da novela ne vsebuje varovala, s katerim bi Kapitalski družbi omejili neomejeno razpolaganje z deležem, je Tanko poudaril, da iste poslanske skupine v fazi obravnave zakona v državnem zboru niso predlagale nikakršnih dopolnil. Ob tem se Tanko tudi sprašuje o sami dobronamernosti sodelovanja v državnem zboru in pri zakonskih projektih.Tako kot v SDS novelo zakona so podpirali tudi v DeSUS.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.