V tem šolskem letu je v klopi sedlo okoli 160.000 osnovnošolcev in dobrih 83.000 dijakov. Otroci in mladoletniki se zelo redko pojavljajo kot povzročitelji prometnih nesreč. Tudi zato moramo vozniki nanje še posebej paziti, za kar bodo poskrbeli tudi policisti in redarji.
Šolarji so razporejeni po 451 osnovnih šolah in 334 podružnicah. Za predvidenih 83.212 dijakov v šolskem letu 2010/11 – od teh jih je v prvi letnik vpisanih 21.875, vpisi pa še potekajo – je prostora na 116 javnih srednješolskih zavodih oziroma skupaj z enotami 156 srednjih šolah. Poleg teh je še šest zasebnih gimnazij in šest zavodov za otroke s posebnimi potrebami, ki tudi izvajajo srednješolske izobraževalne programe.
V primerjavi s preteklima šolskima letoma je sicer opaziti porast števila prvošolčkov (18.142 ob denimo 17.541 učencih lani in 17.769 v letu 2008/09), ki pa še zmeraj za nekaj tisoč enot zaostaja za številčnostjo srednješolskih generacij.

Novosti na področju prehrane, prevozov, počitnic in ocenjevanja
Na ministrstvu za šolstvo med glavnimi novostmi izpostavljajo uveljavitev zakona o šolski prehrani in poenotenje zimskih počitnic. Med novostmi, ki čakajo dijake, velja omeniti tudi ukinitev opisne ocene NMS ("ne dosega minimalnih standardov") in vrnitev "cvekov" v poklicnih in strokovnih šolah. Razlogi za vrnitev številčnega ocenjevanja so želja po poenotenju ocenjevanja ter spodbujanje sprotnega dela in odgovornosti dijakov.
Dijaki medtem opozarjajo na vprašanje subvencij za šolske prevoze, ki za dijake in njihove družine pomeni precejšen strošek. Čeprav so z Ljubljanskega potniškega prometa v petek sporočili, da je bil med Mestno občino Ljubljana in šolskim ministrstvom dosežen načelen sporazum, s katerim bodo dijakom, ki niso iz Ljubljane, še vedno subvencionirali prevoz, vprašanje ostaja nerešeno na sistemski ravni, opozarjajo v Dijaški organizaciji Slovenije.
Prvošolčki so se veselili
Otroci, ki so danes prvič prestopili šolski prag, so nam zaupali svoje občutke ob prvem šolskem dnevu. Vsi so bili zelo veseli in so se šole veselili, najbolj pa se veselijo, da bodo v šoli brali in pisali ter se učili. Kot pravijo, se zelo radi učijo, celo raje kot se igrajo. Prvi šolski dan je sicer tudi drugače zelo poseben. Prvošolčki so tako v dar prejeli čepice in rutice, dobili pa so tudi sladoled in slončka.

Ob prvem šolskem dnevu pa so bili vznemirjeni tudi starši prvošolčkov. ''Dva dni pred šolo je bila kriza zaradi tega prehoda iz vrtca v šolo. Malo ga je skrbelo, kaj resnega pa ni bilo,'' je povedala mama enega izmed šolarjev. Starša drugega pa sta povedala, da je bilo pri njunem otroku drugače, nobenega strahu ni bilo, saj je v šolo šel z istimi otroci, s katerimi je bil tudi v vrtcu.
Ravnateljica OŠ Milana Šuštaršiča Irena Kodrič, pa je povedala, da se na sprejem prvošolcev vsako leto pripravijo, ker se zavedajo, da je zelo pomembno, da ta dan postane eden izmed dni, ki se jih bodo tako učenci kot starši radi spominjali.
Anketo s prvošolčki si lahko ogledate v zgornjem videu.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.