Slovenija

FOTO in VIDEO: 'Rutice so zato, da nas vidijo'

Ljubljana/Maribor/Celje/Novo mesto/Koper, 01. 09. 2010 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvošolčki so zakorakali skozi šolska vrata. Večina jih je veselih, saj se bodo v šoli učili, igrali in tudi brali ter pisali. ''Dobili smo sladoled, slončka, čepice in rutice,'' so povedali.

Ob začetku šolskega leta je šolarje, dijake, njihove starše in učitelje nagovoril tudi predsednik države Danilo Türk, ki je izpostavil prometno varnost: "Še posebej bi zaprosil vse državljane, policijo in druge, da zagotovijo varno pot njim in vsem drugim šolarjem, ki se včasih razposajeno in nepremišljeno zaženejo čez cesto. Poskrbimo, da bo prvi šolski dan lep, varen in prijeten, da bodo otroci začeli novo šolsko leto z optimizmom in zaupanjem vase.“

V tem šolskem letu je v klopi sedlo okoli 160.000 osnovnošolcev in dobrih 83.000 dijakov. Otroci in mladoletniki se zelo redko pojavljajo kot povzročitelji prometnih nesreč. Tudi zato moramo vozniki nanje še posebej paziti, za kar bodo poskrbeli tudi policisti in redarji.

Šolarji so razporejeni po 451 osnovnih šolah in 334 podružnicah. Za predvidenih 83.212 dijakov v šolskem letu 2010/11 – od teh jih je v prvi letnik vpisanih 21.875, vpisi pa še potekajo – je prostora na 116 javnih srednješolskih zavodih oziroma skupaj z enotami 156 srednjih šolah. Poleg teh je še šest zasebnih gimnazij in šest zavodov za otroke s posebnimi potrebami, ki tudi izvajajo srednješolske izobraževalne programe.

V primerjavi s preteklima šolskima letoma je sicer opaziti porast števila prvošolčkov (18.142 ob denimo 17.541 učencih lani in 17.769 v letu 2008/09), ki pa še zmeraj za nekaj tisoč enot zaostaja za številčnostjo srednješolskih generacij.

Šolarčki - 3
Šolarčki - 3 FOTO: Aljoša Kravanja

Novosti na področju prehrane, prevozov, počitnic in ocenjevanja

Bivši šolski minister in predsednik Odbora za šolstvo in šport Milan Zver je vsem šolarjem zaželel, da bi zanje šola postala prostor veselja, sproščenosti in kreativnosti, ter da bi bila zanje to nepozabna izkušnja.

Na ministrstvu za šolstvo med glavnimi novostmi izpostavljajo uveljavitev zakona o šolski prehrani in poenotenje zimskih počitnic. Med novostmi, ki čakajo dijake, velja omeniti tudi ukinitev opisne ocene NMS ("ne dosega minimalnih standardov") in vrnitev "cvekov" v poklicnih in strokovnih šolah. Razlogi za vrnitev številčnega ocenjevanja so želja po poenotenju ocenjevanja ter spodbujanje sprotnega dela in odgovornosti dijakov.

Dijaki medtem opozarjajo na vprašanje subvencij za šolske prevoze, ki za dijake in njihove družine pomeni precejšen strošek. Čeprav so z Ljubljanskega potniškega prometa v petek sporočili, da je bil med Mestno občino Ljubljana in šolskim ministrstvom dosežen načelen sporazum, s katerim bodo dijakom, ki niso iz Ljubljane, še vedno subvencionirali prevoz, vprašanje ostaja nerešeno na sistemski ravni, opozarjajo v Dijaški organizaciji Slovenije.

Prvošolčki so se veselili

Otroci, ki so danes prvič prestopili šolski prag, so nam zaupali svoje občutke ob prvem šolskem dnevu. Vsi so bili zelo veseli in so se šole veselili, najbolj pa se veselijo, da bodo v šoli brali in pisali ter se učili. Kot pravijo, se zelo radi učijo, celo raje kot se igrajo. Prvi šolski dan je sicer tudi drugače zelo poseben. Prvošolčki so tako v dar prejeli čepice in rutice, dobili pa so tudi sladoled in slončka.

Prvi šolski dan - 7
Prvi šolski dan - 7 FOTO: Aljoša Kravanja

Ob prvem šolskem dnevu pa so bili vznemirjeni tudi starši prvošolčkov. ''Dva dni pred šolo je bila kriza zaradi tega prehoda iz vrtca v šolo. Malo ga je skrbelo, kaj resnega pa ni bilo,'' je povedala mama enega izmed šolarjev. Starša drugega pa sta povedala, da je bilo pri njunem otroku drugače, nobenega strahu ni bilo, saj je v šolo šel z istimi otroci, s katerimi je bil tudi v vrtcu.

Ravnateljica OŠ Milana Šuštaršiča Irena Kodrič, pa je povedala, da se na sprejem prvošolcev vsako leto pripravijo, ker se zavedajo, da je zelo pomembno, da ta dan postane eden izmed dni, ki se jih bodo tako učenci kot starši radi spominjali.

Anketo s prvošolčki si lahko ogledate v zgornjem videu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

.col.
01. 09. 2010 21.21
šolanje je zaston potrebni pripomočki pa niti najmanj-a ni logičn za našo politiko?
User506299
01. 09. 2010 19.37
Pri nas bi blo šolanje naj zastonj...vsaj tako piše v ustavi...Zakaj pa morem pol dat 300 eur za potrebščine?
Zvezda3000
01. 09. 2010 18.53
Kje je pa tukaj varstvo osebnih podatkov, s katerim na ministrstvih tako težijo!!!
User416657
01. 09. 2010 17.31
Vse lepo novim šolarčkom. Mi gredo pa na živce te nove t.i. "rutke"- saj to sploh niso rutke ampak neke plahte, ki si jih povezejo čez glavo. original rutke so ble 100 lepše.
User491946
01. 09. 2010 17.25
hahaha. res policisti nadzorujejo promet in poti v šolo in podobne stvari. Morda kje že a pred OŠ Orehek Kranj imajo policisti parkiran le policijski avto kje pa se nahajajo pa nihče ne ve. Tudi šolskih avtobusov, ki se vozijo brez oranžnih tablic nič ne opozorijo sramota. Tudi avto je parkiran le prvi dan potem pa ga ne vidiš več nikoli med šolskim letom, res zelo dobro od naših policistov
Tristokosmatih
01. 09. 2010 16.07
Moje sožalje vsem šolarjem
Uporabnik243472
01. 09. 2010 15.36
Večina jih je veselih, saj se bodo v šoli učili Najbolj legendaren stavek xD
jurgelj
01. 09. 2010 15.15
zanimiva izjava župana Jankoviča.......da so u ljubljan najboljše šole.....nemorš verjet...zelo zanimiv....a to pomen da vse druge so pa zanič..majko mu šalabajzersko...
User508468
01. 09. 2010 14.45
hehe so dobili sladoled, ki so ga kupili, ko je bilo še vroče... prvošolčki ne začnejo ob osmih ne? vsaj danes niso...
Ramzess
01. 09. 2010 14.00
Tedomedo="Zdaj lahko pričakujemo kup novic o poškodovanih ali mrtvih otrokih na cesti." Upajmo da ne, čeprav med šolarji ne bo malega Dina iz Selnice, ki slab teden pred začetkom šole umrl skupaj z mamo po vlakom, ker je ta zapeljala predenj. Kripo5="Na splošno bi bilo treba šolo odpraviti! Šola ne dela več tega, kar bi morala (UČITI), pač pa le še daje potuho mulariji ..." Se strinjam, šola kot sistem indokrinacije mladih ne uči, kar bi morala, temveč le tega kar ustreza interesom sistema, da mu kasneje te osebe lahko služijo, kot roboti. Ni slučaj, kot ugotavljajo, da vsaka generacija ve manj, se je vse manj sposobna soočevati z življenskimi situacijami. Johnideep="simonka23 če bi kaj bolj spremljala šolske dogodke, bi vedela, da napovedanega spraševanja NI VEČ! Vsaj naj ga nebi bilo!" Ne glede nato ali je ali ni, je odločitev napovedano ali nenapovedano spraševanje stvar vsakega posameznega učitelja, v okviru svojega oz. dotičnega predmeta, če jih poučujejo več, odvisno kaj so si po njihovem učenci zaslužili. Gre za svar dogovora med učiteljem in učenci, odvisno tudi od namena spraševanja, ali gre za novo oceno, ali se popravljajo ocene za nazaj, ipd. Liverb123="@olaff tukaj se motiš! Učitelji znajo učit bolje kot v drugih državah, samo je sistem našega šolstva tako zanič, tako na podnu, tako zelo zelo slab, da tudi učitelji ne morejo toliko vplivati na vse skupaj. Da se mora otrok pri 14ih letih odločiti kaj bo delal celo življenje?? katastrofa!" Ja, in nekateri kasneje zato spoznajo, da so naredili usodno napako, in zapravili leta časa, preusmerjanje nato vzame še spet leta časa, in rezultat, leta so tu, oni pa nikjer in pri ničemer. Nekaterim po 'obvoznici' sicer uspe, drugim ne. Če bi človek bili vedež, ne bi bil revež.
Brabus
01. 09. 2010 13.59
commi 01.09.2010, 12:18 2 meni se pa zdi,da napovedano spraševanje ni napačno, saj naj bi bilo bistvo, da se naučiš in seveda znaš,če pa veš za datum,pa ja ni hudo narobe??!!, naj bi bil važen končni rezultat, to pa je znanje,.. Ja, pol pa tisga, ki bi bil napovadano uprašan, ni v šolo, si pa učiteljca kar enga zbere in ga upraša, ta neč ne zna in dobi cvek. Tako delajo.Zato se mi ne zdi smiselno, da vnaprej veš , da boš uprašan. Zato je najbolj pošten, da so vsi pripravljeni vsak dan, potem pa ne bo anomalij in izkoriščanja.
Ramzess
01. 09. 2010 13.58
Novo šolsko leto, novi dosežki v njem. Tedomedo="Zdaj lahko pričakujemo kup novic o poškodovanih ali mrtvih otrokih na cesti." Upajmo da ne, čeprav med šolarji ne bo malega Dina iz Selnice, ki slab teden pred začetkom šole umrl skupaj z mamo po vlakom, ker je ta zapeljala predenj. Liverb123="@olaff tukaj se motiš! Učitelji znajo učit bolje kot v drugih državah, samo je sistem našega šolstva tako zanič, tako na podnu, tako zelo zelo slab, da tudi učitelji ne morejo toliko vplivati na vse skupaj. Da se mora otrok pri 14ih letih odločiti kaj bo delal celo življenje?? katastrofa!" Ja, in nekateri kasneje zato spoznajo, da so naredili usodno napako, in zapravili leta časa, preusmerjanje nato vzame še spet leta časa, in rezultat, leta so tu, oni pa nikjer in pri ničemer. Nekaterim po 'obvoznici' sicer uspe, drugim ne. Če bi človek bili vedež, ne bi bil revež. Kripo5="Na splošno bi bilo treba šolo odpraviti! Šola ne dela več tega, kar bi morala (UČITI), pač pa le še daje potuho mulariji ..." Se strinjam, šola kot sistem indokrinacije mladih ne uči, kar bi morala, temveč le tega kar ustreza interesom sistema, da mu kasneje te osebe lahko služijo, kot roboti. Ni slučaj, kot ugotavljajo, da vsaka generacija ve manj, se je vse manj sposobna soočevati z življenskimi situacijami. Johnideep="simonka23 če bi kaj bolj spremljala šolske dogodke, bi vedela, da napovedanega spraševanja NI VEČ! Vsaj naj ga nebi bilo!" Ne glede nato ali je ali ni, je odločitev napovedano ali nenapovedano spraševanje stvar vsakega posameznega učitelja, v okviru svojega oz. dotičnega predmeta, če jih poučujejo več, odvisno kaj so si po njihovem učenci zaslužili. Gre za svar dogovora med učiteljem in učenci, odvisno tudi od namena spraševanja, ali gre za novo oceno, ali se popravljajo ocene za nazaj, ipd.
User527900
01. 09. 2010 13.51
@olaff tukaj se motiš! Učitelji znajo učit bolje kot v drugih državah, samo je sistem našega šolstva tako zanič, tako na podnu, tako zelo zelo slab, da tudi učitelji ne morejo toliko vplivati na vse skupaj. Da se mora otrok pri 14ih letih odločiti kaj bo delal celo življenje?? katastrofa!
Puppupapa
01. 09. 2010 13.36
še prehitr bojo dojel da je v šoli 95% pridobljenega znanja nekoristnega. na koncu srednje šole se jih bo pa veliko vprašalo.... za kaj? za en papir? po končanem višjem izobraževanju pri svojih 30ih.... kje naj dobim službo.... povsod zahtevajo neke izkušnje... teh pa nimam ker sem se 24 let šolanja učil bedarije in znam zdej sam za mizo sedet
User32464
01. 09. 2010 13.21
CVEKI ALI NE CVEKI NIMA VEZE KER UČITELJI NE ZNAJO UČIT TAKO KOT V RAZVITIH DRŽAVAH
bigich
01. 09. 2010 13.09
Naslov brez primere
User508468
01. 09. 2010 12.53
"...poenotenje zimskih počitnic..." me zanima kateri brihtenž si je to bedarijo zmislil
Maja Žvan 1
01. 09. 2010 12.18
meni se pa zdi,da napovedano spraševanje ni napačno, saj naj bi bilo bistvo, da se naučiš in seveda znaš,če pa veš za datum,pa ja ni hudo narobe??!!, naj bi bil važen končni rezultat, to pa je znanje,..
User450198
01. 09. 2010 11.59
Kakšen naslov, le na 24 kur vidiš take naslove in toliko leposlovnih napak na enem mestu.
User490886
01. 09. 2010 11.58
česa se pa v šoli dejansko naučimo? še največ se naučimo nepomembnega balasta, ter neumnosti od sovrstnikov.