Slovenija

Azilni dom še vedno na Celovški

Ljubljana, 08. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Azilni dom na Celovški 166 v Ljubljani bo odprt še najmanj do 31. januarja 2003, Center za tujce pa bodo predvidoma že septembra preselili v Veliki Otok pri Postojni.

Del "Celovške" bodo preselili na Vič, del pa v Postojno
Del "Celovške" bodo preselili na Vič, del pa v Postojno FOTO: Reuters

Pogodbo je na strani najemnika podpisal generalni sekretar vlade Mirko Bandelj, na strani najemodajalca pa glavni direktor Javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) Andrej Osterman, in sicer za dobo šest mesecev z možnostjo njenega podaljšanja. Po pogodbi znaša skupna mesečna najemnina za prostore na Celovški približno 2,5 milijona tolarjev. Prostore v tem objektu bo tako še naprej uporabljalo notranje ministrstvo za potrebe sektorja za azil ter nastanitev prosilcev za azil, policijski del - Center za tujce, v katerem veljajo posebna pravila omejenega gibanja in bivanja, pa bodo predvidoma že septembra iz slovenske prestolnice preselili v Veliki Otok pri Postojni. Slovenska vlada in LPP sta sicer pogodbo o najemu prostorov na Celovški 166 podpisali že leta 1992 za dobo deset let, pogodba pa je potekla prav v teh dneh, 31. julija letos.

Center za tujce bodo preselili v Postojno

Po načrtih notranjega ministrstva naj bi celotni sektor za azil na novo lokacijo preselili najkasneje pomladi leta 2004, ko naj bi tudi v celoti izpraznili objekt na Celovški. Že septembra letos pa se bo v prostore nekdanje vojašnice v Velikem Otoku pri Postojni preselil Center za tujce, ki sodi pod okrilje policije, in je sedaj prav tako na Celovški. Iz Ljubljane bodo preselili njegovo vodstvo, upravni del kot tudi stanovalce, in sicer ilegalne prebežnike in tujce v pristojnosti tega centra. Tako bosta v Sloveniji poleg centrale v Velikem Otoku odprti le še izpostavi centra za tujce v Prosenjakovcih in Vidoncih. Po podatkih ministrstva in policije so v Centru za tujce v Ljubljani trenutno nastanjene le še ranljive kategorije - otroci brez spremstva staršev, družine z majhnimi otroki, ženske ter starejši in bolni ljudje.

Po njihovi preselitvi bodo na Celovški še nekaj časa, do odprtja novega Azilnega doma, nastanjeni le prosilci za azil. Gre za prebežnike, ki so bili v matični državi preganjani zaradi političnega prepričanja, vere, rase, nacionalnosti ali pripadnosti posebnim družbenim skupinam, po mnenju pristojnih v notranjem ministrstvu njihovo število ne bo preseglo nastanitvenih kapacitet; to je 150 oseb.

Azilni dom bodo gradili na Viču

Bosanske begunce z Viča želijo oblasti v kratkem izseliti
Bosanske begunce z Viča želijo oblasti v kratkem izseliti FOTO: POP TV

Dokončna izpraznitev stavbe na Celovški bo možna šele potem, ko bodo za sprejem azilantov pripravljeni novi prostori Azilnega doma na Viču. Vlada je namreč že v letu 2001 na obrobju prestolnice odkupila zemljišče, kjer bo v prihodnjih letih zrasel nov sodoben Azilni dom, v katerem bo urejen tudi upravni del sektorja za azil, ki je sedaj prav tako na Celovški.

Še vedno pa ni znano, kdaj se bo začelo z gradnjo, saj je na predvideni lokaciji trenutno odprt nastanitveni center, kjer v zasilnih barakah živi nekaj več kot 200 Bošnjakov. Kot so povedali v sektorju za azil, bo viški nastanitveni center potrebno izprazniti, sicer projekta gradnje novega Azilnega doma, za katerega so odobrena tudi sredstva programa Evropske unije Phare, ne bodo mogli izpeljati. Pripravljalna gradbena dela so predvidena že za letošnjo jesen. Dogovora s prebivalci viškega centra o njegovem zaprtju pa pristojni vladni organi še niso dosegli.

Žarko Bogunovič, direktor Urada za prisiljevanje in begunce
Žarko Bogunovič, direktor Urada za prisiljevanje in begunce FOTO: POP TV

Dokončno zaprtje viškega nastanitvenega centra je namreč vezano na rešitev stanovanjskega vprašanja tam nastanjenih beguncev iz BiH, ki so v Slovenijo pribežali pred približno desetimi leti. Vladni urad za priseljevanje in begunce in notranje ministrstvo se prav v teh dneh s predstavniki begunskega odbora Vič pogovarjajo o podrobnostih zaprtja viškega centra. Predstavniki vlade so se, potem ko so begunci in nevladne organizacije julija opozorili na njihove težave, dvakrat srečali z begunskim odborom, v sredo 31. julija in nato še v ponedeljek 5. avgusta. Znova se bodo sešli v petek, 9. avgusta, na tem sestanku pa naj bi dokončno opredelili datum zaprtja viškega centra.

Že sedaj pa je moč tudi napovedati, da bo gradnja novega azilnega centra zahtevna. Ker lokacija leži na območju ljubljanskega barja, bo potrebno najprej narediti obtežilni nasip, od zadnjih geoloških raziskav bo tako odvisno, koliko mesecev bo takšen nasip moral "odležati". Verjetnost, da bo potrebno najemno pogodbo za prostore na Celovški podaljšati, je zato velika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10