Prometna varnost na slovenskih cestah strmo pada. Letos je na naših cestah ugasnilo že 68 življenj, kar je 14 več kot v enakem obdobju lani. Samo med 1. in 20. julijem je na naših cestah umrlo kar 23 ljudi. To je sicer čas počitnic in turistične sezone, ko so naše ceste bistveno bolj prometno obremenjene, hkrati pa je večji del Evrope zajel vročinski val in v takšnih razmerah je vožnja še toliko bolj naporna in nevarna.
Avtoprevozniška zbornica del krivde za slabo prometno varnost na naših avtocestah vidi v težavah avtoprevozništva. Opozarjajo, da je stanje v avtoprevozništvu alarmantno. Opozarjajo na zastarele in prezapletene predpise ter ovire, ki branžo delajo nekonkurenčno na širšem trgu. V mislih imajo predvsem varnost in zdravje poklicnih voznikov, ki bi morala biti prioriteta države. "Poklic voznika je med najzahtevnejšimi poklici, zato se moramo tako do posameznika kot do avtoprevozništva v celoti obnašati skrajno resno in strokovno," opozarjajo na zbornici.

Ob tej njihovi izjavi so z ušesi zastrigli na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Sicer se strinjajo z izjavo, da je poklic voznika eden najbolj zahtevnih in odgovornih a poklicev, a opozarjajo avtoprevoznike in državo, da so prav ti poklicni šoferji izpostavljeni nehumanim delovnim razmeram, so tarče delodajalcev, ki jih silijo v kršitve, vozijo neizpravna tovorna vozila in poleti spijo v razgretih tovornjakih, pozimi zmrzujejo na počivališčih. Sprašujejo se, kdaj bo država sprejela prešla iz faze obljub in načrtov na konkretne rešitve in končno poklicnim voznikom omogočila normalne delovne pogoje.
Nujni ukrepi, ki jih zahtevajo na ZSSS | |
Obvezna oprema tovornjaka: - samostojna klimatska naprava - grelna naprava voznikove kabine | Način preverjanja: - preveriti, če naprava deluje in ne samo, če je vgrajena |
Razporeditev in kraj odmorov: | Način preverjanja: |
Seznam predlogov, a premalo konkretnih rešitev
Agencija za varnost v prometu se je po zadnjih tragičnih nesrečah na naših cestah odzvala s predlogom za 18 hitrih in nujnih ukrepov za izboljšanje prometne varnosti. V ospredje postavljajo krepitev preventive in medijske kampanje ter nadzor nad kršitelji cestnoprometnih predpisov. Več o njihovih predlogih preberite v članku z naslovom Kako izboljšati varnost na cestah? 'Policija je v okviru svojih kapacitet na vrhu svoje učinkovitosti'.
Na ZSSS njihova prizadevanja pozdravljajo, a opozarjajo, da je to daleč premalo. Po njihovih izkušnjah imajo takšne akcije kratkotrajen učinek, nekih konkretnih rezultatov pa ni. Razmere so tako katastrofalne, da bi ukrepi morali biti sprejeti že včeraj, pravijo na ZSSS.
Opozarjajo, da je nadzor nad vozniki zelo pomemben, da pa tisti, ki izvajajo nadzore, nimajo dovolj ustrezne opreme. Tako se še vedno dogaja, da je tovornjak prenaložen, pa tega policija pogosto ne ugotovi, ker nima ustreznih naprav, prav tako se dogaja, da so vozniki in avtoprevozniki z načini goljufanja (neupoštevanja predpisanih odmorov) vedno korak pred policisti.

Vozniki spijo poleti v razgretih kabinah, pozimi na mrazu
Na ZSSS so prepričani, da bi morali pristojni z zakonodajo zagotoviti, da bi poklicni šoferji imeli v tovornjakih individualne klimatske naprave (delujejo, tudi če je motor ugasnjen) in naprave za gretje. Poleti se vozila hitro pregrejejo, šoferji pa morajo svoj obvezni počitek preživeti v razgretih vozilih. Pogosto spijo na tleh pod tovornjaki, ker je tam hladneje kot v kabini. Pozimi, ko je mraz, šoferji zmrzujejo na svojih ležiščih. Večina delodajalcev voznika nikoli ne pošlje v hotel, da bi se naspal v pravi postelji in bi spočit ter zbran odšel na vožnjo. Takšno prakso poznajo v številnih drugih evropskih državah, da bi kaj takšnega uzakonili pri nas, pa ni posluha, pravijo na ZSSS in dodajajo, da se avtoprevozniška združenja ob takšnih predlogih in zahtevah takoj primejo za žepe in začnejo opozarjati, da bi jih takšni ukrepi finančno lahko pokopali. Zato se sprašujejo, kako si Avtoprevozniška zbornica in pristojni upajo govoriti o odgovornosti in zahtevnosti poklica voznika tovornjaka, pa mu ne omogočijo normalnih delovnih pogojev in delovne zakonodaje, ki bi mu omogočila, da bi dobil plačano vse, kar je zaslužil.
Še nekaj predlogov ZSSS glede kazenskih sankcij: |
- za dve zaporedni kršitvi delovne zakonodaje sledi odvzem licence - zaporedno kršenje cestnoprometnih predpisov sledi prepoved vožnje in odvzem vozniške za najmanj pol leta Na ZSSS opozarjajo, da niso dovolj le strožje kazni, pač pa je potrebno kršitelje odkriti in jih tudi kaznovati, ne pa da na sodiščih večino kazni za podjetja spremenijo v opomine. |
Žal pa se delodajalci ukvarjajo zgolj z dobički in jih dobrobit delavca ne zanima, ugotavljajo na ZSSS in dodajajo, da so tudi kazni, ki doletijo voznika in avtoprevoznika, za slednjega prenizke in zato nimajo učinka. Na ZSSS zato Avtoprevozniški zbornici očitajo hinavščino, ker govori o odgovornosti in zahtevnosti šoferskega poklica, hkrati pa avtoprevozniki v želji po zaslužkih vršijo pritiske na voznike in jih silijo, da delajo v nehumanih razmerah, da kršijo zakonodajo in jim celo fizično grozijo. Ko nekdo vozi pod takšnimi pritiski in s tehnično neizpravnimi vozili, potem se kaj hitro lahko zgodi, da se pot konča tragično, pojasnjuje Boris Perš, nekdanji dolgoletni voznik tovornjaka in sodelavec na ZSSS. "Vozniki dostikrat zaradi pritiskov pred opozorilnimi znaki ukrepajo zadnji trenutek s sunkovitim manevrom, ki lahko privede do hudih nesreč,« pravi Perš in dodaja, da vozniki, ki med vožnjo razmišljajo o tem, ali bodo sploh dobili plačilo, koliko in kdaj, ali jih bodo ujeli, ker imajo naložen težji tovor od dovoljenega, ker vozijo z dvema in več karticami, ali pa med vožnjo razmišljajo, če bodo obnovljene gume na tem vročem asfaltu zdržale, niso zbrani za volanom in so tempirane bombe. Od države zato na ZSSS pričakujejo manj govoričenja in več konkretnih ukrepov.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.