Predstavnik avtoprevoznikov pri Obrtni zbornici Slovenije Andrej Klobasa je dejal, da je v zadnjem času slišati, da avtoprevozniki izkoriščajo stanje okoli arbitražnega sporazuma. A za 24ur.com je zatrdil, da so ravno oni tisti, ki si najbolj želijo, da se spor s Hrvati reši. "Ker mi imamo probleme, mi smo na mejah vsak dan,“ je dejal Klobasa. Tako želijo, da bi arbitražni sporazum na referendumu sprejeli. "Mi smo za arbitražni sporazum,“ pravi.
Za sporazum pa so tudi slovenski podjetniki, dejavni na Hrvaškem. Ti so se na okrogli mizi o gospodarskih perspektivah slovensko-hrvaških odnosov strinjali, da je arbitražni sporazum treba podpreti. Poudarili so, da obstajajo neizkoriščene možnosti za razmah sodelovanja na gospodarskem področju, ki ga zaostrovanje odnosov na politični ravni lahko ovira.
Predsednik GZS Zdenko Pavček je poudaril, da GZS podpira rešitev vprašanja meje s Hrvaško, "ki doslej že desetletja predstavlja latenten konflikt in povzroča napetosti med sosednjima in prijateljskima državama". Zaostritev odnosov med državama na politični ravni povzroča trenja, ki "zavirajo in otežujejo sicer odlično gospodarsko sodelovanje", je dejal Pavček.
Ker so gospodarski odnosi v veliki meri odvisni od političnih, je po besedah zunanjega ministra Samuela Žbogarja vsaka oblast dolžna narediti vse, da se gospodarstvu odprejo poti in ustvarijo razmere, v katerih se lahko gospodarsko sodelovanje med državami nemoteno razvija. "Mislim, da to je to, kar smo poskušali narediti in smo naredili z arbitražnim sporazumom," je dejal Žbogar.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.