Slovenski avtoprevozniki so se uspeli dogovoriti z avstrijskimi organi. Zapora Karavank je tako preklicana, je za 24ur.com potrdil predsednik sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije Andrej Klobasa. Skoraj 20 slovenskih tovornjakov, ki so se v jutranjih urah pripeljali na avstrijsko stran, se je lahko vrnilo nazaj v Slovenijo skozi Karavanke. A pred odhodom prevoznikov so se Avstrijci izkazali tudi kot dobri gostitelji. Avtoprevoznikom in novinarjem je namreč avstrijski Rdeči križ za okrepčitev prinesel hrenovke z gorčico.
Sedaj je po besedah Klobase na potezi prometni minister Patrick Vlačič, ki se mora do naslednjega tedna z avstrijsko kolegico dogovoriti o umiku omejitve, ki jo je avstrijska stran vzpostavila enostransko. Če pa v enem tednu na ministrski ravni ne bo premika, Klobasa poudarja, da napoved zapore predora Karavanke ostaja.

Kaj se je dopoldne dogajalo?
Avtoprevozniki, na čelu s Klobaso, so se zjutraj zbrali na platoju Hrušica pred predorom Karavanke. Nato so se odpravili na avstrijsko stran predora Karavanke, kjer so se želeli z avstrijskimi organi "na slepo" pogajati za spremembo omejitve. Ko so sprva želeli prevozniki zapeljati skozi Karavanke, jih je avstrijska policija ustavila. Na poti s parkirišča je prečno postavila servisno vozilo Asfinaga, pred njim pa vrsto stožcev.
Nekaj vroče krvi med avtoprevozniki so zbudili tudi mimo vozeči težki tovornjaki, saj Klobasa trdi, da omejitev očitno velja le za slovenske tovornjake, avstrijske in druge pa ne. Predstavnik avstrijske policije je zadevo skušal razložiti s tem, da je najbrž šlo za pokvarljivo blago ali nevarne snovi, vendar mu avtoprevozniki niso verjeli.
Po slabi uri pogovorov z lokalnimi predstavniki policije in upravitelja avtocest Asfinaga so dosegli dovoljenje, da zadržani težki tovornjaki lahko nadaljujejo pot v Slovenijo.
Dobro vest je Klobasi in ostalim članom upravnega odbora omenjene sekcije po pogovoru z nadrejenimi sporočil Wolfgang Gabrutsch iz deželnega poveljstva avstrijske policije. Klobasa je nato po telefonu kolegom v Sloveniji sporočil, da je zapora predora Karavanke za danes preklicana in se lahko na blokado pripravljeni tovornjakarji vrnejo domov.

Grožnja z blokado še v zraku
Prihodnji konec tedna se avtoprevozniki ne bodo več šli pogajat na avstrijsko stran predora, je dodal Klobasa, ampak bodo takoj zaprli Karavanke. To bodo storili tam, kjer ne bodo skozi predor spuščali tovornih vozil. Če bo slovenska stran spuščala težke tovornjake, potem po njegovih besedah ni razloga, da bi predor zapirali na slovenski strani.
Dars pa je hkrati pozval, naj umakne oznake, da je karavanški predor zaprt za tovornjake, težje od 7,5 tone. Če tega ne bodo storili, so "sužnji Avstrijcev", je dejal in napovedal, da bo v tem primeru predor prihodnji teden zaprt tudi s slovenske strani. Če minister Vlačič nima moči, da bi v to pregovoril predsednico uprave Darsa Matejo Duhovnik, potem je to po mnenju Klobase "žalostno".
Duhovnikova bi po njegovem mnenju sicer morala "oditi, ker jo čaka še marsikaj. Čaka jo deset milijonov evrov, ki jih je na neki način dala družbi SCT in ne podizvajalcem na slovenskih avtocestah".
Vlačič pozdravlja preklic blokade
Minister za promet Patrick Vlačič pozdravlja preklic napovedane blokade predora Karavanke. "To je za varnost in pretočnost prometa najpomembneje," je poudaril Vlačič in dodal, da bo treba sedaj poiskati rešitev vprašanja enostranske avstrijske odločitve v zvezi s predorom, ki leži v dveh državah. Ob tem minister dodaja, da je to le majhen korak, ki pa je zelo pomemben za današnji dan.

Ne pristajajo na daljšo pot
Slovenska in avstrijska stran sta že v četrtek dosegli začasen dogovor, da bodo lahko pokvarljivo blago in nevarni tovori, kot doslej, vozili skozi predor, medtem ko bodo preostali tovor preusmerjali na mejni prehod Šentilj, avstrijski upravljalec avtocest Asfinag pa bo prevoznikom povrnil cestnino od Beljaka do Šentilja, če bodo na vožnji iz Salzburga izbrali pot preko Beljaka.
Avtoprevozniki so se temu dogovoru uprli z argumentom, da jih ta sili, da opravijo daljšo pot, kot če bi se pri Salzburgu usmerili neposredno na Šentilj.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.