Slovenija

Pozitivni učinki avtocestne policije: lani skoraj 300 nesreč manj kot 2019

Ljubljana, 17. 07. 2022 09.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Statistike kažejo, da so avtoceste in hitre ceste med najbolj varnimi cestnimi površinami, a kljub temu tudi tam prihaja do prometnih nesreč. Podatki kažejo, da je teh, odkar imamo v Sloveniji avtocestno policijo, manj, a to ne pomeni, da je za varnost poskrbljeno. Za svojo lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu lahko največ naredimo sami.

Promet na slovenskem avtocestnem omrežju se je v zadnjih letih močno povečal. Da bi zagotovili večjo varnost udeležencev v prometu tudi na hitrih cestah in avtocestah, je bila v začetku leta 2021 ustanovljena avtocestna policija (UAP). Slednja skrbi za večjo prometno varnost, hkrati pa, kot pravijo na Policiji, želi prispevati k dvigu prometne kulture. 

Statistika kaže, da se je, odkar po naših avtocestah vozijo tudi vozila avtocestne policije, število prometnih nesreč zmanjšalo. Če jih je bilo še leta 2019 1.949, jih je bilo lani 281 manj, torej 1.668, letos (do 11. julija) pa so jih policisti zabeležili 723. Leta 2020 je bilo prometnih nesreč sicer 1.286, a upoštevati je treba, da je šlo za koronsko leto, ko je bilo na cestah manj prometa kot v preteklih in današnjih časih.

Avtocestna policija-7
Avtocestna policija-7 FOTO: Bobo

Kot pojasnjujejo na Policiji, lahko avtocestna policija pri interventnih dogodkih ter prometnih nesrečah na avtocestah in hitrih cestah hitreje posreduje in odpravlja zastoje, prav tako pa tudi lažje preprečuje in odkriva objestno vožnjo in druge kršitve. Samo letos (do 11. julija) so tako policisti avtocestne policije zaznali že 34.706 kršitev cestnoprometnih predpisov, v lanskem letu pa kar 65.977. Za primerjavo; leta 2019 so policisti na avtocestah obravnavali 50.947 kršitev CPP. 

Policisti avtocestne policije pa so uspešni tudi pri preiskovanju in pregonu storilcev kaznivih dejanj, ki jih je v zadnjem obdobju čedalje več. Med take naloge sodi tudi preiskava prometnih nesreč s pobegom. Prisotnost avtocestne policije se je tudi pri omenjenih kaznivih dejanjih izkazala za uspešno, saj je bilo lani prometnih nesreč s pobegom 106, medtem ko jih je bilo leta 2019 148. Lani je policistom uspelo raziskati 53 prometnih nesreč s pobegom (kar je 50-odstotna uspešnost), letos, ko so zabeležili 62 nesreč s pobegom, pa so jih raziskali 43 (kar je skoraj 70 odstotkov).

In čeprav policisti avtocestne policije skrbijo za večjo varnost udeležencev v prometu na avtocestah, kjer je hitrost občutno višja kot na regionalnih oziroma glavnih cestah, pa moramo za lastno varnost poskrbeti tudi sami.

Manuel Pungertnik, vodja AMZS Šole vožnje in inštruktor varne vožnje, namreč opozarja, da imajo avtoceste in hitre ceste, čeprav prometno-varnostna statistika pravi, da so najbolj varne cestne površine, zaradi velikih hitrosti, pomembnosti varnostne razdalje in monotonosti vožnje po dolgih odsekih tudi številne pasti. Pri vožnji po avtocesti in hitri cesti je tako zelo pomembno predvidevanje ravnanja ostalih udeležencev v prometu, hkrati pa je ključno tudi poznavanje pravil varne vožnje po omenjenih cestah.

Pungertnik opozarja na nekaj pravil vožnje na hitri cesti in avtocesti, ki jih marsikdo ne upošteva, a so poglavitna za varno vožnjo. Eno izmed takih je, da pri vključevanju na avtocesto ali hitro cesto vedno zapeljemo na pospeševalni pas, kjer moramo doseči najvišjo možno hitrost glede na okoliščine, in se nato s potovalno hitrostjo prometnega toka na avtocesti ali hitri cesti vključiti na vozni pas. Čeprav se pravilo zdi logično, pa Pungertnik pravi, da v praksi marsikateri voznik ne ravna tako, zato opozarja, da ima neodločnost pri pospeševanju lahko posledice, saj smo s prenizko hitrostjo med vključevanjem bistveno bolj nevarni ostalim voznikom in nenazadnje tudi sami sebi. "Če na pospeševalnem pasu ne moremo doseči dovolj velike hitrosti za varno vključevanje na vozni pas, podaljšamo pospeševanje na odstavni pas: takšno ravnanje je vsekakor varnejše kot pa zaustavljanje na koncu pospeševalnega pasu, ki je lahko smrtno nevarno," dodaja.

Zaradi vožnje z visokimi hitrostmi je vožnja po avtocesti sama po sebi bolj tvegana, saj sta reakcijski čas in zavorna pot bistveno daljša kot na ostalih cestah, kjer so hitrosti vožnje nižje, zato je še posebej pomembno, da pri vožnji ohranjamo primerno varnostno razdaljo. Neupoštevanje slednje je namreč med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč na avtocestah in hitrih cestah. Pri vožnji po avtocesti in hitri cesti pa moramo biti vedno pozorni tudi na promet za sabo, zlasti pri prehitevanju, da se dobro prepričamo, da je menjava pasov varna.

Leta 2021 se je na slovenskih avtocestah zgodilo 1.668 prometnih nesreč.
Leta 2021 se je na slovenskih avtocestah zgodilo 1.668 prometnih nesreč. FOTO: Dreamstime

Pungertnik opozarja tudi na napake pri zapuščanju avtoceste ali hitre ceste, ko vozniki začnejo hitrost zmanjševati že na voznem pasu, s čimer upočasnijo prometni tok in pripomorejo k zgostitvi prometa. Inštruktor varne vožnje pojasnjuje, da avtocesto oziroma hitro cesto pravilno zapustimo tako, da svojo namero dovolj zgodaj nakažemo s smerno utripalko, ohranimo hitrost in se z nezmanjšano hitrostjo razvrstimo na zaviralni pas, kjer hitrost v skladu z omejitvami znižamo. Pri tem opazujemo tudi promet v vzvratnem ogledalu, pravi.

Kot dodaja, predstavljajo večjo težavo bližnji uvozi in izvozi, kjer pride do prepletanja vozil, ki se na avtocesto vključujejo in jo zapuščajo. Kdo ima prednost in kako ravnati? "Zakon o pravilih cestnega prometa v 30. členu določa, da ima voznik, ki vozi po voznem pasu po avtocesti ali hitri cesti, prednost pred vozniki, ki se na avtocesto ali hitro cesto vključujejo. V praksi, predvsem v jutranjih in dnevnih konicah, te prednosti brez nevarnosti zase in za druge voznike ne bomo mogli vedno uveljavljati, zato je še toliko pomembneje, da smo med vožnjo osredotočeni na dogajanje za in pred nami; šele tako se bomo lahko pravočasno odzvali na morebitne kritične prometne situacije," še pojasnjuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (117)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bandit1
27. 12. 2023 17.24
Letos je bilo več nesreč ker ni bilo AC policije. Med Brezovico proti Vrhniki in naprej je vse stalo pa so se med seboj malo butali zaradi varnostne razdalje in Darsovega festivala, ogled gradbenih strojev. Ne pišite neumnosti.
Butalec8
01. 08. 2022 10.34
+1
Kaj pa drugega v Butalah , pol pa bi eni nuklearko gradil , Mi se lahko sam fižola najemo pa prdimo elektriko
Uroš Golob 1
18. 07. 2022 14.53
+1
Ha, to je pa napačna interpretacija podatkov. V zadnjih 2 letih bilo manj prometa in že samo to je razlog za manj nesreč, vsaj vse povsod po svetu je bilo tako. To da je kdo ekstra se vozil gor in dol in pisal kazni je dobro samo za njihove žepe, verjetno si je na ta račun kdo že izplačal kako nagrado.
sigman
17. 07. 2022 21.44
+3
Ta AC policija je ista prometna policija kot je bila, razen da je verjetno nekaj zasluznih dobilo predobro placane polozaje. Ne vidim je nic vec kot prej, za mene je na cesti vse isto kot je bilo. AC pa to sploh vec ni, guzva in omejitve na 80, Prekmurka ki nima pogojev, da je AC, nic od nic. Ampak ce pise da je vse ful boljse, potem bo ziher res. Bla
kokicas
17. 07. 2022 17.41
+3
Seveda saj se je tudi hitrost in pretočnost znižala uporaba avtoceste čez nekaj let nebo več smeselna ker infrastruktura ne sledi količini prometa.
Kr en tam dol
17. 07. 2022 17.33
+0
V kleti počepnili od alkohola
ssbobo
17. 07. 2022 17.12
+0
Pod bobnarco bodo morali pa klečati pred objestnim vozniki taisti kapsi...... buahaha..... swoboDAni
wonn
17. 07. 2022 14.41
+3
še premalo jih je,zelo malo se jih drži pravil,na prekmurki pa 95 % ne vozi po predpisih...
Jajajaj
17. 07. 2022 14.27
-1
Mogoce ker je bila prepoved gibanja 3mesece?
Tone 12345
17. 07. 2022 14.26
-2
Policaji ki imajo opravljen neki tečaj v tacnu čutijo da imajo pri obravnavanju ko pišejo plačilne naloge moc da jih ščiti država in so arogantni mladi in brez izkušenj v vsemu- življenju komunikaciji in so velikokrat brezkompromisni in žaljivi in žleht tako da niso zaupanja vredni!!človek se ustraši ko te ustavljajo kaj sploh bo!!res ko jih vidim na cesti s tistimi fluo avtomobili takoj zavijem stran od njih ker prinašajo težave obupne težave nedolžnemu ljudstvu!!!
marston
17. 07. 2022 14.19
-1
bedarija od statistike.koliko je pa prometa manj? osebnih vozil, kot leta 2019? pa procente manj nesreč primerjajte s prometnim delom, vozila krat km.
Kr en tam dol
17. 07. 2022 14.01
+2
Potrebna razhojsalizacija policije
ssbobo
17. 07. 2022 17.13
-1
Kwa si omejen v izkavah...... takrat je bil hojz na čelu paluxajev....... piđin obup
Bpultimate
17. 07. 2022 13.54
+4
Manj nesreči v času kovida, bravo strokovnjaki!
junij66
17. 07. 2022 13.47
+0
SAJ SE VE KDO IMA PROBLEME S POLICIJO. TISTI KI IMA PROBLEME SAM SABO. TAKO IN TAKO JE VSE V GLAVI. NAJBOLJ VAŽNO JE DA A.C.POLICIJA DELUJE ŠE NAPREJ TUDI V PERNATI SVOBODI OZ.LEVEM TOTALITARIZMU IN NE SAMO V DIKTATURI JJ. PA NIKAR NE PRIČAKUJTE DA VAM BO BOBNARKA UKINILA KAZNI TAKO KOT HORDAM HULIGANOV NA PROTESTIH.
Brakedirt
17. 07. 2022 13.54
+3
flobert
17. 07. 2022 14.26
-1
bravo lepo napisano samo se mi zdi da bodo levičarji rekli da so oni to naredli
OutlawJJ
17. 07. 2022 13.41
+2
Poročajte tudi o tem kako so nesposobni avtocestni pilicajeki 2 sedita v teh sportnih avtih, stojijo na uvozu na avtocesti pa gledata v telefone nevem, ce onadva vidita kaj se dogaja na cesti. Razen ce majo ekrane to pa nevem.
Sickk 2
17. 07. 2022 13.48
+1
Ma itak. Kao mn nesrec zato k te loleki sedijo v avtih, uredu bo ja
Malek
17. 07. 2022 13.34
+4
Pa saj poznate pregovor, laž, večja laž, statistika. Kar se tiče avtocestne policije, so policijska vozila vec parkirana na Krtini, kot v pogonu. In to na zadnji strani stavbe. Ce ze nimate ljudi za na teren, vsaj parkirajte policijska vozila na vidno mesto na avtocesti. Drugace pa poznamo policijska porocila, ce je nesrec manj, so za to zasluzni policaji, ce pa jih je vec, pa za to niso krivi oni.In kje je cudežno vozilo podmornica s teleskopom za nadzor voznikov kamionov, kot so se tako hvalili? V Nemčiji uporabljajo policisti avtodome, kjer policist na postelji zgoraj snema prekrskarje.
moderatorka majda
17. 07. 2022 13.33
+4
Iskrena Hvala vam za avtocestno policijo. Ustaviti je treba prepotentne neizobražene bedake, ki velikost svojih moških udov nadomeščajo s hitrimi avtomobili in divjanjem po cestah, vožnjo za ritjo in živčnim blendanjem z dolgimi žarometi. Ravno tako je treba sankcionirati vse polže, ki se vlečejo in ne umikajo iz prehitevalnega pasu.
Rookoko
17. 07. 2022 13.33
+1
Bravo! A to ste steli v letu z lockdownom? :D
g12345@email.si
17. 07. 2022 13.32
+7
ja, seveda. covid pa zaprtje držav in omejitev potovanj pa nima nič zraven.
1kala
17. 07. 2022 13.22
+5
Avtocestna policija je bila ustanovljena zgolj zaradi Jurčiča, da ima dobro delovno mesto. Sicer pa policisti ki so tam, so nekdaj bili isto tam, samo stavbo so zamenjali.