Minister za finance in predsednik NSi Andrej Bajuk se je ob današnji regijski konferenci NSi dotaknil tudi nekaterih aktualnih vprašanj. Po njegovih besedah je avtocestni program izven državnega proračuna, ocenjuje pa, da so slovenske avtoceste prav gotovo dražje, kot bi morale biti. Bajuk upa, da bo proces z gradbinci doživel epilog na sodišču.
Ob robu današnje regijske konference se je Bajuk na novinarski konferenci dotaknil tudi osumljenih gradbincev. Dejal je, da je avtocestni program izven državnega proračuna, saj Dars po njegovih besedah nikoli ni bil vključen v proračun. "Vsi pa razumemo, za kaj pravzaprav gre, za skupno dobro," pravi Bajuk.
Glede slovenskih avtocest je dejal, da so prav gotovo dražje, kot bi morale biti, problem pa vidi tudi v tem, kako se izbirajo določene trase, saj naj bi se vedno našla tista, ki morda ni najboljša. "Imamo pa na tem področju specialiste, ki optimizirajo ali maksimizirajo tonažo betona na kvadratni meter," je dejal.
"Če že, gre za razkazovanje mišic pravne države"
Glede osumljenih gradbincev je prepričan, da si vsak Slovenec želi živeti v državi, kjer bosta pravo in pravica obveljala. "Do sedaj imamo zelo slabe izkušnje glede gospodarskega kriminala, saj je malokdaj prišlo do dokončnega zaključka," pravi Bajuk, ki upa, da bodo zadevi prišli do dna.
"Če pogledate odziv povprečnega človeka na Slovenskem, ta dobro ve, da se takšne stvari resnično dogajajo, do dokazov pa je zelo težko priti," pravi Bajuk. Upa, da imata tožilstvo in policija zadostne dokaze in argumente v rokah.
"Slutnja ali sum pa sta vedno obstajala, to ni nobena novost," je dejal. Dodal je, da je sam že javno opozoril na konkreten primer pri dolenjski avtocesti, kjer so bili štirje ponudniki, razlika med prvim in četrtim pa je bila manjša od ene odstotne točke (šlo je za 0,25 odstotne točke).
Na vprašanje, če gre pri osumljenih gradbincih za razkazovanje predvsem "političnih mišic", je Bajuk odgovoril, da če že, gre za "razkazovanje mišic" pravne države, ki do sedaj niso bile tako močne. Zato upa, da bo prišlo do pametnega zaključka, tako da se bo razumelo, kaj je narobe in kdo je za to odgovoren.
“Osumljeni nimajo zveze z NSi“
Bajuku se zdi zelo zanimivo, da se je v medijskem prostoru pojavila ocena, da so osumljenci, ki so predmet pregona, povezani z NSi. Glede Hilde Tovšak je dejal, da je predsednica občinskega odbora SLS v Mislinji, Ivan Zidar naj ne bi imel nikakršne povezave z NSi, Dušana Črnigoja pa osebno ni srečal še nikoli.
Po njegovih besedah gre za ljudi, ki nimajo nikakršne povezave z NSi. Razume pa nekatere, ki bi jih radi predstavili na takšen način. Če obstaja kakšna politična stranka, ki ni povezana z gospodarskimi interesi, je to prav gotovo NSi, pravi Bajuk.
"Slovenski kapitalski trg je še v plenicah"
Glede Zavarovalnice Triglav je dejal, da še vedno iščejo dolgoročno rešitev. "Gre za zelo pomembno inštitucijo za naš skupni razvoj, zato je vlada avgusta 2007 sprejela sklep, da bo tudi v tej ustanovi obdržala najmanj 25 odstotkov plus eno delnico," je dejal. Po njegovih besedah obstaja predlog, o katerem se resno pogovarjajo. Bajuku je predlog zelo všeč, kaj več pa ni želel povedati.
Glede slovenskega kapitalskega trga in borze je dejal, da je še nekako "v plenicah". "Leta 2007 smo sprejeli ključno zakonodajo, ki ureja kapitalski trg, končno s standardi, ki prevladujejo v EU," je dejal in dodal, da te stvari ne zaživijo čez noč. Med drugim je treba povečati tudi število akterjev, ki dejansko na borzi delujejo, je ocenil.
Glede sodelovanja z Deutsche Bahnom je dejal, da je bistveno vprašanje, kako in na kakšen način vključiti Slovenijo v logistično omrežje EU na način, ki bo uspešen, učinkovit in sodoben.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.