Slovenija

Avtocesta povezala vzhod in zahod

Ljubljana, 12. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ob otvoritvi avtocestnega odseka med Trojanami in Blagovico, je premier Janša dejal, da so skoraj 150 letih po železniški povezavi Dunaj, Ljubljana in Trst povezani tudi z avtocesto. Ob otvoritvi tudi protest.

S slovesnostjo so uradno odprli zadnji del 230,7 kilometra dolge avtoceste med Mariborom in Koprom, ki bo v soboto, ko bo po njem stekel promet, po 8. letih gradnje dokončno povezal slovenski vzhod in zahod (Fot
S slovesnostjo so uradno odprli zadnji del 230,7 kilometra dolge avtoceste med Mariborom in Koprom, ki bo v soboto, ko bo po njem stekel promet, po 8. letih gradnje dokončno povezal slovenski vzhod in zahod (Fot FOTO: Dare Čekeliš

Med bogatim in pestrim kulturnim programom na Trojanah sta bila slavnostna govornika premier Janez Janša in namestnik predsednika uprave Družbe za avtoceste v RS Jožef Zimšek.

Med svečanimi govorniki ob otvoritvi zadnjega odseka je bil tudi predsednik vlade Janez Janša (Foto: Dare Čekeliš)
Med svečanimi govorniki ob otvoritvi zadnjega odseka je bil tudi predsednik vlade Janez Janša (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Novozgrajeni odsek in avtocesto med Mariborom in Koprom je blagoslovil ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran. Med slavnostnimi gosti na otvoritvi novega avtocestnega odseka so bili številni poslanci, oba nekdanja prometna ministra, tuji predstavniki političnega življenja ter gospodarstveniki.

Premier Janša je dejal, da bomo danes simbolično stopili prek velike naravne meje, prek Trojan, ter s sodobno avtocesto povezali Maribor, Celje, Ljubljano in Koper. "V vseh pogledih je to za Slovenijo zgodovinski dan, tudi za srednjo Evropo," je poudaril premier.

Kot je dejal, je po skoraj 150 letih potem, ko so bili Dunaj, Ljubljana in Trst prvič povezani z železnico, ta mesta znova povezane z avtocesto. Ob tem je povzel, da so slovenski avtocestni križ začeli projektirati že v 60. letih, ko je večina demokratičnih evropskih držav avtoceste dejansko že gradila.

"To je projekt več generacij," je poudaril Janša in se zahvalil vsem dosedanjim predsednikom vlad, prometnim in finančnim ministrom, izvajalcem, pa tudi prebivalcem Trojan, ki še vedno čakajo na odškodnine. Opozoril pa je, da Slovenijo čaka še obnova državnih cest in velik zalogaj posodobitev železniške infrastrukture, pa tudi informacijske avtoceste.

Trojanski predor (Foto: Dare Čekeliš)
Trojanski predor (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Zimšek: Avtocesta je od vseh

(Foto: Dare Čekeliš)
(Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Zimšek je ob uradnem odprtju novega avtocestnega odseka ocenil, da avtocestni križ v Sloveniji po 35 letih gradnje dobiva končno podobo. "Avtocesta je last vseh nas, skupen projekt vsega slovenskega naroda več generacij," je dodal.

"Od prvih idej do končne realizacije je moralo preteči veliko časa, morda celo preveč. Ekonomski in politični časi avtocesti niso bili vedno tako naklonjeni kot zadnjih 10 let," je dejal. Avtocesta po njegovih besedah povezuje pomembna mesta: Maribor, Celje, Ljubljano in Koper, Slovenija pa se bo odprla v osi vzhod proti zahodu.

Sedanji prometni minister in nekdanji prvi mož DARSa Janez Božič (Foto: Dare Čekeliš)
Sedanji prometni minister in nekdanji prvi mož DARSa Janez Božič (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Tehnično najzahtevnejši in najdražji odsek na avtocestnem križu bodo za promet odprli v soboto zjutraj.

"Zadnji manjkajoči del avtoceste med Mariborom in Koprom, odsek Trojane - Blagovica, bo dokončno povezal štiri največja razvojna središča v državi: Maribor, Celje, Ljubljano in Koper, širše pa Jadransko morje z državami srednje in vzhodne Evrope," je povedal minister za promet Janez Božič.

Z dokončanjem te avtocestne povezave Slovenija uresničuje svoje načrte na avtocestnem delu petega vseevropskega koridorja, najpomembnejše povezave med starimi in novimi članicami EU, je še dodal minister.

Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter škof evangeličanske cerkve Geza Erniša sta blagoslovila novi odsek avtoceste (Foto: Dare Čekeliš)
Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter škof evangeličanske cerkve Geza Erniša sta blagoslovila novi odsek avtoceste (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Nov odsek, na katerem je poleg dveh predorov - trojanski je najdaljši dvocevni predor v Sloveniji - še sedem viaduktov in štirje mostovi je simbolično odprla skupina rolarjev. Novo povezavo sta nato blagoslovila ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter škof evangeličanske cerkve na Slovenskem Geza Erniša. Kot je poudaril Uran, "naj bodo sedaj krajše razdalje tudi priložnost za zbliževanje ljudi". Po mnenju Erniše je Slovenija danes spet naredila enega izmed zelo uspešnih korakov.

Spodaj svečanost, zgoraj protesti (Foto: dare Čekeliš)
Spodaj svečanost, zgoraj protesti (Foto: dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Krajani Trojan protestirajo

"Ljudje na Trojanah ne morejo popraviti svojih objektov, ker nimajo denarja, dva objekta in en hlev so predvideni celo za rušenje. Cenilci so ocenili, da znaša škoda le pet milijonov tolarjev po oškodovancu, kar je smešno. Tla so se namreč ponekod posedala tudi do 20 centimetrov in so razpoke na hišah precej velike," je še dodal Goričan.

Približno 100 krajanov Trojan je s protestnimi napisi, kot so 'Predori odprti, objekti nad njimi podrti!', 'Trojanci še vedno oškodovanci!', 'Predor nam je uničil hiše!', 'DARS - hiša večnih obljub!' na hribu nad trojanskim predorom opozarjali na svoje težave. Z mirnim protestom so želeli opozoriti na nekorekten odnos pri reševanju težav v zvezi z odškodninami za škodo na njihovih objektih, ki je nastala med gradnjo trojanskega predora.

Kot je znano, je gradnja predora pod Trojanami, ki se je začela septembra 2000, graditeljem povzročala težave zaradi težkih geoloških pogojev. Zaradi gradnje so nekateri prebivalci Trojan utrpeli škodo na svojih objektih. Pri DARS-u so nedavno napovedali, da bodo kot solidarno odgovorni za škodo prevzeli odgovornost za izplačilo odškodnin; nastalo škodo bodo poravnali, nato pa jo izterjali od izvajalca.

Slovesnost je z viška spremljalo okoli sto prebivalcev Trojan, ki so opozarjali na škodo, ki so jo utrpeli ob gradnji predora (Foto: Dare Čekeliš)
Slovesnost je z viška spremljalo okoli sto prebivalcev Trojan, ki so opozarjali na škodo, ki so jo utrpeli ob gradnji predora (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Ker so le trije krajani prejeli vabilo na slovesnost, to po besedah koordinatorja krajanov Lada Goričana pomeni, da se bo lahko s tremi avtomobili na prizorišče pripeljalo največ 15 oškodovancev. Kot je znano, pa je bilo lani zaradi škode na objektih vloženih 28 odškodninskih zahtevkov.

Simulacija vožnje (Foto: Dare Čekeliš)
Simulacija vožnje (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

"DARS se je začel z nami o poplačilu nastale škode pogovarjati 29 dni pred odprtjem avtocestnega odseka. Ljudje so nezadovoljni, ker se DARS ni oglasil že takrat, ko smo vložili odškodninske zahteve in povedal, kdaj jih bo začel obravnavati. DARS pa očitno moti, da smo se organizirali in imamo svojega odvetnika," je poudaril Goričan.

Obnašanje DARS je označil za nekorektno, saj so oškodovancem najprej svetovali, naj zahtevke po poplačilu škode vložijo na Zavarovalnico Tilia. Ta pa jim je pojasnila, da nastale poškodbe niso predmet zavarovalne police, ki jo je z zavarovalnico sklenil izvajalec del, italijansko podjetje Impresa Grassetto.

Trojanski predor
Trojanski predor FOTO: Dare Čekeliš

Štajerska povezana s prestolnico

Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot je današnje uradno odprtje avtocestnega odseka pospremil z besedami, da odsek prinaša nove razvojne možnosti za Celje. Celjski župan med drugim tudi pričakuje, da se bo s tem odprtjem zmanjšalo izseljevanje Celjanov v Ljubljano.

Župan občine Lukovica Matej Kotnik pričakuje, da bo dokončanje štajerske avtoceste prineslo nove razvojne vzpodbude. Poudaril pa je zaskrbljenost nad usodo Gostinskega podjetja Trojane, znanega po trojanskih krofih. Obstaja namreč bojazen, da bi lahko avtocesta, s tem ko bo zaobšla podjetje s 140 zaposlenimi, ki leži ob stari magistralni cesti med Celjem in Ljubljano, povzročila njegovo zaprtje.

Ljubljanska občina pozdravlja odprtje trojanskega predora, s katerim bo bolj dostopna tudi slovenska prestolnica. Povezava ima vseslovenski pomen, gre pa predvsem za to, da bomo končno dobili povezavo med Avstrijo in slovenskim Primorjem, je ob današnjem odprtju povedal ljubljanski podžupan Miloš Pavlica.

Mariborski župan Boris Sovič je ocenil, da bo treba gradnjo avtocest intenzivno nadaljevati, saj šest od desetih mestnih občin še vedno nima avtocestne povezave niti do Ljubljane ali podobno kot Maribor nima avtocestnega obvoza.

Za varnost je dobro poskrbljeno (Foto: Dare Čekeliš)
Za varnost je dobro poskrbljeno (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Varno skozi predore

Na novem avtocestnem odseku med Koprom in Mariborom je pred uradnim odprtjem potekala preventivna akcija Varno skozi predore. Tako so si obiskovalci lahko pod strokovnim vodstvom ogledali trojanski predor in dobili nasvete o varni uporabi avtocest in predorov.

Okoli 1500 obiskovalcev

Z avtobusi je prišlo okoli 1500 obiskovalcev (Foto: Dare Čekeliš)
Z avtobusi je prišlo okoli 1500 obiskovalcev (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Okoli 1500 obiskovalcev si je v dopoldanskih urah ogledalo preventivni film o vožnji skozi predore ter se peš sprehodilo skozi predor Trojane, ki je z 2,9 kilometra najdaljši dvocevni predor v Sloveniji.

Vodiči so obiskovalcem predstavili naprave v predoru in jih seznanili z nasveti za varno uporabo avtocest in predorov, na ogled pa je bilo tudi specialno vozilo za reševanje v predorih.

Poleg tega so lahko obiskovalci preizkusili naprave za merjenje reakcijskega časa voznika. Trojanski predor pa je dopoldne preizkusilo simbolično število rolarjev. Bilo jih je 230, ravno toliko kolikor je v kilometrih dolga avtocesta.

Pogled iz predora (Foto: Dare Čekeliš)
Pogled iz predora (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Na odseku so vgradili 34.000 ton armaturnega jekla, kar bi zadoščalo za 350 km železniške proge, in 100.000 m geotehničnih sider. Porabili so 420.000 kubičnih m betona, kar je toliko, da bi bila veriga vozil za prevoz betona dolga 672 km.

Najdražji odsek na slovenskem avtocestnem križu

Odsek med Trojanami in Blagovico, tehnično najzahtevnejši in najdražji odsek na slovenskem avtocestnem križu, so gradili osem let. Vrednost del na 8,2-kilometrskem odseku, na katerem je poleg dveh predorov še sedem viaduktov in štirje mostovi, naj bi po ocenah DARS znašala 49 milijard tolarjev, kar je manj od predvidenih 60,2 milijarde tolarjev. Prihranek je po navedbah DARS posledica konkurence med gradbenimi podjetji in nizkih cen izvajalcev ter nekaterih racionalnejših tehničnih rešitev.

Še zadnji manjkajoči del na 230,7 kilometra dolgi avtocesti med Mariborom in Koprom bo tudi med tehnično najbolj opremljenimi, saj bo med Vranskim in Trojanami vzpostavljen t.i. inteligentni prometni sistem (ITS) za nadzor in vodenje prometa. Tovrstni sistem, namenjen obveščanju voznikov in vodenju prometa, je doslej le še na primorski avtocesti med Divačo in Koprom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek