Poletje je čas brezskrbnosti, zabave in namakanja v morju. A v zadnjem času Slovenci vse preveč radi v morju namakamo tudi svoje jeklene konjičke. V zadnjem mesecu in pol smo tako poročali kar o štirih avtomobilih slovenskih registrskih tablic, ki so pristali v vodi.
Nazadnje se je nesrečni dogodek zgodil včeraj, ko je v Blejskem jezeru končal avtomobil, ker je voznik pozabil zategniti ročno zavoro. Dan prej je v pristanišču Drvenik v Makarski v morje zapeljal avto, ker naj bi voznik omedlel in mu ni uspelo ustaviti vozila. Junija pa sta v morju končala še dva avtomobila, eden v pristanišču v Splitu, drugi pa je zapeljal s pomola v Grabarju na Cresu.
Vse štiri nesreče so se srečno končale, saj so se potniki oziroma vozniki rešili iz vode oziroma so jim to pomagali drugi. Pristojne službe so tudi avtomobile uspešno dvignile iz vode. A pojavlja se vprašanje, kaj se s takimi avtomobili zgodi? So sploh še vozni?
Kot pojasnjuje Anej Ferko iz avtocentra Špan, je avto, ki enkrat pristane v vodi, neuporaben. "Avtomobil ima na tisoče delov, in če je bila elektronika poškodovana in danes dela brezhibno, ni nujno, da bo tako delala tudi čez čas. Lahko se nam zgodi, da se bomo na avtocesti vozili 130 km/h in nam ravno takrat zataji senzor za nadzor volana," pojasnjuje in dodaja, da mora biti avtomobil izpraven, ko gre na cesto. "In avto, ki je bil dlje časa v morju nima praktično več možnosti, da bi bil uporaben."
Tudi Jurij Kočar, vodja AMZS servisa, se strinja, da so taka vozila običajno poškodovana do te mere, da je vprašljiva sama varnost. "Poleg poškodb mehanskih sklopov, ki jih voda povzroči na kovino, bi izpostavil še poškodbe kompleksnih elektronskih komponent sklopov vozila, ki so tesno povezane s samo varnostjo vozila, npr. sistem zračnih blazin ali abs, zavorni sistem. Je pa seveda vse odvisno tudi od tega, v kakšni vodi smo avto poškodovali, do kakšne mere smo ga poškodovali in katere vrste to vozilo je, koliko ima opreme."
Tehnični inštruktor Sašo Tomažič iz AMZS tehnično-diagnostičnega centra je pred mesecem v Motoreviji pojasnil, da je "v sodobnih avtomobilih veliko občutljive senzorične elektronske opreme, ki je vgrajena v dno avta - pod preproge in v osrednji tunel, ki se začne pri prestavni ročici. Prav v neposredni bližini prestavne ročice imamo v avtomobilih tudi cel kup kompleksne multimedijske opreme s trdim diskom in celo LTE mobilno napravo. Vse te naprave so najbolj izpostavljene vdoru vode," je pojasnil.
Kot je še opozoril, elektronski moduli v kabini niso dodatno zaščiteni pred vremenskimi vplivi. "Vsa električna napeljava in konektorji zunaj avtomobilske kabine so zaščiteni pred vdorom vode ali celo vodotesni, medtem ko v kabini ni tako." "Avtomobilu, ki je poplavljen do višine volana oziroma zgornjega dela armaturne plošče, pomaga le še dobro zavarovanje," dodaja.
Ker postane avtomobil ob taki nesreči praktično neuporaben, bi zavarovalnice morale take avtomobile oceniti kot popolno škodo oziroma 'totalko'. Iz Zavarovalnice Triglav so sporočili, da "splošni pogoji za zavarovanje avtomobilskega kaska pri zavarovalnici Triglav sicer ne predvidevajo posebnih pogojev za izključitev škod, povezanih s padcem vozila v vodo."
In ker se največ neželjenih 'zdrsov' avtomobilov v vodo zgodi zaradi nezategnjene ročne zavore, upoštevajte nasvet strokovnjakov: "Ročna zavora je za to, da se jo uporablja." Pa srečno vožnjo.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.