Tuji mediji so se razpisali predvsem o tem, da so slovenske predsedniške volitve minile v senci protestov in hude gospodarske in politične krize v državi. Zanimivo pa se jim zdi tudi, kako uspešno se je Pahorju po padcu vlade in splošni oceni, da je bil nesposoben premier, uspelo vrniti na slovensko politično sceno.
Avstrijski Kurier ob tem spominja, da je Pahorjeva vladna koalicija neslavno propadla, da je izgubil zaupnico, SD predčasne volitve, nato mu je hrbet po petnajstih letih obrnila še lastna stranka, ki je na čelu raje videla Igorja Lukšiča.
Njegov vnovičen vzpon je tak vsekakor presenetljiv, pripisujejo ga nekoliko nenavadni delovni kampanji, ki je pritegnila medijsko pozornost in Pahorju omogočila, da si na novo zgradi javno podobo.
Nemški Die Welt piše, da bo v razgretem ozračju Pahorjeva najpomembnejša naloga sodelovanje z desnosredinsko vlado Janeza Janše. In to v času, ko ta vlada skuša uveljaviti nekatere ukrepe, ki so propadli, ko je bila na oblasti prav Pahorjeva vlada.
Prav naklonjenost reformam in zmerna drža pa po pisanju avstrijskega Der Standarda Pahorja postavlja tudi v položaj, v katerem se od njega pričakuje, da bo deloval kot mediator med sprto slovensko levico in desnico.
Izpostavili pa so tudi izjavo premierja Janše, da je tokrat prvič šel na volitve, da bi glasoval proti. Torej proti aktualnemu predsedniku, nato pa se mu je, vidno zadovoljen, da je zmagal Pahor, pred kamerami zahvalil za vse, "kar je dobrega storil".
Španski El Pais pa je Sloveniji namenil članek z naslovom Biser vzhoda se pogreza v prepad, v katerem so se razpisali predvsem o ekonomskih in političnih težavah v državi in zadnjih protestih v številnih slovenskih mestih, ki so popolnoma zasenčili volitve.
Kot pišejo, je Slovenija v hudih finančnih težavah, a še večja težava je sprta politika. In prav v teh časih je tako zmagal kandidat, ki je najbolj poudarjal pomen dogovora in sodelovanja, pišejo. Danila Türka je tako očitno odnesla močna protivladna pozicija.
Švicarski Neue Zürcher Zeitung pa dodaja, da se je spor med Türkom in vlado v zadnjih dneh pred volitvami še zaostroval, saj je Janša predsedniku očital, da skuša s protesti obrniti trend volilnega rezultata, ki se je nakazoval že več dni pred volitvami. Türk je to seveda zanikal, a izpostavljajo, da je vseeno bil on tisti, ki je od obeh kandidatov najbolj podpiral proteste.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.