
Pa ne samo to: Avstrijci si, kot kaže, z zavajanjem potnikov čez svojo državo privoščijo še veliko več.
Čeprav se Evropa hvali z enotnimi pravili, ki smo se jim tudi mi leta na debelo prilagajali, so pri cigaretah nekateri spet bolj enakopravni. Kljub direktivi, ki novemu Evropejcu dovoljuje nositi 200 cigaret, kamor hoče, jih smejo Avstrijci v svojo državo le 25.

Mateja Ranca iz podjetja Kompas MTS, ki ima prodajalne tik ob mejah z Avstrijo, je povedala: "Smo naleteli na določene negativne komentarje avstrijskih kupcev, ampak v določenem času so se tudi sami informirali o prepovedih in te omejitve upoštevajo."
Če bi omejitev še razumeli, pa se ne da vmešavanja avstrijskega veleposlaništva, češ da morajo Avstrijce o tem obveščati kar naši trgovci, ki seveda trdijo, da to ni njihova naloga. A tudi naši delavci, ki se vsak dan vozijo v Avstrijo, pripovedujejo, da velja prepoved tudi zanje, policisti, ki očitno opravljajo vlogo carinikov, čeprav teh uradno ni več, pa so neusmiljeni.
To je potrdila tudi Mateja Ranca: "Državljane Avstrije bolj podrobno pregledajo, vsaj po podatkih, ki jih dobimo od naših strank. Ostale pa niti ne, teh podatkov ne moremo potrditi."

Zato pa lahko vsi potrdimo nezaslišano nesramnost, saj so zdaj na mejne prehode uradno izobesili napise, da je dovoljeno čez mejo nesti le zavojček plus pet cigaret, nikjer pa ne piše, da velja to le za Avstrijce. Torej grobo zavajanje, ki pa je vžgalo, saj z dvema zavojčkoma ne upa nihče več čez mejo. Ob tem pa avstrijski trafikarski lobi razpihuje podatke o katastrofalno slabi prodaji.
Da avstrijci lažejo kažejo tudi uradne statistike iz prodaje, kot je potrdila Mateja Ranca: "Mi ne moremo potrditi podatkov, da se je prodaja cigaret pri nas povečala, kvečjemu beležimo manjši upad v prodaji, tako da ti podatki vsekakor ne držijo."
Kot seveda tudi ne dejstvo, da smo v desetletjih sosedom znosili milijone šilingov. Taka je pač naša nova skupna domovina.
Po pojasnilo na avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani
Odgovorili so nam, da je omejen uvoz cigaret ena od izjem, ki si jih je Avstrija, kot stara članica Evropske unije, izborila v pogajanjih z novinkami še pred širitvijo.

Harald Stranzl, svetovalec avstrijskega veleposlanika, je zakon o omejitvi uvoza tobačnih izdelkov razložil: "Gre za posledico pristopnih pogajanj z Evropsko unijo, kar je zapisano tudi v pristopnih pogodbah. Državam novinkam, med njimi tudi Sloveniji, je bilo dovoljeno prehodno obdobje nekaj let, v katerem morajo višino davka na tobačne proizvode prilagoditi evropskim standardom. Po drugi strani pa so Avstrija in druge stare članice dobile pravico, da ohranijo dosedanje uvozne omejitve."