Zgodilo se je! Navadni smrtniki smo včeraj lahko vlekli na ušesa sicer za javnost zaprtemu pogovoru med premierjem in ministri, potem ko so na vladni spletni strani prenašali del vladne seje. Slišali smo burni pogovor med ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs in notranjo ministrico Katarino Kresal, kot posrednika pa sta nastopila premier Borut Pahor in generalni sekretar vlade Milan Cvikl. Razpravljali so o zmanjšanju števila zaposlenih v državni upravi za dva odstotka.
''Ali bo vlada zaradi včerajšnjega javnega predvajanja tajne seje kazensko preganjana?'' se sprašujejo v največji opozicijski stranki SDS. ''Po včerajšnjem posnetku sestanka vlade, ki je pricurljal v javnost, je gotovo tudi vsa slovenska javnost spoznala, da vlada spominja na slab vaški debatni krožek, kjer imajo glavno besedo prepirljive vaške gospodinje, ne pa predsednik vlade. Prav zaradi zmedenosti vlade, je najhujša posledica njenih ravnanj njena neučinkovitost. Po slabem letu vlade Boruta Pahorja, za vse, kar se v Sloveniji dogaja, pa vladajoče stranke še vedno krivijo vlado Janeza Janše. Ob tem dodajamo, da dobrih zakonov te vlade, ki bi učinkovito in celovito reševali gospodarsko krizo, še vedno ni in da je bil konkreten paket gospodarskih ukrepov s petimi zakoni, ki jih je v parlamentarni postopek vložila SDS, s strani koalicijskih strank zavrnjen.''
Poudarjajo, da vladni poslovnik določa, ''da dobesedni zapisi vladnih sej nastajajo na osnovi magnetofonskega, video ali drugega posnetka''. ''Zapisi pa so podatki z najvišjo stopnjo tajnosti, v katerega imajo vpogled le strokovni sodelavci, ki jih določi generalni sekretar vlade. Vlada je z včerajšnjim neposrednim prenosom svoje seje kršila institut najvišje stopnje tajnosti, pri čemer je izdaja tajnih podatkov kaznivo dejanje. Glede na nedavne izjave ministrice Katarine Kresal, da smo pred zakonom vsi enaki, pričakujemo, da bo policija tudi tokrat na podlagi medijskih objav tajnih podatkov sprožila uradni pregon neodgovornih vladnih predstavnikov. Kot se je izkazalo že nekajkrat doslej, pa predvidevamo, da bo tudi tokrat vladna koalicija našla način, da bo vse skupaj skušala naprtiti SDS,'' so sporočili.
Opozicijsko SLS medtem skrbi, ''kako ima vlada urejeno organizacijo svojega dela, da se zgodi javni prenos poteka seje vlade, ki je zaprta za javnost''. ''Še bolj zaskrbljujoč je način dela vlade, ki državljanom ne more zbujati zaupanja, da deluje organizirano, in pokazatelj, da notranji konflikti med strankami koalicije postajajo velika ovira za delo vlade.''
V SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega pa niso presenečeni. "Način vodenja seje vlade premierja Pahorja, kot smo ga imeli priložnost slišati včeraj, ni za nas nič novega. Njegovo lastnost umirjenega, spravljivega in demokratičnega dialoga očitno s pridom izkoriščajo njegovi koalicijski partnerji. Za to vlado je značilno, da se ukvarja z vsemi obrobnimi zadevami, reševanje gospodarske in finančne situacije pa je njihova zadnja skrb. Ali je njegov način vodenja primeren ali ne, pa bodo na koncu odločili volivci."
'Irma, počasi'
Na včerajšnji vladni seji se je med drugim vnel pogovor o številu zaposlenih policistov med Krebsovo in Kresalovo, ki ga je le stežka prekinil Pahor z besedami: ''Trenutek … trenutek.'' Ministrici ga sprva nista upoštevali, temveč sta se pogovarjali naprej. Takrat je Pahor nastopil odločneje: ''Irma, Irma. In vsi ostali. Zdaj, tukaj imamo izrecna nasprotovanja, pomisleke in tako naprej. Tega danes ne moremo zaključiti.'' Krebsova ga je prekinila: ''Nikoli ne bomo zaključili, predsednik.'' Pahor je odgovoril z ''ne, treba je nadaljnje usklajevanje''. Krebsova pa je dejala: ''Ne nikoli. Pet mesecev že traja, pol leta je že mimo, danes je julij. Kar odstopimo od sklepa.'' Poudarila je, da na ministrstvu nimajo pristojnosti spreminjati sklepa vlade, ki je ''zelo jasen, je minus dva odstotka''. ''Če ga nismo sposobni realizirati, ga moramo spremeniti. Torej sklep o 12 varčevalnih ukrepih se spremeni tako, da se število zaposlitev ne omejuje. Jaz nimam nobenih problemov s tem, mimogrede.'' Pahor je odgovoril, da to ni mogoče.
Nadaljeval je z besedami: ''Nikoli nismo sprejemali sklepov s preglasovanjem. Predlagam, da jih tudi tokrat ne. Irma, počasi. Predlagam, da se do naslednjega sestanka pogovoriš še s tistimi, ki so danes odločno nasprotovali.'' Krebsova pa je nadaljevala: ''Jaz se opravičujem. Ali lahko spremenimo lasten sklep?'' Pahor jo je miril: ''Irma, poglej.'' Krebsova pa je poudarila: ''Nimamo se več kaj 'menit'. Očitno smo v točki, kjer lastnega sklepa ne bomo realizirali,'' je ponovila. Pahor in generalni sekretar Cvikl naj bi bila zelo jezna, pravosodni minister Aleš Zalar pa je celo zagrozil z odstopom.
'Sistem bomo dogradili'
''Sejna soba, v kateri zaseda vlada, je s posebnim vodom povezana s snemalnico na Gregorčičevi 20, kjer pooblaščena tehnična ekipa z namenom arhiviranja snema zasedanja sej. Snemalnica je preko enotnega video sistema povezana tudi z novinarskim središčem vlade, od koder lahko javnost po spletnem portalu spremlja novinarske konference. Snemalnico in svetovni splet ločita dve varnostni stikali, ki pa sta včeraj bili pomotoma hkrati vključeni. Zaradi napake je bil del seje dostopen javnosti prek spletnega mesta vlade. Ker je včerajšnji dogodek pokazal pomanjkljivost sistema neposrednih prenosov novinarskih konferenc, ki je bil postavljen v času pred predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije, in sicer decembra 2007, ga bomo dogradili,'' so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.