Zaradi zahtev po dostopu informacij javnega značaja je od danes javen posnetek zaslišanja nekdanjega premierja Janeza Janše pred protikorupcijsko komisijo.
V začetku meseca je bil že objavljen tudi zagovor pred KPK ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Beseda je v nekaj minut več kot eno uro dolgem pogovoru tekla o njegovem premoženjskem stanju.
Kakšne so bile končne ugotovitve?
Kot je znano, je KPK v zaključnem poročilu nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank pri zavezancu Janši ugotovil ''večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev.''
Ugotovil je še, ''da se je premoženje zavezancu – glede na ugotovljene uradne vire dohodkov in premoženja – v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov''.
Komisija je tudi ugotovila, ''da je zavezanec v nadzorovanem obdobju kot obliko sofinanciranja nakupa nepremičnine od zasebnega podjetja s pravnim poslom na škodo tega podjetja pridobil premoženjsko korist v višini približno 100.000 evrov, pri čemer je bil posel po ugotovitvah komisije obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja''.
Prvo vprašanje je bilo o enosobnem stanovanju
Prvo vprašanje, ki ga je Janši zastavil predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič, se je nanašalo na stanovanje na Neubergerjevi v Ljubljani. Janša je pojasnil, da je stanovanje v Zupančičevi jami kupil s kreditom in da je zaradi etažne lastnine imel težave z vpisom v zemljiško knjigo.
Stanovanje je nato prodal, ko je kupoval trisobno stanovanje na ulici Komenskega. Prodajna cena je bila blizu nakupni, in sicer okoli 90.000 evrov, je še odgovarjal Janša in dodal, da ima kupoprodajno pogodbo, za katero meni, da je med javno objavljenimi dokumenti na Facebooku.
Nato se je pogovor nadaljeval o stanovanju v Trubarjevem kvartu. Janša je na zagovoru povedal, da je šlo za novo stanovanje, da ga je plačal v dveh oziroma treh zneskih v enem letu. Financiral pa ga je iz treh virov: od prodaje prej omenjenega enosobnega stanovanja, s prodajo parcele in zemljišč v Trenti in gotovinskim kreditom pri NLB.
Janša opremo nakupoval v Ikei
Stanovanje ob nakupu ni bilo opremljeno. Janša je pojasnil, da ga niti ni v celoti opremil, saj je tam živel sam, ter da je opremo kupoval v Ikei. ''Vse skupaj je bilo vredno nekaj tisoč evrov,'' je dejal Janša.
Klemenčič je Janšo spraševal tudi o zemljišču v Bovcu. Janša je dejal, da je tam stara počitniška hišica in da je ob nakupu stala okoli 130.000 takratnih nemških mark. ''Financiral sem jo s prihranki od prodaje knjig. Mislim, da sem imel tudi manjši kredit, ampak se ne spomnim,'' je dejal.
Nato sta se dotaknila stanovanja na Mesarski ulici, kjer je Janša polovični lastnik (polovica je v lasti žene). ''Polovico stanovanja sem kupil s kreditom, prav tako žena. Hipotekarni kredit,'' je dejal in dodal, da stanovanja nista opremljala, ker so prejšnji lastniki pustili pohištvo. 325.000 evrov je stalo to dvoinpolsobno stanovanje.
Glede hiše v Velenju je Janša povedal, da je v njegovi 100-odstotni lasti. Nakup pa je financiral s prodajo stanovanja na ulici Komenskega (Trubarjev kvart) in s povečanim hipotekarnim kreditom. ''V bistvu je šlo za menjavo stanovanja za hišo z doplačilom 48.000 evrov in za ta znesek se je povečal hipotekarni kredit na 172.000 evrov pri Unicredit banki,'' je dejal Janša.
Avtorski honorarji
Klemenčič je Janšo povprašal tudi o avtorskih honorarjih. Janša je pojasnil, da je izdal več knjig, a da sta dve (Premiki in Okopi) doživeli večjo naklado. Točne številke Janša v pogovoru ni povedal, a je komisiji obljubil, da jim bo ta podatek posredoval naknadno. Honorarji od knjig so nehali prihajati okoli leta 2000, je še pojasnil Janša.
Kako pa je Janša kupil avtomobil?
Med premičninami je Janša komisiji prijavil avtomobil volvo karavan. Janša je pojasnil, da je bila cena avtomobila okoli 40.000 evrov in da je bil kupljen rabljen, zato je bila cena ugodnejša. ''Kupil sem ga pri prodajalcu. Plačal sem ga s prihranki,'' je dejal Janša. ''Mogoče sem si nekaj sposodil, nisem pa najel kredita,'' je dodal.
V nadaljevanju pogovora je Klemenčič Janšo povprašal o sami kupnini za avto. ''Na vašem tekočem računu je razvidno plačilo v znesku 17.500 evrov. Avtomobil je bil po vaših besedah vreden okoli 47 tisoč evrov. Kako ste poravnali ostali znesek kupnine, ker iz računa je šel le omenjeni denar, drugega dviga pa ni bilo?'' je vprašal Klemenčič.
Janša se natančnega dogajanja ni spomnil, je pa dejal, da je avtomobil plačal v celoti iz računa, mogoče nekaj iz prihrankov, ampak da je zagotovo šlo za več kot 17.000 evrov. Povedal je še, da je prejšnji avtomobil kupil sin, ki mu je malo plačal takoj, malo kasneje.
Potovanja po svetu
Klemenčiča so zanimala tudi Janševa potovanja. O potovanju v Grčijo, ki je bilo tudi medijsko odmevno, je Janša povedal, da je plačal letalske karte, ostalo žena. Med drugim je Janša povedal še, da je bil konec leta 2009 in v začetku leta 2010 na poročnem potovanju na Mauritiusu, ki je bilo poročno darilo. Leta 2010 je bil z ženo en dan tudi na Švedskem in v Švici, kjer sta bila na obisku pri prijateljih. Tudi v Švici sta bila le en dan.
Janša je bil leta 2009 tudi v Grčiji in Dominikanski republiki. Slednje potovanje je po besedah Janše stalo okoli 1200 evrov na osebo. Za Grčijo pa je bil strošek morda 600 evrov na osebo, je dejal. Potovanja sta z ženo plačala iz skupne blagajne. Bila sta tudi v Avstraliji in na Novi Zelandiji, kamor ju je nekdo povabil (posnetek je na tem delu odstranjen). Na Mauritiusu je bil Janša tudi leta 2008, leta 2009 pa je bil v Južni Afriki.
Mesečni stroški
Janša je na vprašanje, ki ga je zastavil Klemenčič, o mesečnih stroških, za vzdrževanje nepremičnin, plačevanje kreditov odgovoril, da ga stanejo okoli 2000 evrov.
Odgovor na vprašanje, ali je od leta 2005 Janša razpolagal z večjimi vsotami gotovine, pa se je glasil, da je morda ''imel v tem času največ na računu 15 tisoč evrov''.
Prodaja zemljišča v Trenti
Janša je moral KPK pojasnjevati tudi stroške s sodnimi taksami.
Več časa pa se je pogovor vrtel tudi okoli zemljišča v Trenti. Janša je pritrdil, ko je Klemenčič dejal, da je stanovanje na Trubarjevem kvartu kupil od Imosa in da je bil eden ključnih virov za nakup prodaja zemljišča v Trenti.
''Leta 1992 ste zemljišče v Trenti po naših podatkih kupili za 350.000 takratnih slovenskih tolarjev (SIT),'' je dejal Klemenčič. Janša pa je odvrnil, da se ne spomni vsote. ''To zemljišče v Trenti ste potem prodali Eurogradnjam za znesek 35 milijonov SIT,'' je nadaljeval Klemenčič. Janša je pritrdil in dodal, da ''za ta isti znesek, če bi ga imelo to zemljišče, bi ga bil takoj pripravljen kupit''.
Janša je pojasnil, da so tri parcele zazidljive, da so bili na tej parceli trije objekti. ''Po lokacijski dokumentaciji, ki jo je izdala občina, je tam možno zgraditi okoli 10 apartmajev in to je bil tudi namen. Včasih je bila to najlepša kmetija v zgornji Trenti,'' je dejal Janša.
Nadaljnja pojasnila o nakupu stanovanja Trubarjev kvart
Klemenčič je Janšo poprosil za pojasnila, kdaj in kako je plačal kupnino v višini okoli 140.000 evrov za stanovanje Trubarjev kvart. Klemenčič je dejal, da ima KPK podatek za 131.000 evrov, medtem ko za dva obroka 3. avgusta in 15. oktobra 2005, eden v višini 13.500 evrov, drugi v višini 91 tisoč evrov, odhodek iz tekočega računa ni razviden.
Janša je dejal, da meni, da je šlo vse iz njegovega računa. ''Transakcija ni mogla iti drugače kot iz računa. Razen, če je bila pogodba tako narejena, da je bila kupnina plačana direktno. V to ne verjamem. Ker tistih 13.000 evrov je bilo za parkirno mesto, kar sem naknadno kupil,'' je dejal Janša.
Ara na roko
Janša je glede zneska are v višini 5.000 evrov za hišo v Velenju, ki je bil plačan na roko z gotovino, dejal, da je bila to zahteva prodajalcev. Ni pa se spomnil, ali je gotovino dvignil z računa, ali je to storil on ali žena ali pa je kdo posodil.
Klemenčič je dejal še, da ni bil viden odliv iz tekočega računa v višini 48.000 evrov. Janša je dejal, da je bil za teh 48.000 povečan kredit. Ni pa vedel, kako to, da ni vidnega odliva. Povedal je, da je celotno transakcijo urejala Mreža nepremičnin.
Posodil mu je brat
Klemenčič je v pogovoru, proti koncu posnetka, navedel tudi podatek prodajalca, da je bilo pri plačilu avtomobila 13. marca 2007 štiri tisoč evrov plačano v gotovini, 16. marca 2007 pa 21 tisoč evrov v gotovini. Janša je odgovoril, da je morda šlo za posojilo brata in da sta to napisala. ''Tako bratsko to ne gre,'' je dejal Janša in se pri tem nasmehnil. Dejal je še, da mu je brat še posodil kakšne manjše vsote. Klemenčič je Janšo opozoril, da mora take stvari prijaviti komisiji.
Klemenčič je še dejal, da imajo podatek, da je davek v višini 6000 evrov pri nakupu ene od nepremičnin plačal brat. Janša je dejal, da je to možno, ker ''mi je pomagal urejati te formalnosti. To sem mu verjetno vrnil. Ker nimava nerazčiščenih računov.'' Janša je še povedal, da mu je sem ter tja kaj posodila (manjšo vsoto – okoli 1000 evrov) tudi sestra, tako kot tudi on posodi njej.
Glede registracij avtomobila pa je dejal, da to naredi ali žena ali njen oče ali pa kakšen kolega, ker on časa nima.
Glede na to, da redne stroške plačuje žena, so ga povprašali tudi o tem, ker je njena plača precej obremenjena. Janša je dejal, da je njena plača obremenjena z enim kreditom. ''Ker je zamenjala kredit z drugim. Prej je imela kratkoročni kredit in ko je imela dovolj delovne dobe ga je zamenjala v dolgoročnega. Njena plača je približno obremenjena tako kot moja, torej tretjino. Ona je dobila nekaj prihrankov ob poroki, nima pa formalno nobenih nepremičnin. Je dedič, ampak le to, kar je dobila v oporoki. Je pa solastnica stanovanja in za to ima kredit. Ampak samo enega. Najini dohodki so obremenjeni približno do tretjine,'' je pojasnil Janša.
Na KPK so pogovor zaključili, da določenih pojasnil s pogovorom niso dobili.
KOMENTARJI (1740)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.