Predsednik Borut Pahor je danes podpisal ukaz o podelitvi odlikovanja Republike Slovenije, in sicer medaljo za zasluge prejme Sunita Williams.
Predsednik se je za to odločil zaradi njenega prispevka k uveljavljanju naravoslovnih in tehničnih znanosti in predvsem njihovi promociji med mlajšimi rodovi Slovencev. "Sunita Williams se zaradi svojih dosežkov uvršča med najvidnejše vesoljce, ki so v imenu ZDA, pa tudi celotnega človeštva, opravili pomembna poslanstva na Mednarodni vesoljski postaji," so zapisali v predsednikovem uradu.
Sunita Williams je ponosna tudi na svoje slovenske korenine, kar je med drugim javno izrazila tudi s podaritvijo predmetov iz svojega raziskovanja vesolja za posebno spominsko sobo v kraju Leše v občini Tržič, kjer so ustanovili zavod Slovenski astronavt, so še zapisali. "S svojim čutom pripadnosti slovenstvu je Sunita Williams hkrati tudi ena zelo uglednih promotork slovenstva, njegove ustvarjalnosti, znanstvenih dosežkov, samozavesti in iskanja poti za nove priložnosti," so zaključili.
Willamsova konec tega tedna prihaja na obisk v Slovenijo. Med njim se bo ustavila v več slovenskih krajih, med drugim tudi na Bledu, kjer bo govorila o tem, kako je videti Zemlja iz višine 400 kilometrov, in v Ljubljani, kjer bo obiskala mlade raziskovalke nacionalnega raziskovalnega programa L'Oreal-Unesco-SZF Ženske v znanosti. To pa ni njen prvi obisk v Sloveniji. Pri nas je bila že leta 2009.
47-letna Williamsova je lani v vesolje poletela že drugič v šestih letih. Prvič jo je raketoplan Discovery ponesel na ISS decembra leta 2006. V vesolju je ostala 195 dni, s čimer je postavila nov rekord za astronavtke. Opravila je štiri vesoljske sprehode v skupnem trajanju 29 ur in 17 minut, med drugim pa je v vesolju tekla tudi bostonski maraton. Na Zemljo se je 22. junija 2007 vrnila z danes upokojenim raketoplanom Atlantis. V okviru svoje zadnje misije na ISS je kot druga ženska doslej prevzela poveljevanje na ISS. Na Zemljo se je vrnila 19. novembra lani.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.