Predsednik DeSUS Karl Erjavec je dobil mandat izvršnega odbora stranke za začetek pogovorov z začasnim vodjo SD Dejanom Židanom o morebitnem oblikovanju koalicije, ki bi po parlamentarnih volitvah predlagala mandatarja za sestavo socialdemokratske vlade. To pa po Erjavčevih besedah ne pomeni, da bosta stranki na volitvah nastopili s skupno listo.
Odločitev o sodelovanju s SD je Erjavec utemeljil s programom te stranke, ki da je najbolj soroden programu DeSUS. V socialdemokratski vladi bi DeSUS tudi lažje ščitil interese upokojencev, pravi Erjavec, ki si ne predstavlja, da bi to lahko storili v vladi predsednika SDS Janeza Janše. SD in DeSUS bi tako lahko bila "levi blok kot protiutež zmagi Janeza Janše".
Erjavec pričakuje dobro sodelovanje z Židanom, ne predstavlja pa si, da bi se o oblikovanju koalicije pogovarjal z nekdanjim predsednikom SD Igorjem Lukšičem, saj da je ta imel preveč radikalna stališča. Lukšič se je na te njegove trditve odzval na Twitterju. "Z DeSUS in Erjavcem sem se dogovoril za koalicijo, ki se izteka, Karl pa zdaj trdi, da se z mano ne bi mogel pogovarjati o koaliciji," je zapisal.
Prek omenjenega družbenega omrežja se je odzval tudi Janša, in sicer s komentarjem: "Ista vojska, le nastopa z dvema enotama."
Vse več idej o povezovanju na levici
V DeSUS so, kot pravi, odprti tudi za povezovanje z drugimi strankami, ki imajo sorodne programe. Na levici sicer vlada velika razdrobljenost, a prava levica je po Erjavčevih besedah le socialdemokracija, ostale stranke pa imajo bolj liberalne programe.
In drugi? Zoran Janković naj bi snoval predvolilno koalicijo z Borisom Popovičem. Njuna interesno lobistična povezava se je danes razkrila v zelo verjetno še zadnjem poizkusu preprečiti nastanek občine Ankaran, so poročali v oddaji SVET. Tik pred volitvami je namreč Jankovićeva Pozitivna Slovenija z nekdanjem pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem in nekaj nekdanjimi ustavnimi sodniki predstavila dokument proti Ankaranu, o katerem naj bi parlament glasoval na izredni seji.
Kot omenjeno, Erjavec pravi, da skupno iskanje morebitnega mandatarja še ne pomeni tudi skupne liste s Socialnimi demokrati. Naj bi pa zato svoje kandidate na listo slednjih prispevala vstajniška Solidarnost, ki je sporočila, da bo nadaljevala pogovore predvolilnih povezavah z drugimi strankami.
Povezovanje levice pod Dejanom Židanom naj bi po pričakovanju vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana podprl tudi Igor Šoltes. Ta pa pravi, da mi še nič odločeno. Zadnjo besedo pri tem, s kom in na kakšen način se bodo povezovali, bodo imeli organi stranke. Šoltes prav danes ustanavlja še eno v vrsti novih strank na levici.
V manj kot tednu dni so nastale kar tri. V ponedeljek je stranko ustanovil Miro Cerar, v soboto pa Alenka Bratušek. Odhajajoča premierka je na ustanovni kongres njenega zavezništva ZaAB povabila praktično vse predsednike obstoječih in nastajajočih strank na levici z izjemo prvaka PS Zorana Jankovića. Cerarjeva stranka pa naj bi o tem, s kom bo šla v povezavo, odločala jutri.
Odprti za sodelovanje, po evropski izkušnji v prvi vrsti predvsem z SLS so tudi v Novi Sloveniji. O povezovanju z novonastajajočimi strankami pa: načeloma da, a z zadržkom: pripravniki so težko boljši od izkušenih politikov, je dejala predsednica NSi Ljudmila Novak.
KOMENTARJI (1041)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.