Predsednik SDS Janez Janša je prispel na Dob. Kaj sledi? Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so pojasnili postopek, ki je za vsakega obsojenca enak.
Vsakega obsojena pazniki najprej pospremijo na sprejemni oddelek. Obsojenec v sobi sam preživi do mesec dni. Janša bo verjetno celico lahko zapustil po desetih dneh, ko bodo sestavili njegov osebni opis. Po tem obdobju se bo lahko družil s sojetniki.
Dan v zaporih se začne ob šestih zjutraj, ob 6.20 je zajtrk. Do pet ur na dan je na voljo zunanje igrišče, vsak ima možnost dopoldanskega in popoldanskega zapora. Ves čas pod strogim nadzorom paznikov, ki so tu predvsem zato, da preprečujejo morebitne konflikte.
V novejšem bloku na zaprtem oddelku ima vsak zapornik svojo sobo z lastno kopalnico, na razpolago je sodoben fitnes in zamreženo igrišče na strehi.
A zaradi nizke kazni je precej verjetneje, da se Janša ne bo sprehajal po zaprtem oddelku ampak se bo po nekaj dneh pridužil še enemu slavnemu stanovalcu Doba Binetu Kordežu v precej bolj svobodnem režimu poldoprtega oddelka.
Tu so zaporniki v civilnih oblačilih, delajo lahko na kmetiji, kjer skrbijo na primer za konje, delajo na vrtu ali v pralnici. Delo je tu privilegij. Tu tudi ni ograj, ki bi omejevale razgled na dolenjske griče.
Vsakemu obsojencu določijo tudi režim obiskov, uporabo telefona, interneta in termin prostih dni, ko lahko iz zapora odide a se mora vrniti do dogovorjene ure. A če zapornik prekrši katerkoli pravilo, ga takoj spet premestijo nazaj na zaprti oddelek. Pobegi, pa čeprav ni ovir, ki bi jih preprečile, se tukaj skorajda nikoli ne zgodijo.
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.