Slovenija

Ascent Resources v sporu s Slovenijo pred arbitražni tribunal

London, 23. 03. 2021 10.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Britanska družba Ascent Resources je napovedala, da bo spor s Slovenijo v zvezi s postopki izdaje dovoljenj za črpanje plina v Petišovcih predala arbitražnemu tribunalu. Nastale škode je po oceni Ascenta za več kot 100 milijonov evrov.

Slovenija je v tej fazi zavrnila sporazumno rešitev spora s sklenitvijo poravnave z britansko družbo Ascent Resources, so v soboto povedali na državnem odvetništvu. Odločitev o morebitni poravnavi je morala država sprejeti do petka.

Družba Ascent Resources je na spletni strani novico potrdila in zapisala, da namerava spor s Slovenijo predati v odločanje arbitražnemu tribunalu. Pri tem je zapisala, da je v razpravah o morebitni poravnavi predložila izračune nastale škode, ki "občutno presegajo 100 milijonov evrov".

Britanski Ascent Resources je julija lani formalno sprožil postopke za začetek tožbe proti Sloveniji pred arbitražnim sodiščem. Preden je lahko vložil zahtevo za arbitražo s Slovenijo, je sicer moral preteči trimesečni rok, v katerem sta imeli stranki možnost spor rešiti po mirni poti.

Oktobra lani je nato Ascent sporočil, da s Slovenijo začenja neposredna pogajanja o morebitni sporazumni poravnavi. Rok za dogovor se je iztekel 19. marca, pri čemer do sporazuma ni prišlo.

Črpanje plina v Prekmurju
Črpanje plina v Prekmurju FOTO: POP TV

Ascent Resources je isti dan na spletni strani zapisal, da je od slovenske države prejel pismo z obvestilom, da sporazumna poravnava v tem trenutku ni možna. Zato bo "kmalu" sprožil postopek pred arbitražnim tribunalom. Podjetje izpostavlja, da je zaradi kršitve dvostranskega investicijskega sporazuma med Veliko Britanijo in Slovenijo ter pogodbe o energetski listini utrpelo veliko škodo.

Agencija RS za okolje (Arso) je marca 2019 odločila, da je pred izdajo dovoljenj za črpanje plina v Petišovcih s stimulacijo vrtin, ki ga načrtujeta britanski Ascent Resources in njegov slovenski partner Geoenergo, treba izvesti presojo vplivov na okolje. Upravno sodišče je Arsu pri tem pritrdilo junija letos.

Ascent je v sporočilu dodal tudi, da trenutno vrtina PG-11A v Petišovcih proizvaja med 7500 in 10.000 kubičnih metrov plina na dan, pri čemer ta plin potuje na Hrvaško. Pričakovati je sicer, da bo brez mehanske stimulacije, ki je v središču spora s Slovenijo, pritisk v vrtini padel na nestabilne ravni, a zaenkrat je proizvodnja mogoča tudi brez tega posega.

Na državnem odvetništvu so sicer lani pojasnjevali, da bosta Slovenija in Ascent za odločanje o sporu lahko izbrala katero od možnosti, ki so predvidene s sporazumom med vladama Slovenije in Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske o zaščiti in spodbujanju vlaganj ter s pogodbo o energetski listini, in sicer Mednarodni center za reševanje sporov v zvezi z vlaganji, Arbitražno sodišče mednarodne trgovinske zbornice, mednarodnega razsodnika ali arbitražno sodišče, imenovano na podlagi posebnega dogovora ali ustanovljenega na podlagi pravilnika o arbitraži komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo. Lahko pa se odločita, da se o sporu odloči po arbitražnem postopku v okviru Arbitražnega inštituta stockholmske trgovinske zbornice.

Postopek v konkretni zadevi bo po njihovih navedbah odvisen od tega, kateri arbitražni tribunal bosta vlagatelja izbrala za odločanje o svojem sporu, in od postopkovnih pravil, ki se pred njim uporabljajo. Kako dolgo bo zadeva trajala, je nemogoče napovedati, običajno pa od vložitve zahteve za arbitražo do končne odločitve mine več let.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
23. 03. 2021 18.32
-1
fracking postopek je zelo velik riziko, saj z mikro razpokami dosežemo, da se plin sprosti, hkrati pa spustimo v te razpoke kemikalije, ki potem vdrejo v pitno vodo in jo za vedno onesnažijo. Če bomo to dovolili, bo prekmurje imelo onesnaženo vodo in ko bodo odprli pipo, da bi se odžejali, bo ven prišel plin, ki ga bodo lahko prižgali, primer tujina: "Prižgi vodo iz pipe, da bo gorela, fracking postopek (=Light Your Water On Fire from Gas Drilling, Fracking)". Živela pravica do čiste pitne vode.
ni_mi_vse_eno
23. 03. 2021 18.28
-1
Ali je zemlja naša ali ni? Tožim soseda, ker je mi na njegovi zemlji ne pusti obiranje njegovih jabolk?
Nimasmisla
23. 03. 2021 17.00
-1
j niso več v eu in jih ne več podpirat
Darko32
23. 03. 2021 13.38
+2
Tukaj bi potrebno narediti ostre ukrepe v zvezi metode pridobivanja plina in nafte na takšen način. V Hrvaškem naj bi bilo okrog 10 vrtin, ki so v območju hudega potresa. SLiko vidimo, da se celo zemlja vdira. Pri nas pa neki posotpači v imenu države brez znanja odločajo. Tukaj mora država in narod sprejeti, da se takšna metoda enostavno prepove in ne da se nategujejo z tem. Naj ANGLEŽI in drugi počenjajo to doma. Nekatere firme so zaradi povzročanja potresov in škode plačale škod v višinah prek miljarde €.
SDS_je_poden
23. 03. 2021 11.08
+2
Spet bomo izgubili, kot pri vsakih pravdah, potem bomo pa plačevali na veliko.... Slovenija, ti si sirotinja po pameti....
ivan z Doba
23. 03. 2021 10.46
+6
Nagnat klince.
JApajaDAja
23. 03. 2021 10.24
+8
naj ta f(r)aking izvajajo na njihovih, domačih tleh....če jim je to dovoljeno! slo ni in ne bo nikoli več nikogršnja "kolonija"!
Karel12
23. 03. 2021 19.46
To je vse res. Fracking je ŠKODLJIV za pitno vodo.Po drugi strani pa se je potrebno vprašati ZAKAJ smo poklicali to angleško firmo in sklenili POGODBO. V takšnih mednarodnih pogodbah pa je vse zapisano, koliko bodo prizvedli, komu prodali in koliko bo takšna investicija vredna in ne dvomim, da tudi klavzula o odškodnini v primeru oviranja države pri izvedbi projekta. Kakor je verjeti smo zopet podpisal škodljivo pogodbo in pripravite denarnice.