France Arhar odstopa kot član in predsednik nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke (NLB). Svojo odločitev je razkril na današnji seji odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Kritičen je bil do korporativnega upravljanja v državi in pomanjkanja razprave o gospodarskih težavah, ki so ključne za prihodnost države, ter tudi ravnanja KPK s poročilom o NLB.
Arhar je na seji odbora – ki je na zahtevo SDS ob zaposlitvi nekdanjega člana senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Roka Praprotnika v (NLB razpravljal o politiki zaposlovanja v podjetjih v večinski državni lasti ter o naraščajoči sistemski korupciji – spregovoril o "nezaceljeni rani" države, ki se tiče korporativnega upravljanja.
Pričakoval je, da se bodo zadeve izboljšale po vstopu Slovenije v Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), a žal ugotavlja, da se ni nič spremenilo. "Pogovarjamo se o kozmetiki, vsebina pa ostaja nedotaknjena," je dodal.
Vse se meče v isti koš, ob kritikah glede bančne luknje in nepravilnostih pravi Arhar. "In če pozivajo k odstopu glede na bančno luknjo – čeprav nimam nobene povezave z njo – morda s svojim zgledom dam priložnost še komu. Tistim, ki so dejansko za to odgovorni," je dejal ob prekinitvi seje odbora.
'Treba se je pogovarjati o vsebini'
Poudaril je, da se je treba začeti pogovarjati o vsebini – o gospodarstvu, o tem, kje je ta država šibka in zakaj so jo druge prehitele – sicer državo čaka slaba prihodnost.
"Tukaj ni rešitve brez trojke ali Mednarodnega denarnega sklada. Morda govorim preveč - ampak ko gledam te številke, to našo pot, kdo nas je vse prehitel v času krize ... Da, imamo izvoz, ampak ta izvoz se ne more primerjati z našimi konkurenti na Madžarskem, Češkem ... kjer so banke v tujih rokah, pa države funkcionirajo," je dejal.
Kaj pa zaposlitev Praprotnika?
O zaposlitvi Praprotnika, ki je kot član senata KPK lani preiskoval tudi ravnanje NLB glede sodelovanja z družbo Korn Ferry, je Arhar dejal, da so bili postopki glede na izjave uprave vodeni korektno in v skladu z internimi pravili.
Glede klica, ko je predsednik uprave NLB Janko Medja Praprotniku ponudil prijavo na razpis, je Arhar dejal, da je bil stik vzpostavljen po najavi odstopa iz senata ter da se pri iskanju kadra išče primerne, profesionalne ljudi, da pa je tudi dejstvo, da "zadeva sovpada z njegovim preiskovanjem".
Ob tovrstnih zaposlitvah je Arhar izpostavil etični vidik. Tudi sam je imel izkušnje s ponudbami v času vodenja centralne banke oz. tik po njem, a je ocenil, da sprejeti določene službe ne bi bilo primerno, čeprav ni bilo eksplicitno prepovedano po predpisih.
Novi predsednik KPK Boris Štefanec je danes sicer dejal, da je KPK začela preiskavo glede zaposlitve Praprotnika v NLB.
Namesto Arharja Podbevšek
Iz NLB so sporočili, da nadzorni svet ne glede na Arharjevo odločitev o odstopu deluje nemoteno. "V odsotnosti predsednika nadzornega sveta prevzame njegove naloge njegov namestnik Gorazd Podbevšek," so pojasnili.
Dodali so, da banka posluje stabilno in dosega zastavljene načrte. "Rezultati letošnjega leta so več kot spodbudni," pravijo v NLB.
Čufer: Razpravo o banki v DZ lahko kdo razume kot obliko pritiska
Na nadaljevanje seje odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je prišel minister za finance Uroš Čufer. Arharjevega odstopa ni želel komentirati, saj je dejal, da o tem ni bil seznanjen in se z Arharjem še ni pogovoril.
Glede korporativnega upravljanja pa je dejal, da bi lahko kdo razpravo v DZ o uslužbencu NLB razumel kot politični pritisk. Dejal je, da je mogoče nekoliko nenavadno, da DZ razpravlja o uslužbencu NLB na drugi ali tretji ravni. "To se vam mogoče ne zdi nenavadno, ampak DZ je pomemben, političen organ in kdor ni navajen vsega tega rituala, bi lahko to razumel kot obliko pritiska. Čeprav vi to vidite kot navadno legitimno raziskovanje in pojasnjevanje, lahko marsikdo to interpretira kot vmešavanje in bolj ali manj subtilno obliko političnega pritiska na korporativno upravljanje in njihove posege," je članom odbora dejal Čufer.
Čufer je povedal, da je na splošno z dogodki v bančnem sistemu zadovoljen. "Banke potrebujejo nekaj miru, da svoj posel opravijo do konca in da lahko začnemo dokončno prestrukturirano rast," je dejal Čufer.
KOMENTARJI (546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.