Arbitražni sporazum o meji, s katerim sta se Slovenija in Hrvaška dogovorili, da bo vprašanje meje rešilo arbitražno sodišče, je z današnjim dnem postal mednarodnopravno zavezujoč za državi.
Proces sprejemanja sporazuma se je končal, potem ko sta državi minuli četrtek izmenjali diplomatski noti o ratifikaciji sporazuma, ki sta ga premierja Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Jadranka Kosor, podpisala 4. novembra lani. Na Hrvaškem je sporazum stopil v veljavo že konec lanskega leta, v Sloveniji pa je po potrditvi na junijskem referendumu stopil v veljavo 31. julija letos.
Zapletlo pa se je pri izmenjavi not, saj je Hrvaška svoji hotela priložiti enostransko izjavo, v kateri Sloveniji odreka pravico do teritorialnega stika z mednarodnimi vodami. Po skoraj štirih mesecih pogajanj sta nato noti, brez izjav, državi minuli četrtek le izmenjali.
Za začetek dela sodišča je sicer pomembna sklenitev hrvaške pristopne pogodbe z EU, saj bodo s tem začeli teči postopkovni roki v sporazumu. To naj bi se zgodilo v drugi polovici prihodnjega leta. Takrat bosta med drugim imeli državi 30 dni časa za določitev arbitrov in eno leto za pripravo memoranduma.
'Najboljši med najboljšimi'
Vlada je na zadnji seji že potrdila ekipo pravnikov, ki bo sodelovala v procesu arbitraže, vendar Pahor o imenih ni želel govoriti. Povedal je le, da gre za najboljšo mogočo ekipo in da so v njej "štirje tujci, najboljši med najboljšimi ta hip". Potrdil je tudi, da sta med njimi tudi Simona Drenik, ki na ministrstvu za zunanje zadeve vodi sektor za mednarodno pravo Direktorata za mednarodno pravo in zaščito državljanov, in francoski strokovnjak za mednarodno pravo Allain Pellet, ki je bil med drugim tudi strokovni sodelavec Badinterjeve arbitražne komisije po razpadu nekdanje Jugoslavije.
Pahor sicer pravi, da bi izgubili ugled v mednarodni skupnosti, če s Hrvaško ne bi dosegli dogovora o reševanju mejnega vprašanja, ogrožena pa bi bila tudi varnost. Opozicija pa je že izrazila ostro nasprotovanje arbitražnemu sporazumu.
Novi list: Hrvaška naj bi izbrala Vukasa
Mednarodni pravnik z Reke Budislav Vukas bo najverjetneje hrvaški predstavnik v petčlanskem arbitražnem sodišču, ki bo odločalo o sporu o meji med Hrvaško in Slovenijo, poroča hrvaški časnik Novi list, ki poudarja, da gre za neuradno informacijo.
Novi list poudarja, da bo nekdanji podpredsednik Mednarodnega sodišča za pomorsko pravo v Hamburgu Vukas "hrvaški sodnik" le zaradi tega, ker ga bo izbrala hrvaška stran. Tudi on pa bo moral odločati v skladu z mednarodnim pravom in arbitražnim sporazumom in ne v skladu s parcialnimi interesi katere koli strani v sporu.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.