Predsednika slovenske in hrvaške vlade, Borut Pahor in Jadranka Kosor, se bosta v ponedeljek znova srečala, tokrat v Zagrebu.
Pahor namerava Kosorjevi predlagati, da osnutek arbitražnega sporazuma postane javen dokument. Za to se je odločil, ker je opazil, da so se tudi ugledni strokovnjaki začeli opirati na dokument, ki ga "očitno ne poznajo“. Po njegovih besedah naj bi navajali stvari, ki jih v dokumentu sploh ni. "Upam in želim si, da bi bil osnutek arbitražnega sporazuma čim prej javen, ker bomo tako lažje branili njegovo vsebino," je dejal.
Pahor je ob tem še dejal, da bi bil podpis Kosorjeve šele prvi korak. Arbitražni sporazum bosta namreč na koncu morala potrditi tako slovenski kot hrvaški parlament, in to z dvetretjinsko večino. Poleg tega se v Sloveniji obeta referendum.
Pahor je na novinarski konferenci napovedal tudi, da se bo sestal še s predsednikom največje opozicijske stranke na Hrvaškem SDP Zoranom Milanovićem. Razložiti mu bo poskušal, da nihče ne bi imel koristi od tega, da se sporazum spet preloži.
Hrvaški mediji: Hrvaški se s podpisom sporazuma ne mudi
Hrvaški mediji ocenjujejo obisk premierja Pahorja v Zagrebu kot poskus, da bi spodbudil hrvaško stran, naj čim prej podpiše sporazum o arbitraži, ki je podlaga za urejanje spora o meji. Kot je na svoji spletni strani poročal hrvaški časnik Nacional, bi se postopek lahko zavlekel, saj na Hrvaškem ni nobenih znakov, da bi na tem sporazumu tudi kaj delali.
Kosorjeva doslej ni sklicala sestanka parlamentarnih strank o arbitražnem sporazumu, o njem se ni pogovarjala niti s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesičem. Poleg tega v saboru o tej temi zaenkrat še niso napovedali razprave. Milanović sicer meni, da bo Kosorjeva poslance postavila kar pred dejstvo, da je sporazum že podpisala, in bo v sabor prišla le še po ratifikacijo. Tudi on jo je zato pozval, naj "sporazum potegne iz predala". Viri blizu vlade pa trdijo, da bodo dokument objavili šele, ko ga bosta državi uskladili in ko ga bo potrdil tudi sabor.
Čeprav so na Hrvaškem septembrski dogovor iz Ljubljane med Pahorjem in Kosorjevo večinoma pozdravili, je v hrvaški javnosti še veliko dvomov o končnih dosežkih njunega dogovora, ko gre za dokončno reševanje spora o meji.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.