Arbitražni sporazum o načinu določanja meje s Hrvaško je velik uspeh celotne slovenske diplomacije, ocenjuje slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. Kot je dejal, "težavna vprašanja, ki se odpirajo v odnosih s sosednjimi državami, niso (...) posledica slabe zunanje politike, ampak dejstva, da se ta vprašanja v preteklosti enostavno niso rešila. Zadovoljni smo, da smo v enem letu uspeli probleme s Hrvaško pripeljati od stanja, ki smo ga prevzeli, ko je bila Hrvaška zaustavljena v pogajanjih z EU, do stanja, ki ga imamo danes, ko imamo podpisan arbitražni sporazum in potrjen na obeh vladah ter v čakanju na ratifikacijo."
Zdaj bo sicer najprej na vrsti ustavno sodišče, državni zbor pa mora počakati na to odločitev. "Upamo, da bo ustavno sodišče lahko v najkrajšem času o tem odločalo in tudi odločilo in da bo zatem potekal verjetno posvetovalni referendum, z vprašanjem 'ali ste državljani za to, da DZ ratificira sporazum, kot je bil podpisan med Slovenijo in Hrvaško'. Pričakujemo, da se bodo državljani izrekli pozitivno, v korist temu sporazumu in zatem bo sledila ratifikacija v državnem zboru."
"Proces je morda daljši, kot je običajno za ratifikacije bilateralnih sporazumov, je pa to pomemben bilateralni sporazum, tako da mislim, da je čisto pravilno, da si vzamemo čas za vse postopke, ki so potrebni, da bo odločitev pravilna," je poudaril. Kdaj točno je torej mogoče pričakovati ratifikacijo, je težko reči, "vsekakor pa ratifikacije ne bo v letošnjem letu".
V ustavno presojo za vsak slučaj
Zavrnil je tudi očitke SDS, da vlada ne misli resno in da prelaga odgovornost na ustavno sodišče, ko je v ustavno presojo predlagala zgolj en člen sporazuma, in sicer člen 3a, ki govori o določanju meje na kopnem in na morju. Kot je poudaril, je vlada prepričana, da sporazum ni v ničemer v nasprotju z ustavo, vendar pa so zaradi pomislekov v javnosti zahtevali presojo omenjenega člena. Presojo zgolj omenjenega člena pa so zahtevali, ker ustavno sodišče potrebuje konkretne, vsebinske usmeritve, ne pa odločanje o celotnem sporazumu kar tako, je pojasnil.
V tej luči tudi ne bi bilo primerno vprašanje ustavnemu sodišču, s kakšno večino naj se sporazum sprejema v DZ. "Ustavno sodišče ni posvetovalni organ vlade," je poudaril Žbogar, ki je prepričan, da je za ratifikacijo omenjenega sporazuma zadostna navadna večina v državnem zboru. Obenem pričakuje, da bo opozicija vendarle podprla sporazum. "Upamo, da bomo v nadaljnjih pogovorih z opozicijo lahko našli način, da bi opozicija ali pa vsaj del opozicije sporazum podprla."
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.