Vlada ima po besedah predsednika Zbora za republiko Gregorja Viranta rekordno nizko priljubljenost, ker v času od njenega oblikovanja ni pokazala praktično ničesar. "Tudi dosežek, s katerim se predsednik vlade najbolj hvali, to je arbitražni sporazum s Hrvaško, je za Slovenijo katastrofalen. Drugih vidnih rezultatov pa preprosto ni," meni.
Volivci po mnenju Viranta zaznavajo tudi razkorak med bleščečimi besedami vladnih predstavnikov in manj bleščečimi dejanji. Tretji problem, ki ga vidi, pa je, da se vlada in koalicija preveč ukvarjata s seboj in premalo s težavami, s katerimi se soočajo državljani in podjetja. Kljub vsemu pa ne dvomi, da bo vlada zdržala do konca svojega mandata.
A možnosti, da bi vlada strnila vrste in trend podpore obrnila v svoj prid virant ne vidi. Sicer meni, da bo vlada z nekim spinom iz ozadja ali pa umetno ustvarjeno afero skušala obrniti razpoloženje volilnega telesa obrniti v svoj prid, a ji to ne bo uspelo. "Še en veliki pok s Finske, še ena Patria mesec dni pred volitvami se jim leta 2012 zanesljivo ne bo izšla," je prepričan.
Jeseni ne bo kandidiral
Glede lokalnih volitev, ki bodo potekale jeseni, pričakuje, da bodo pokazale premik volivcev v javnem mnenju. Rezultati bodo po njegovih besedah bistveno drugačni, kot so bili na zadnjih državnozborskih volitvah. Hkrati je zavrnil namigovanja, da bi sam kandidiral za mesto ljubljanskega župana. Zbor za repuliko se v predvolilno kampanjo ne bo vključeval.
Poslanska imuniteta ni potrebna
Glede poslanske imunitete pa je pojasnil, da imajo poslanci dve imuniteti. Prva predstavnike ljudstva ščiti pred pred pregonom za kazniva dejanja, ki jih je storil izven parlamenta. Ta je bila uvedena zaradi nevarnosti, da izvršilna oblast (monarh) s kazenskim pregonom posega v delo parlamenta. Ker pa take nevarnosti danes ni več, se mu zidi ta oblika imunitete nepotrebna, hkrati pa zavrača tudi imuniteto, ki poslanca ščiti pred kazenskim pregonom zaradi izrečenih mnenj v državnem zboru. Prepričan je, da bi se morali poslanci odgovorno obnašati, zato se mu zdi tudi ta oblika poslanske imunitete nepotrebna.
Javna uprava ni bistveno napredovala
Glede svoje naslednice Irme Pavlinič Krebs na ministrstvu za javno upravo, ki ga je pred njo vodil tudi sam, pa je dejal, da ji je uspel dogovor s sindikati o odložitvi tretjega in četrtega obroka odprave plačnih nesorazmerij. Ta je po njegovem mnenju dober, drugih večjih uspehov pa ne vidi. Ob tem dodaja, da se projekt e-uprave nekako ustavlja, čeprav ima še večiko možnosti. "Na področju debirokratizacije je še neizmerno veliko manevrskega prostora. Ogromno poenostavitev bi se dalo narediti na področju urejanja prostora, okoljskih dovoljenj, varstva pri delu in podobno. Na vseh teh področjih bi lahko veliko privarčevali tako za državo kot za državljane," je zaključil Virant.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.