Slovenija

Anton Rop: Soglasje želimo doseči na evropski način

Ljubljana, 28. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

O aktualnih političnih vprašanjih smo se v okviru poletne rubrike "pogovori s predsedniki parlamentarnih strank" pogovarjali s predsednikom Liberalne demokracije Slovenije in premierom Antonom Ropom.

Če ostanemo na začetku kar pri aktualni temi - zaplet s Hrvaško glede gospodarskega pasu v Jadranu. Lahko vi poveste kaj več kot tiskovni predstavnik vlade?

Danes je vlada obravnavala to informacijo. Mi smo se odločili, da storimo vse za to, da pride do uskladitve s Hrvaško, da pride do reševanja problemov na evropski način in seveda, da zaščitimo slovenske interese. Mi bomo to problematiko še obravnavali in tudi pripravili poseben načrt naših aktivnosti. Torej aktivni bodo vsi: minister za zunanje zadeve, minister za evropske zadeve, minister za kmetijstvo, pa tudi predsednik vlade, če bo potrebno.

Kakšne konkretne rešitve in postopki?

Gre za konkretne aktivnosti, s katerimi želimo doseči soglasje, dogovor in rešitve na evropski način. Mi si vsi to želimo, tudi zato, da bi lahko imeli na koncu dobre odnose s Hrvaško.

Ste se v zvezi s tem že pogovarjali z italijansko stranjo?

Seveda. Teh razgovorov je bilo že več na različnih nivojih in ti razgovori bodo še potekali tudi na višjih. Med drugimi se bo pogovarjal tudi zunanji minister z italijanskim zunanjim ministrom.

Ali bi lahko ta ponavljajoča se zaostrovanja pripeljala do tega, da drugo poletje Slovenci ne bi bili več tako zaželeni na hrvaški obali. Recimo še predsednik države Drnovšek je dejal, da gre na dopust raje na avstrijsko Koroško…

Ocenjujem, da potem, ko bodo volitve na Hrvaškem mimo, da bo mnogo teh problemov bistveno lažje reševati in seveda upam, da se bomo dogovorili in da na nobeni strani ne bodo zmagali politični radikalci.

V zadnjem času je izbruhnilo kar nekaj afer, ki bi utegnile omajati ugled vaše stranke. Konkretno Slovenska investicijska banka...

Kar se tiče SIB se je potrebno zavedati, da so v tem primeru tisti, ki so kakorkoli sodelovali pri teh poslih ali pri odločitvah prevzemali in prevzemajo politično odgovornost, torej konkretno bivša županja nedvomno, tudi člani nadzornih svetov in seveda pristojne inštitucije opravljajo svoje naloge, tako kriminalisti kot tudi nadzorne inštitucije na področju vrednostnih papirjev. Kar je seveda pomembno, to v smislu komitentov, to je tistih, ki varčujejo ali so varčevali pri SIB-u. SIB je prevzela Nova Ljubljanska banka in verjamem, da bodo zadeve, vsaj kar se tiče teh komitentov, urejene. Slišali smo predstavnike NLB, da bodo stvari uredili, do konca senirali, ali pa morda tudi prodali.

Drugi primer je Zbiljski gaj - ljudje so oziroma nekateri so že ostali brez vsega, tudi brez zaščite države. A se vam ne zdi to nesprejemljivo?

Kar se tiče Zbiljskega gaja seveda je popolnoma neupravičeno trditi o kakršnikoli vpletenosti stranke LDS. Gre za težko sprejemljive stvari in mislim, da se moramo vsi zamisliti. Najprej je potrebno povedati, da je ministrstvo za okolje v okviru svojega stanovanjskega zakona že pripravilo ustrezne rešitve. Žal je ta stanovanjski zakon tako dolgo časa šel skozi državni zbor, skozi proceduro, da bo stopil v veljavo šele oktobra in potem ne bo več tovrstnih presenečenj. Tudi v zakonu o socialnem varstvu smo dali podobne klavzule, ki bodo onemogočile v takšnem primeru zavarovanje na hipotekaren način. Poleg tega rešujemo stvar tudi na ta način, da smo natančno vzeli pod revizijo celotni zakon o stečajih, kjer bomo tudi vnesli ustrezne klavzule in sistemsko preprečili takšne posle. V tem konkretnem primeru pa po moji oceni zadeva še ni končana in potrebno bo preučiti, kakšni so bili postopki zavarovanj v tem primeru, kdo in na kakšen način se je dogovarjal in na koncu upam, da se bo našla rešitev. Vidim možnost v tem, da bi se glede stečaja morda dogovorili in šli nazaj v prisilno poravnavo in potem od primera do primera iskali rešitve in našli ustrezne rešitve, pri čemer je potrebno povedati, da gre tukaj za primer t.i. varovanih hiš in stanovanj v varovanih hišah, medtem ko je stvar v zvezi s samim Domom upokojencev urejena in ni ogrožena v postopkih stečaja.

Lahko računamo, da bo pravici zadoščeno?

Jaz lahko zagotovim, da bomo storili vse, kar je možno v tem trenutku. Najprej da se takšne stvari ne bi več dogajale, po drugi strani pa tudi, da se bo v tem konkretnem primeru našle rešitve, da bi bilo čim manj državljanov prizadetih.

Bliža se konec leta, že septembra se obetajo nove podražitve. S katerimi konkretnimi ukrepi boste inflacijo zadržali na napovedani ravni?

Nedvomno bo inflacija v letošnjem letu bistveno nižja kot v lanskem letu, lansko leto je bila 7,5 odstotna. Inflacija je bila res nekaj višja v mesecu juliju zaradi dveh razlogov: cen kmetijskih izdelkov in proizvodov in pa napovedi povečanja trošarin. Pričakujem, in to boste kmalu lahko preverili, da bo inflacija že v avgustu bistveno nižja, okrog 0 odstotkov ali pa morda še nižja. V mesecu avgustu recimo vlada ni podražila naftnih derivatov, ampak smo znižali trošarine in javnofinančne prihodke. Dogovorili smo se, da nobenih nadzorovanih in reguliranih cen ne bomo dvigovali in na ta način omogočali čim nižje rasti cen do konca leta. Seveda pa tisto, na kar mi ne moremo vedno vplivati, so cene naftnih derivatov, vendar bomo kljub temu še vedno poskušali tudi z odpovedmi na strani javnih prihodkov dosegati svoje cilje na področju inflacije. Inflacija bo po moji oceni bistveno nižja kot lansko leto. Na zamrznitev plač ne računamo, to je za nami, pravkar smo dosegli dober dogovor s sindikati in upam, da bo tako tudi v privatnem sektorju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20