Kriminalistka Maja Tanasić je za Delo in Slovenske novice zanikala skrivanje 26-letnega Blaža Ereiza, ki naj bi 21. junija umoril poštno uslužbenko v Kresnicah. Trdi, da ni bila njegova punca, da je šele dva dni zatem izvedela, da je osumljenec umora, da ga pozna, ker je prijatelj njenega nekdanjega partnerja. O naštetem naj bi tudi sestavila uradni zaznamek, v katerem pa po njenih pojasnilih ni informacije, da so policisti Ereiza prejeli zaradi njenega obvestila nadrejenim.


Še isti dan naj bi izvedela, da jo na policiji obtožujejo, da je bila Ereizova punca in da ga je skrivala po zločinu, ter da jo bodo zaradi tega ovadili in predali skupini tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Kljub vsemu pa ne more z gotovostjo zatrditi, da Ereiz v kritičnem času res ni bil v njenem stanovanju, saj je med njeno odsotnostjo soseda opazila nekoga, ki je poskušal skozi okno splezati v njeno pritlično stanovanje. "Če je bil to on, je vstopil brez moje vednosti in dovoljenja," je zatrdila.
Po poročanju časnikov so ji v bran stopili še avtorji, ki se predstavljajo za uslužbence Policijske uprave Ljubljana, ki naj bi med drugim zapisali, da je žrtev podlih igric na policiji, saj je stopila na prste kriminalistom, za katere se ve, da jemljejo podkupnine in so vpleteni v kazniva dejanja, o čemer je pred časom tudi neposredno poročala generalnemu direktorju policije Janku Goršku, ki je 30. avgusta res prejel anonimno pismo, v katerem avtor opisuje domnevna kazniva ravnanja policistov v različnih primerih, so potrdili na Generalni policijski upravi. Zdaj preverjajo resničnost posameznih navedb v pismu.
Že zdaj pa so zatrdili: "Na podlagi doslej zbranih podatkov in izvedenih ukrepov lahko zatrdimo, da so trditve v pismu neresnične, saj so bili vsi v pismu opisani postopki policistov izvedeni zakonito in strokovno." Po njihovem mnenju so zapisi v pismu žaljivi za posamezne policiste, "zato bodo posamezniki, ki so v pismu navedeni in s trditvami grobo napadeni, podali ustrezne predloge za uvedbo kazenskega pregona zoper storilca zaradi kaznivega dejanja žaljive obdolžitve". Predlog za pregon bo podal tudi Goršek, "ki stoji za zakonitim in strokovnim delom policistov in kriminalistov ter odločno obsoja, da se njihovo profesionalno in predano delo izkorišča za blatenje uspešnih kriminalističnih preiskav in osebna obračunavanja".
Policija: Tovrstna pisma so pogosta
Na Generalni policijski upravi še ugotavljajo, da glede na zbrane podatke ne kaže, da za omenjenim pisanjem dejansko stojijo zaposleni s Policijske uprave Ljubljana, "ampak je mogoče sklepati, da je anonimni pisec osebno in neposredno vpleten v dogajanje, ki je bilo predmet notranje preiskave v policiji. Vodstvo Policijske uprave Ljubljana bo zato naredilo vse, da se zaščiti integriteta in varnost policistov ter sprožilo ustrezne ukrepe."
Opozorili so, da so v policiji tovrstna anonimna pisanja pogost pojav ob izrekanju ukrepov zoper policiste, ki so se znašli v notranjih preiskavah. "Praviloma so vedno usmerjena zoper vodstvo in druge osebe v policiji, za katere avtorji pisanj ocenjujejo, da so odgovorni za notranje postopke zoper njih. Z anonimnimi navedbami se je namreč zelo težko argumentirano soočiti in na njih odgovoriti, če na drugi strani ni podana argumentacija (predvsem dokazljivost navedb) s strani osebe, ki je navedbe anonimno posredovala," so še dodali.
Na Policijski upravi Ljubljana so potrdili, da je bil po ropu eni osebi s policijskimi pooblastili - neuradno Tanasićevi - na podlagi Zakona o delovnih razmerjih izdan sklep o prepovedi opravljanja dela za čas trajanja postopka izredne odpovedi. Zatem je bil avgusta izdan še sklep o izredni odpovedi delovnega razmerja. Sum kaznivega dejanja osebe s policijskimi pooblastili po storitvi kaznivega dejanja ropa sicer preverjajo na Specializiranemu oddelku Vrhovnega državnega tožilstva, kjer postopek še ni končan.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.