Komisija za preprečevanje korupcije je prejela več obvestil, v katerih prijavitelji sporočajo, da so deležni različnih pritiskov in groženj, ker so v okviru svojih pravic ali uradnih pristojnosti pri upravljanju javnih zadev zahtevali preverjanje pravilnosti porabe javnih sredstev, suma korupcije ali kaznivih dejanj.
Komisija ugotavlja, da je v resnici vse več ustrahovanja, s katerim skušajo storilci, pa tudi nekateri posamezniki na odgovornih funkcijah, posamično ali z zlorabo institucionalne moči onemogočiti državljane in javne uslužbence, da aktivno sodelujejo pri izvajanju družbene kontrole v zadevah javnega pomena, kar je sicer ustavna pravica vsakogar.
Tudi prijave korupcije, ki jih protikorupcijska komisija prejema, kažejo, da želi vedno več prijaviteljev v strahu ali nemoči ostati anonimnih. Komisija je zaskrbljena, ker se morajo državljanke in državljani namesto aktivnega sodelovanja pri upravljanjem javnih zadev in preprečevanju korupcije zatekati v skrivanje svoje identitete. Zato komisija na vse državne organe in organe lokalne samouprave naslavlja javni poziv, da naj državljankam in državljanom v čim večji možni meri zagotovijo strokovno pomoč in zaščito, da se bodo lahko uprli takšnim pritiskom, ki jih odvračajo od uresničevanja ustavnih pravic, demokratičnega nadzora nad upravljanjem javnih zadev ter od aktivnega sodelovanja pri preprečevanju korupcije in kriminala v družbi, so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.