Današnja predstavitev rezultatov raziskava o pojavljanju korupcije v letu 2008 je pokazala, da se korupcija največkrat pojavlja v odvetniških in notarskih vrstah. Kot je povedal Slavko Kurdija s Centra za raziskovanje javnega mnenja, jim sledijo zdravniki, inšpektorji in policisti.
Kar 44 odstotkov sodelujočih v raziskavi tudi meni, da podkupnine v javni službi prejema precej uradnikov, je še pojasnil Kurdija.
Leto odmevnih afer
Sicer pa so odgovori tokratne raziskave po njegovih besedah v marsičem povezani z volilnim letom, saj se takrat "vsebina vprašanj skozi medijske tematizacije kaže še posebej izostreno," obenem pa je dodal, da je bilo leto 2008 leto odmevnih afer. Raziskava je namreč tudi pokazala, da so mediji tisti dejavnik, ki najbolj vpliva na oblikovanje stališč in mnenj pri ljudeh.
Podpora Kosovi komisiji
Najverjetnejši vzrok za pojav korupcije v Sloveniji je po mnenju anketirancev neučinkovit pregon korupcije, o čemer je prepričanih 24 odstotkov vprašanih. Za slabo stanje na tem področju anketiranci krivijo predvsem pomanjkljivo zakonodajo in prenizke kazni.
Rezultati raziskave, v kateri je sodelovalo 911 oseb, so pokazali tudi dober položaj Komisije za preprečevanje korupcije, ki jo ta uživa v javnosti. To potrjuje tudi dejstvo, da so se anketiranci izrazito pozitivno izrekli tako o nadaljnjem delovanju te komisije kot tudi o možnosti širitve njenih pristojnosti, še pojasnujejo.
Slovenci se korupcijo bojimo prijaviti
Koruptivno dejanje bi prijavila večina vprašanih, če bi zanjo le vedela. Med tistimi, ki takega dejanja ne bi prijavili, četudi bi zanj vedeli, je večina navedla, da tega ne bi storila zaradi morebitnih negativnih posledic. Rezultati raziskave še kažejo, da se velika večina anketirancev osebno s korupcijo še ni srečala. Je pa po mneju ljudi korupcija v Sloveniji precej razširjena, je še dejal Kurdija.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.