Ljubljanski župan Zoran Janković še ni javno objavil svoje kandidature na prihajajočih parlamentarnih volitvah, kljub temu pa že prihajajo izrazi podpore. Prvi ga je danes javno podprl zagrebški župan Milan Bandić, Jankovičev prijatelj, ki je prav danes objavil svojo kandidaturo. Bandić ne dvomi, da bo tudi Janković podprl njega.
Priprave v mestni hiši pa naj bi bile že v polnem teku. Jankovićev vzpon na premiersko mesto naj bi se po neuradnih informacijah začel v ponedeljek, ko ga bo točno opoldne skupina uglednih in znanih Slovencev pozvala, naj gre na volitve. Med njimi naj bi bili tudi France Bučar, Janez Stanovnik in Vesna Godina, so poročali v oddaji 24UR.
Kako pa kažejo javnomnenjske raziskave?
Če bi državljani odšli na volišča danes, bi bila volilna udeležba 55 odstotna, zmagala bi SDS Janeza Janše s 16 odstotki, sledila bi ji SD z devetimi odstotki. DeSUS in SLS bi prejeli okoli štiri odstotke, LDS in SNS pa okoli tri. Sledi novinec na sceni, stranka za trajnostni razvoj Matjaža Hanžka z dvema odstotkoma.
Če bi neposredno volili premiera bi Janez Janša zmagal z 24 odstotki, s 17 odstotki bi drugo mesto zasedel Zoran Janković, Borut Pahor pa bi z devetimi odstotki pristal na tretjem mestu. Kar polovica anketirancev je sicer še neopredeljenih. To pomeni, da je še precej prostora za nove politične opcije, tudi za morebitno Jankovićevo listo, ki je po tej raziskavi dobila le slab odstotek podpore. Tako kaže Politbarometer, raziskava Centra za javnomnenjske raziskave.
Razlike med raziskavami velike
Tudi anketa, ki jo je za Mladino opravila agencija Ninamedia, kaže, da bo stranka SDS Janeza Janše na predčasnih volitvah zbrala največ glasov. Verjetno jo bo volilo 27,4 odstotka volivcev. Lista Zorana Jankovića pa bi, če se bo podala na volitve, dobila 9,8 odstotka, kar je bistveno drugačen odstotek kot ga kaže politbarometer. Tudi rezultati za stranko TRS Matjaža Hanžka so bistveno drugačni, po politbarometru bi namreč dobila 8,9 odstotka glasov.
Na tretje mesto za SDS in Listo Zorana Jankovića bi se po tako seštetih glasovih uvrstila SD Boruta Pahorja z 9,5 odstotka glasov. Sledila bi ji SLS Radovana Žerjava z devetimi odstotki glasov, tej pa, kot že rečeno, Stranka za trajnostni razvoj (TRS). Med ostalimi strankami bi se v parlament uvrstil le še DeSUS z 8,6 odstotka, medtem ko SNS (3,7 odstotka), LDS (2,5 odstotka), NSi (2,1 odstotka) in Zares (1,7 odstotka) to ne bi uspelo. Okoli 17 odstotkov vprašanih še ne ve, koga bodo volili.
Predčasnih državnozborskih volitev se bo zagotovo udeležilo 53,4 odstotka vprašanih, verjetno pa še dodatnih 18,8 odstotka. Medtem jih na volitve zagotovo ne bo prišlo 13 odstotkov, z "verjetno ne" pa jih je odgovorilo 9,9 odstotka.
Seštevki rezultatov strank po Nianamediji dopuščajo možnost, da nove vlade ne bo vodil Janez Janša. Janković, Hanžek, Pahor in prvak DeSUS Karl Erjavec imajo namreč skupaj 33,6 odstotka glasov, Janša in Žerjav pa 34,4 odstotka. Zoran Janković glede na izide ankete zelo verjetno ne bo premagal Janeza Janše, še vedno pa tako ostaja verjetnost, da postane mandatar, ugotavlja Mladina.
Odpovedati bi se moral županskemu stolčku
Če se bo Jankovič odločil za kandidaturo na parlamentarnih volitvah, se bo ob morebitni izvolitvi moral odreči stolčku župana. Poslanci so namreč letos uzakonili nezdružljivost poslanske in županske funkcije.
Toda tudi pri tem vprašanju ostajajo nejasnosti. Pravni strokovnjaki imajo različna mnenja o tem, kdaj se mora župan, ki je izvoljen za poslanca, odpovedati županovanju in – ali si lahko tudi premisli.
KOMENTARJI (1160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.