SDS, ki jo vodi Janez Janša, bi, če bi bile volitve to nedeljo, volilo 25,3 odstotka anketiranih, SD pa 15,6 odstotka, so ugotovili v Delovi anketi. Na tretjem mestu je SNS Zmaga Jelinčiča, ki bi jo volilo 6,1 odstotka anketirancev. Na četrtem mestu je LDS s 4,5 odstotka glasov, sledi pa ji Zares (3,6 odstotka), SLS (1,9 odstotka) in DeSUS (1,7 odstotka).
Delež neopredeljenih pa je dosegel najvišjo letošnjo vrednost – 40,5 odstotka. Toliko anketiranih je namreč na vprašanje, katero stranko bi volilo, če bi bile volitve to nedeljo odgovorilo z "ne vem“ ali pa "podprl ne bi nobene“.
Delo vlade z najnižjo oceno do zdaj
Anketirani so odgovarjali tudi na vprašanje o delu vlade na lestvici od ena do pet, pri čemer je ena pomenilo zelo negativno, pet pa zelo pozitivno. Povprečna ocena za avgust je bila 2,74. Junija je bila povprečna ocena 2,84, julija pa 2,80. Slabši skupen rezultat je nastal predvsem kot posledica povečanja števila tistih, ki so delo vlade ocenili kot "zelo negativno“ (11,1 odstotka vprašanih) in padca tistih, ki so delo ocenili kot "zelo pozitivno“, pišejo v Delu.
Podpora vladi pada že od januarja. Takrat je njeno delo kot pozitivno ocenilo 54 odstotkov anketiranih, v avgustu pa le še 35,4 odstotka (julij 36,6 odstotka).
Tudi delo parlamenta z najslabšo oceno od zamenjave oblasti
Na lestvici od ena do pet so anketiranci delo parlamenta ocenili z 2,7, kar je po poročanju Dela najslabša ocena od zamenjave oblasti. Ocena je na ravni lanskega junija in maja. Koalicijske stranke pa so se znašle na točki ocene nekdanje koalicije v DZ.
Na lestvici najbolj popularnih politikov vodi Danilo Türk (3,74), sledijo mu Borut Pahor (3,43), Zmago Jelinčič (3,38), Matej Lahovnik (3,32), in Janez Janša (3,27).
KOMENTARJI (411)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.