Ogulinova je slovenska javnost znana kot tista prijazna gospa, ki s srcem pomaga ljudem, ki se znajdejo v osebnih, čustvenih, finančnih in drugih stiskah. Ves svoj čas posveča prostovoljstvu, humanitarnemu delu in se nemalokrat bori tudi z mlini na veter, da premakne stvari v naši družbi na bolje. Ob vsem tem pa skrbi tudi za svojo družino, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma.
Predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje utrinke iz svojega vsakdana zapisuje tudi v dnevnik za našo spletno stran, v katerem razkriva težke zgodbe. V zadnjih mesecih pa je bila prisiljena malo več časa posvetiti sebi, skrbi zase in za svoje zdravje. Zaradi daljšega obdobja slabega počutja je namreč februarja obiskala zdravnika in kmalu zatem dobila diagnozo: kronična levkemija in mnogocelični B limfom. O svoji izkušnji z boleznijo je iskreno spregovorila za Metropolitan .
Kot je dejala, je sprva povečana utrujenost pripisovala starosti in dejstvu, da je "v pogonu" več kot 16 ur na dan, pogosto dela dolgo v noč, tudi ob nedeljah in praznikih. "Moja prva misel, ko sem izvedela za diagnozo, je bila, kako je krivično, da sem po vsem, kar sem resnično predala tej družbi, zbolela. Zdaj pa verjamem, da mi je bila ta gotovo dana zato, da bom bolj, kot sem že, razumela starše, ki smo jih reševali iz zares peklenskih življenjskih situacij in stisk, ki so jih povzročile bolezni in gotovo najbolj pogubna, prav rak, je dejala.
A kljub vsemu ne dovoli, da bi ji bolezen ubila duha. "Kajti tudi rak je samo bolezen. Je težja od ostalih, pa vendar. Ni nujno, da je pogubna," pravi, a dodaja, da brez medicinske pomoči "ne bi imela nobene možnosti preživeti tega leta" . "Tako pa verjamem, da bom tudi to preizkušnjo uspešno prestala, še posebej po dobrih rezultatih dosedanjega sistemskega zdravljenja. Resnično sem neskončno hvaležna zdravstveni osebju Onkološkega inštituta Ljubljana, tudi osebni zdravnici, da mi čisto preprosto – rešujejo življenje," je poudarila v pogovoru za Metropolitan .
Prestala je že pet kemoterapij in priznava, da je včasih tako zelo težko, da potrebuje bolnišnično nego. "Zavedam se in pripravljena sem bila, da je zdravljenje tudi boj, ki sem ga sprejela in ga bom izbojevala," je odločna. Hvaležna je, da ji na strani stoji mož in oba otroka, pa tudi strokovni sodelavci ZPM Ljubljana Moste-Polje, zunanji sodelavci in različni srčni ljudje. "Vse te lepe misli in želje mi pošiljajo toliko moči. Ko sem čisto na dnu, ime še vedno sijejo žarki ljubezni, ki jih hvaležno vračam," pravi Ogulinova.
To ji vliva optimizem in upanje, da bo bolezen premagala. "Ves čas imam v mislih, da je to le ena od težjih preizkušenj in da bi bilo lahko še huje. Pokonci me drži tudi to, da še nisem storila vsega, kar želim," je poudarila. Tudi v trenutni osebni stiski še vedno misli na druge in se ne boji jutrišnjega dne. "Ker se bom vanj zbudila in, četudi v stanju, v kakršnem trenutno sem, zagotovo sem pripravljena, da se bodo dneva veselili tudi drugi."
In še vedno ostaja v stiku s svojim delom, sodelavci, uporabniki. Še vedno se dogovarja preko elektronske pošte in vse, kar počne, je v skladu s trenutnimi možnostmi. "Vsako zdravljenje potrebuje vsaj minimalni stik z rutino, ki smo jo imeli pred boleznijo. To sem doživljala v mnogih izkušnjah v delu z bolnimi starši. Tako nisem povsem razumela, kajti menila sem, da je potreben le počitek in tisto umirjeno zdravljenje. Zdaj pri sebi opažam, da ni čisto res."
Ko bo okrevala in se počutila bolje, pa se želi vrniti in nadaljevati svoje delo. Jo je pa bolezen naučila, da posluša tudi sebe v svojih potrebah: "Počivati, ko je telo utrujeno in misli ne zmorejo zbranosti, seveda tudi odklopiti težave, brez katerih zares doslej še nisem sestavila dneva."
Pred njo je še zadnja, tretja faza zdravljenja, zdravniške napovedi so optimistične, a še bolj pomembno je, da je njena volja zelo močna. "Resda se uspehi zdravljenja merijo v številkah, dokler človek živi, še ni statistika. Vsak od nas bolnikov mora upati, ohraniti in okrepiti moč in vero v življenje, da lahko spremeni tudi statistiko," je sporočilo. Ljudem pa sporoča, naj poskrbijo za svoje zdravje tako, da prisluhnejo svojemu telesu in svojim potrebam. "Pomembno je, da slišimo um in telo, da ne tlačimo čustev, ampak jih znamo prepoznati, izraziti in ravnati skladno s tem, kar čutimo," je dejala. Poleg tega pa meni, da je vredno oceniti, kam in kdaj je vredno vlagati svoj čas in energijo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.