Vreme nad osrednjim delom stare celine v zadnjih dneh kroji dotok občutno hladnejšega zraka, ki se je k nam spustil iznad polarnih predelov. Temperature so padle za več kot deset stopinj Celzija in tako smo morali skoraj čez noč zamenjati poletno garderobo za toplejša oblačila, v nekaterih domovih pa so se že prižgale grelne naprave. V večjem delu Slovenije je današnje jutro najhladnejše od konca maja. V nekaterih alpskih dolinah se je pojavila slana, ki sicer za ta del leta ni nič neobičajnega in se približno v tem času pojavi skoraj vsako leto. Že povsem zimsko s temperaturami krepko pod ničlo in vetrom, ki še stopnjuje občutek mraza, pa je v teh dneh v gorah.

Nad našimi kraji se je včeraj nekoliko okrepilo območje visokega zračnega tlaka, zato se je vreme po zelo pestrem dogajanju, ki smo ga bili deležni v petek čez dan in v noči na soboto, prehodno umirilo. A izboljšanje bo le kratkotrajno, saj nad toplim Tirenskim morjem že nastaja nov ciklon, ki bo v noči na ponedeljek čez območje severnega Jadrana in Slovenije potoval nad Srednjo Evropo.
Nove padavine nas bodo zajele proti večeru
Tako kot včeraj, tudi danes prav veliko sonca ne bomo deležni, saj se bo po razkroju jutranje megle oblačnost že kmalu spet zgostila. Proti večeru nas bodo od juga zajele nove padavine. Za zadnjo tretjino septembra bo kar hladno. V večjem delu Slovenije temperature ne bodo presegle 15 stopinj Celzija, kakšna stopinja več bo le na Primorskem in ponekod v Pomurju.
Noč na ponedeljek bo oblačna s padavinami, ki bodo najobilnejše v južni polovici Slovenije. Na vreme pri nas bosta namreč vplivali kar dve fronti. Najprej nas bo prešla topla, proti ponedeljkovemu jutru pa še hladna fronta. Obe fronti nas bosta dosegli od juga, kar se ne zgodi ravno pogosto.
Padavine bo marsikje spremljal okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem pa bo zapihala zmerna do močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih presegala hitrost sto kilometrov na uro. Višje se bo veter obračal na južno smer in se še dodatno okrepil. Z njim bo k nam dotekal toplejši zrak, zato bo meja sneženja ob tokratnem poslabšanju precej višje, in sicer na nadmorski višini okoli 1800 metrov. Izjema je le območje Julijskih Alp in zahodnih Karavank, kjer bo večji del noči še vztrajala hladna zračna masa. Tu bo snežilo do nadmorske višine okoli 1200 metrov, ob dovolj intenzivnih padavinah pa se bo lahko meja sneženja v drugem delu noči prehodno spustila do višje ležečih alpskih dolin.

Jutri zjutraj bodo padavine oslabele, a povsem ponehale še ne bodo. S krajšimi prekinitvami se bodo nadaljevale vse do večera. V južni Sloveniji bo predvidoma padlo od 40 do 70 litrov dežja na kvadratni meter, nekoliko manjša količina padavin bo na severu države.
Marsikje bo ves dan vetrovno. Veter se bo zgodaj dopoldne iz severovzhodne tudi po nižinah obrnil na jugozahodno smer. V gorah, kjer lahko nad nadmorsko višino okoli 1700 metrov zapade še od 20 do 40 centimetrov snega, bo močan veter gradil snežne zamete. Obisk gora zato jutri odsvetujemo.
Kakšno vreme lahko pričakujemo v nadaljevanju tedna?
V torek se bo nad našimi kraji zgradilo šibko območje visokega zračnega tlaka, ki bo nad nami vztrajalo do četrtka. Pričakujemo lahko sveža in meglena jutra ter večinoma sončne in prijetno tople popoldneve. Najvišje dnevne temperature se bodo gibale okoli 20 stopinj Celzija. Ob koncu tedna bomo prišli pod vpliv vlažnega jugozahodnega vetra, kar pomeni, da nas bo najverjetneje zajelo novo jesensko deževje.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.