Poslanec Liberalne demokracije Slovenije Anton Anderlič je na seji odbora za zunanje zadeve ministra za zunanje zadeve Samuela Žbogarja pozval, naj se ustavi morija v Afganistanu, še posebej v olimpijskem času. Izpostavil je velik problem "postranskih žrtev" med civilisti v operacijah sil Nata, kar je, kot poudarja, nesprejemljivo za civiliziran svet. Pridružila se mu je tudi predsednica odbora Janja Klasinc (SD), ki je opozorila ministra Žbogarja, da bi moral na srečanjih z zavezniki vseskozi opozarjati, da Slovenijo motijo velike žrtve med civilnim prebivalstvom.
Mednarodna skupnost po eni strani podpira načrte o "spravi in reintegraciji" s talibani, po drugi strani pa se tega po mnenju Anderliča loteva tako, da bo območje najprej "očistila", nato pa se bo šla "spravo". Nenazadnje je izpostavil tudi, da razprave v zvezi z delovanjem v Afganistanu potekajo tudi v drugih državah in da je minuli konec tedna zaradi nesoglasij glede Afganistana padla celo nizozemska vlada.
V odgovoru se je minister strinjal, da bi v Sloveniji potrebovali več debate o razmerah v Afganistanu, pri čemer je napovedal, da na ministrstvu za bližnjo prihodnost pripravljajo konferenco na to temo. Ponovil je, da rešitve v Afganistanu ne bo mogoče najti le z vojaškimi sredstvi, vlada predsednika Hamida Karzaja pa bo morala po njegovih besedah izpolniti določene zahteve. Preučili naj bi jih na novi konferenci, ki bo predvidoma aprila. Mednarodna skupnost se je po Žbogarjevih besedah zavezala, da bo okrepila urjenje afganistanskih varnostnih sil, da bi lahko tako same skrbele za varnost v državi in okrepila tudi razvojno pomoč.
Glede načrta za spravo v Afganistanu je minister povedal, da gre za ponudbo zgolj tistim talibanom, ki so pripravljeni položiti orožje in spoštovati afganistansko ustavo. Z umikom mednarodne vojske iz Afganistana po mnenju ministra ni mogoče ustaviti morije. "Seveda je grozljivo, kar se dogaja tam, a smo omejeni z alternativami. In umik zagotovo ni alternativa," je poudaril Žbogar.
S slednjim se je strinjal tudi poslanec SDS Branko Grims, ki je Anderliča neposredno obtožil demagogijo. Izpostavil je, da bi moral Anderlič pozive, naj se ustavi morija v Afganistanu, nasloviti na talibane. Spomnil je, da režim talibanov ni bil civilizacijski in da so na primer sredi Kabula kamenjali deklice, ker so se zgolj igrale na ulici. "Danes hodi v šole 2,6 milijona deklic. V času talibanov pa ni niti ena," je poudaril Grims. Poslanec SDS je tudi podprl slovenske vojake v Afganistanu in izpostavil, da opravljajo dobro in častno nalogo. Poudaril je, da so slovenski vojaki v Afganistanu tudi za zavarovanje človekovih pravic, pri tem pa menil, da jim gre tu zelo dobro. S tem se je nato strinjal tudi zunanji minister Žbogar.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.