Na osnovi opravljenih strokovnih analiz, mnenj in anatomskih izvidov so najverjetnejši vzrok za novembrski pojav kolike pri šestih lipicancih, pri čemer sta dva poginila, lahko določene rastline, zaužite s krmo, so danes sporočili iz Kobilarne Lipica. Izvidi ne kažejo vzrokov pogina zaradi kakršnih koli vakcinacij, so poudarili.
Po lanskem poginu dveh lipicancev so na ljubljanski veterinarski fakulteti na zahtevo veterinarske inšpekcije in Kobilarne Lipica začeli ugotavljati vzroke za pojav kolike pri žrebcih. "Opravljena so bile sekcija poginulih živali in biološke analize krme. Vse analize krme so negativne, krma je bila neoporečna, v njej ni bilo zaslediti strupov ali bakterij, prav tako je bila neoporečna stelja," sta v sporočilu za javnost zapisala direktor in strokovni vodja lipiške kobilarne Matjaž Pust in Marko Marc.
"Na osnovi opravljenih strokovnih analiz, mnenj in anatomskih izvidov so najverjetnejši vzrok za pojav kolike lahko določene rastline, zaužite s krmo," sta zaključila. Lipiška čreda 400 lipicancev letno potrebuje 1200 ton sena.
Po besedah Pusta in Marca se je ob pojavu bolezni preventivni sistem nadzora in takojšnega ukrepanja izkazal kot učinkovit. Tako so bili preostali štirje konji z znaki kolike deležni takojšnega zdravljenja in pozneje tudi popolnoma ozdravljeni. Od takrat v Kobilarni Lipica niso bili opaženi nobeni novi primeri znakov kolike ali drugih bolezni, sta poudarila.
"V nobenem primeru tako strokovne analize in mnenje veterinarske fakultete kot izvidi ne kažejo vzrokov pogina zaradi kakršnih koli vakcinacij. Povezovanje poginov z nedovoljenimi tretmaji vakcinacije je Kobilarni Lipica naredilo veliko škode na ugledu, hkrati pa prizadelo zaposlene, ki vsak dan delajo in skrbijo za konje," sta izpostavila.
Spomnimo
Mednarodno združenje za Lipico je strokovnega vodjo kobilarne Marca decembra lani, sicer ne povezano s pojavom kolike, osumilo uporabe neregistriranih in prepovedanih hormonskih sredstev pri zatiranju virusnega arteritisa pri lipicancih.
Sicer pa v Lipici pojasnjujejo, da se kolika pri konjih pogosto pojavlja, a običajno ne povzroča pogina živali. Po njihovih besedah je statistika bolezenskih znakov kolike in posledičnih poginov v kobilarni pod dolgoletnim povprečjem. V letu 2008 so imeli štiri smrti konj, od katerih sta bila dva evtanizirana zaradi bolezni, omenjena dva žrebca pa sta poginila zaradi kolike.
Ob tem dogodku je kobilarna pri veterinarski fakulteti naročila tudi pregled krvi plemenskih žrebcev. Rezultati testov na vsebnost testosterona, ki so jih posredovali veterinarski inšpekciji, so pri šestih žrebcih nad, pri 14 v in le pri osmih pod povprečjem, so še zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.