Avtor prispevka: Miha Plementaš
Ana Aleksandra Zupančič je strokovnjakinja na področju retorike, glede nastopanja političnih prvakov na televiziji pa je povedala: "Gospodje se verjetno posvečajo tudi javnemu nastopanju, to se namreč vidi v njihovi želji po uglajenosti in ugajanju. Še zmeraj pa je to mnogokrat videno kot nepristno, kot naučeno in zaradi tega tudi manj učinkovito."

"Večji problem je tistih, ki pravzaprav resno računajo, da bodo vodili ali odigrali ključno vlogo v tej državi. V takšnih oddajah namreč ni bilo možnosti si izboriti čas, v katerem bi nastopajoči povedal in izrazil svojo kompetenco ali večjo kompetenco kot nasprotnik," pa komentira predvolilne oddaje na televizijah politični analitik Vlado Miheljak.
Danilo Slivnik, prav tako politični analitik, pa o predvolilnem boju kandidatov pravi: "Taki dve osebnosti, ki se potegujeta za premierski položaj, morata nastopati umirjeno z nekimi jasnimi, ustaljenimi vsebinami."

Značilnosti nenaravnega sloga, ki volilce bolj odganja kot pritegne pa je Zupančičeva opisala s primerom: "Izumetničenost ali nenaravni ritem pripovedovanja, to je ritem, ki se ponavlja, ki mu težko sledimo, ki je poln floskul oziroma mašil, ki so samo pridobivanje časa. To je na primer značilnost premiera Antona Ropa."
Kdo in zakaj je najbolj prepoznaven in s katerimi potezami v govorništvu? Strokovnjakinja za retoriko Zupančičeva o najbolj prepoznavnih pravi: "Prepoznaven je Zmago Jelinčič. Ima zelo prepoznaven govorni slog in tudi daje dokaj dobre poudarke skozi svoje govore. Takega politika je pač zelo lahko poslušati."

O Zmagu Jelinčiču politični analitik Slivnik meni: "On je odigral svojo vlogo, ki jo igra že petnajst let. Večjih sprememb ne more več narediti, ampak tistih tri do štiri odstotke ljudi, ki ga zaradi provokativnih razlogov podpirajo, pa je zadovoljil."
Stvari, ki se izrekajo v takih soočenjih, se lahko v politiki izrekajo samo en mesec na štiri leta. Recimo kot so obljube, da starši, ki se odločijo za prvega otroka, dobijo prvo stanovanje in vrtec zastonj."

"Vrlina govorca je z malo besedami veliko povedati. Ne pa mnogo besed uporabiti za to, da se pove skoraj nič. Prav tako je zelo dragocena lastnost govorca, da se ima v oblasti. Telo nas namreč v takih primerih, ko nam je nelagodno, izda in išče take položaje, ki nam ustrezajo, kar pa si ne moremo zmeraj privoščiti," je zaključila analitični pogled na obnašanje in sposobnosti govorjenja naših politikov, ki se potegujejo v letošnjih parlamentarnih volitvah z javnimi nastopi, strokovnjakinja za govorništvo Ana Aleksandra Zupančič.