Včerajšnje volilno dogajanje je za informativno oddajo 24UR OB ENIH komentirala Janja Božič Marolt iz Mediane. Zakaj je torej predvolilno merjenje javnega mnenja kazalo na veliko prednost aktualnega predsednika Danila Türka pred drugima dvema kandidatoma? Sogovornica je odgovorila, da so raziskave v zadnjih 14 dneh zaznale negativen trend pri Türku in kar močno naraščanje pozitivnega trenda pri Borutu Pahorju. Je pa bilo težko oceniti, kdaj se bosta ta dva trenda spreobrnila ali prekrižala. Četrtkovi podatki, ki so jih pridobili pred volilno nedeljo, so pokazali na zmago Pahorja, vendar je predstavnica Mediane dejala, da so bili zbrani na premajhnem in premalo zanesljivem vzorcu, da bi jih lahko javno objavili. Zato v Mediani niso bili presenečeni, kako se je končal volilni večer.
Zakaj pa je bila udeležba tako slaba? Kdo se ni odpravil na volišča? Božič Maroltova je dejala, da je razlogov več, a po dosedaj obdelanih podatkih kaže, da se na volišča niso odpravili predvsem volivci Danila Türka – zlasti Pozitivne Slovenije, kajti predhodne raziskave so kazale, da ima Türk največ podpore prav pri teh volivcih. Ti so torej umanjkali ali pa so svoj glas oddali Pahorju.
Kaj potem lahko pričakujemo v drugem krogu? Ali bi lahko Pahor premagal Türka? Božič Maroltova je dejala, da raziskave drugega kroga kažejo na izredno tesen rezultat, tako da si ni upala na osnovi dosedanjih podatkov napovedovati morebitne izide drugega kroga. Je pa naloga Türkovega štaba, da presodi, ali je smotrno, da začne Türk nagovarjati širše volilno telo, saj tako lahko izgubi svoje jedro. To bo težka presoja, dodaja sogovornica. "Odpovedati se svojim za ceno drugih, ki jih vseeno morda ne bo dovolj,“ je dodala.
Kaj na volilne izide pravi Uhan?
Razlog za nižjo podporo Danilu Türku od tiste, ki so mu jo napovedovale javnomnenjske ankete, gre po mnenju političnega analitika Sama Uhana iskati v tem, da je del Türkovih volivcev ostal doma, delno pa tudi javnomnenjskim anketam, ki z napovedmi o Türkovem zanesljivem prvem mestu niso "delovale najbolj vzpodbudno na njegove volivce".
V to, da je rezultat Boruta Pahorja višji zato, ker so morda glasove zanj prispevali t. i. desni volivci, ki naj bi ocenili, da Milan Zver nima možnosti za zmago in so zato raje podprli Pahorja, Uhan ne verjame preveč. "Bolj se mi zdi, da so Türkovi volivci ostali doma. Zver je dobil podporo, ki odraža trenutno podporo vladi. Pahor pa je s svojim spretnim nastopom mobiliziral svoje volivce," pravi.
Če bo vlada v drugem krogu podprla Pahorja, Uhan opozarja, da bi lahko to bila zanj tudi medvedja usluga, saj lahko to del volivcev odvrne od tega, da ga podprejo. A Uhan dvomi, da bo vlada res storila kaj takega.
Rezultat prvega kroga je po mnenju analitika takšen, da se bosta morala oba kandidata v nadaljevanju bolj jasno opredeliti do posameznih tem. "Predvsem Pahor bo tisti, ki bo moral z vsebino napolniti parolo o združevanju. To, ko po eni strani pravi, da ne podpira te vlade, po drugi strani pa ne podpira kritičnega nastopa do vlade, je namreč dokaj protislovna izjava," pravi Uhan.
Na drugi strani se bo Türk moral odločiti, kaj bo njegova strategija. "Zelo verjetno lahko pričakujemo nekoliko drugačen, nekoliko bolj zmehčan medijski nastop, na drugi strani pa bolj jasna odklonilna stališča do vlade," pravi analitik.
Končni izid bo po njegovem prepričanju tesen, pri čemer lahko ob večji volilni udeležbi svoje možnosti popravi predvsem Türk. Analitik pa pričakuje tudi bolj vsebinska soočenja.
Tomšič: Pahor je favorit tudi v drugem krogu
Po mnenju analitika Matevža Tomšiča pa je izid prvega kroga predsedniških volitev posledica trenda padanja podpore Türku, ki se je v zadnjih dneh še okrepil. Tako kot na nekaterih preteklih volitvah, se je tudi tokrat večina volivcev odločila v zadnjih dneh, morda celo zadnji dan, je dejal Tomšič.
Poleg televizijskih soočenj, na katerih Türk ni bil ravno prepričljiv, so na njegovo podobo neugodno vplivale tudi informacije v zvezi s pomilostitvijo prodajalca mamil in nejasnosti glede njegovih prihrankov.
Na rezultat ima po njegovih besedah vedno vpliv tudi volilna udeležba, a je težko ugotoviti, koga bi volili tisti, ki so ostali doma. Tudi če bo v drugem krogu volilna udeležba višja, ni nujno, da bo to spremenilo razmerje sil.
Tomšič tudi meni, da je del volivcev desnih strank volil taktično. To pomeni, da niso volili tistega, ki jim je politično najbližje, ampak tistega, za katerega so računali, da lahko v drugem krogu premaga aktualnega predsednika, ki je med volivci desnih strank precej nepriljubljen, pravi Tomšič.
To je po njegovih besedah tudi del razlogov za to, da je Zver prejel manj glasov, kot je znašala podpora strankama SDS in NSi na zadnjih parlamentarnih volitvah. Ravno zaradi tega odnosa desnih volivcev do aktualnega predsednika ima v drugem krogu kandidat SD Pahor boljše možnosti, je prepričan Tomšič. Dodaja pa, da nič še ni odločeno.
Na vprašanje, kaj lahko Türk naredi, da v drugem krogu premaga Pahorja, je Tomšič odgovoril, da to lahko stori tako, da mobilizira tisto volilno telo, ki je ostalo doma, pod predpostavko, da gre za bolj njegove volivce. Prav tako lahko po njegovih besedah poskuša zaostriti odnos do Pahorja in bolj poudarjati neuspešnost njegovega vodenja vlade. Pahor pa lahko na drugi strani poskuša bolj izpostaviti šibke Türkove točke, še pravi Tomšič.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.