Amnesty International Slovenije (ASI) je na novinarski konferenci predstavila letno poročilo Amnesty international (AI), ki obravnava razmere na področju človekovih pravic v letu 2009. Vključuje 159 držav, med njimi tudi Slovenijo, in sicer zaradi izbrisanih in diskriminacije Romov, zlasti glede dostopa do nastanitve in izobraževanja, so sporočili z AIS.
Poročilo sta predstavila direktorica AIS Nataša Posel in Blaž Kovač. Med drugim pa je Poselova opozorila tudi na primer diskriminacije Romov, na katerega so v slovenski Amnesty International naleteli pred kratkim. V Območnem združenju Rdečega križa Novo mesto so namreč zasledili prakso zavrnitve dostopa Romom v skladišča z hrano in obleko.
Po intervenciji AIS je bil eni Romkinji sicer omogočen dostop izven časa uradnih ur, vendar je sekretarka Rdečega križa v Novem mestu na sestanku izrecno zatrdila, da drugim Romom tak dostop v prihodnje še vedno ne bo mogoč in da lahko Romi praviloma dobijo humanitarno pomoč samo z dostavo v naselja, kjer živijo. Po mnenju AIS gre v tem primeru za jasen primer diskriminacije.
V slovenski Amnesty International so Rdeči križ pozvali, da ukrepa v smeri obsodbe takega ravnanja, prenehanja te diskriminatorne prakse in zagotovitve odgovornosti kršiteljev. Prav tako so pozvali, naj Rdeči križ sprejme ustrezne notranje mehanizme, ki bodo zagotovili, da se podobna praksa v prihodnosti ne bo mogla ponoviti.
Glede položaja Romov je Blaž Kovač med drugim opozoril na nekatere pozitivne korake, povezane s sprejetjem Nacionalnega programa Vlade RS za Rome za 2010–2015, ki je napovedal številne nove ukrepe oblasti, med katerimi je ključnega pomena približevanje predšolske vzgoje romskim staršem, so še sporočili z AIS.
Glede izbrisanih je bil storjen prvi korak
V zvezi z izbrisanimi je Blaž Kovač dejal, da je Državni zbor marca letos sprejel zakonodajne spremembe, ki bodo omogočile večini izbrisanim sprožitev postopkov za povrnitev statusa stalnega prebivalca. "Četudi zakon ne zajema vseh kategorij in vsebuje številne omejitve, gre za ključen prvi korak do prihodnje povrnitve pravic izbrisanim tudi na drugih pravnih področjih," pravijo v AIS.
Glede stanja človekovih pravic v svetu pa so na AIS izpostavili še, da poročilo AI za 2009 ugotavlja tudi, "da močne vlade blokirajo napredovanje na področju mednarodne pravičnosti, tako da se postavljajo nad pravo človekovih pravic, ščitijo svoje zaveznike pred kritiko in ukrepajo le, ko je to politično priročno“.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.