Po številnih zaupnih depešah o nakupu oklepnikov patria, ki jih je v preteklosti na spletu objavil WikiLeaks, se je v zadnji seriji objavljenih dokumentov v depeši z dne 25. maja 2007 nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Thomas Robertson med drugim razpisal tudi o domnevnem podkupovanju SDS. Šlo je za posle okoli Patrie, neimenovani vir, ki je imel stike z uslužbencem Rotisa, partnerjem slovenske Patrie, pa naj bi mu celo dejal, da je stranka po dogovoru prejela 2,8 milijona evrov. V SDS so očitano ostro zavrnili.
"Po besedah skritega vira, ki je imel neposreden stik z uslužbencem Rotisa, je Janšev SDS pod mizo prejel več kot 2,8 milijona evrov, kot del posla z oklepnimi vozili. Vir je še dodal, da je družbi STO Ravne podobna ponudba Janševi stranki spodletela,'' je veleposlanik zapisal v depeši, ki je v celoti dostopna na straneh WikiLeaks.
Depešo je danes v zbirki zadnjih WikiLeaksovih razkritij odkril časnik Finance, v njej pa Robertson ocenjuje izbiro finske Patrie za izdelavo oklepnikov za Slovensko vojsko in dejstvo, da ni bil izbran proizvajalec, ki je v posredni lasti ameriškega podjetja General Dynamics. Kot je še zapisal, so slovenski mediji, politični analitiki in drugi notranji in zunanji opazovalci tedaj z vseh strani opozarjali, da sta bila postopek izbire – in tudi sama pogajanja okoli nakupa oklepnikov – napačna. Sam meni, da izbor Patrie v najboljšem primeru ni bil najbolj transparenten, saj da javnost ni dobila podrobnega vpogleda v to, kako je bil porabljen javni denar in kaj bodo dobili za to. "V najhujšem primeru pa nam insajderji v panogi govorijo o kriminalnih dejanjih, vključno s podkupninami in velikimi izplačili političnim strankam v zameno za donosen posel," je zapisal. "Nekateri so celo namignili, da je bil nakup vozil kanal za polnjenje predvolilne blagajne pred prvim velikim testom vladajoče koalicije, parlamentarnimi volitvami v letu 2008," je zapisal Robertson.
Dodaja še, da celotna afera "glede na majhnost Slovenije" in "znano skupino ljudi" ni presenetljiva. Prav tako ga ne preseneča dejstvo, da se ni pojavila "kadeča se pištola", saj da je v Sloveniji popolno pomanjkanje preiskovalnega novinarstva. Po mnenju veleposlanika Robertsona pa bi ta "kontroverzni obrambni posel lahko uokviril naslednjih nekaj let slovenske politike".
SDS: Objava depeše je stokrat zanikana zgodba!
"Z objavo starih depeš se spet ustvarja virtualna resničnost z namenom, da se ne bi razpravljalo o bistvenih razvojnih problemih Slovenije in da bi se prikrile informacije o izjemnem vplivu na medijski prostor, ki ga je imel in ga še vedno ima nekdanji predsednik države Milan Kučan," so se na objave odzvali v SDS. Med drugim naj bi v depešah slednje o Kučanu zapisal tudi pokojni predsednik Janez Drnovšek, pravijo.
"Neimenovani viri so bili Lipič, Žunkovič in Kos"
V SDS zanikajo navedbe, ki jih je zapisal nekdanji veleposlanik Robertson. "Iz depeš, ki so bile objavljene pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami jeseni leta 2011 in z objavo katerih so očitno nekatere interesne skupine želele javnomnenjsko škoditi SDS, je jasno, da so ključni 'neimenovani viri' bili načelnik generalštaba Slovenske vojske in nekdanji svetovalec predsednika dr. Danila Türka Ladislav Lipič, ki je v začetku decembra 2012 območne organizacije Združenja veteranov vojne za Slovenijo tudi aktivno pozival k protestom zoper vlado Janeza Janše, visoki častnik Slovenske vojske Jožef Žunkovič ter Drago Kos," pišejo in dodajajo, da so omenjeni pri ameriški diplomaciji in drugje ustvarjali vtis, da je pri razpisu prišlo do korupcije in so tako škodovali ugledu Republike Slovenije.
Kot pravijo, SDS ni nikoli prejel niti centa v zgodbi patria. Uprava kriminalistične policije je namreč opravila pregled izpisov finančnih transakcij SDS, ki jih je imela v času od 1. 1. 2004 do 1. 12. 2008. Ugotovili so, da ni bilo transakcij, ki bi jih lahko povezali z izborom družbe Patria za dobavitelja vojaških oklepnikov za Slovensko vojsko. Enako je pokazala tudi interna revizija. Poslovanje SDS je revidiralo tudi računsko sodišče in ugotovilo, da je bilo poslovanje stranke skladno z zakonodajo in ni zaznalo nezakonitih prilivov iz tujine in drugih nezakonitih donacij, so še dodali.
Rotis: Gre za grobo in nedopustno laž!
V zvezi z depešo so se odzvali tudi v Rotisu in navedbo, da naj bi SDS od Patrie "pod mizo" dobil 2,8 milijona evrov, označili za "grobo in nedopustno laž". "Vpletanje in uporaba 'skritega vira' je načrtna, politično usmerjena z namenom zlorabe imena stranke SDS in blatenja Rotisa. Od ameriškega veleposlaništva bomo v nadaljevanju terjali ustrezna pojasnila in razkritje neimenovanega skritega vira," so zapisali v pisni izjavi.
Veleposlanik pravi, da je ponudbe Američanov zavračal Senica
Veleposlanik je še zapisal, posel z oklepniki ni bil edini neuspeh ameriške vojaške industrije pri nas. Ameriško družbo Cubic je namreč na slovenskem razpisu za vojaško opremo leta 2007 porazil švedski Saab. Kot piše v depeši, je ponudbe ameriških podjetij zavračal Marjan Senica, ki je bil kratek čas generalni direktor Direktorata za logistiko obrambnega ministrstva. Slednji je bil pred tem direktor ravenskega STO-ja, leta 2002 pa je bil zaradi neposredne vpletenosti v izvoz vojaške opreme v Sirijo, odpuščen. Na obrambnem ministrstvu je bil le kratek čas in takrat je bil sklenjen posel s Patrio, potem pa se je preselil v direktorat. Njegovi viri še trdijo, da Senica v uradu za nakupe podpira miselnost "vse, kar ni ameriško".
KOMENTARJI (1529)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.