Po poročanju nekaterih medijev naj bi obstajal zapis o pogovoru visokega predstavnika ministrstva za zunanje zadeve Mitje Drobniča z najvišjimi predstavniki ameriške administracije v Washingtonu, ki je potekal na božični večer. ZDA naj bi Sloveniji kot predsedujoči Evropski uniji (EU) postavile določene zahteve. Drobnič se je skupaj s slovenskim veleposlanikom v ZDA Samuelom Žbogarjem srečal s člani ameriškega sveta za nacionalno varnost in zunanjega ministrstva, med drugim tudi z Danielom Friedom, pomočnikom ameriške zunanje sekretarke Condoleezze Rice, ki je zadolžen za evropske zadeve, poroča časnik Dnevnik. Pogovarjali naj bi se predvsem o kriznih žariščih po svetu, kot so Kosovo, Irak, Iran, Burma in Sirija.
Najbolj zanimiv je bil pogovor, ki je tekel o Kosovu. Strinjali so se, da je ureditev statusa dejstvo, ki se bo zgodilo in ga bo vodila Slovenija. Pohvalili so slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla in grajali njegovega ruskega kolega Sergeja Lavrova, ki je ''grozil in izražal bojazni glede ureditve statusa Kosova''.
Fried je Slovenijo pozval, naj Kosovo prizna prva. Med prvimi bodo to storile tudi Združene države, ki že vnaprej ocenjujejo, da šest članic Unije Kosova ne bo priznalo. A če ga bo priznalo vsaj 15 od 27, bo to dovolj, dodajajo. Slovensko vodstvo bo nosilo ključno vlogo, še poudarja Fried. ''ZDA s Kosovom trenutno ustvarjajo osnutek ustave, situacija na terenu je ugodna. ZDA upajo, da Kosovarji ne bodo izgubili zaupanja vase, saj s tem ZDA izgubijo svoj vpliv,'' je še opozoril Fried.
Glede napotitve evropske civilne misije na Kosovo, EU se odloča o napotitvi civilne misije na Kosovo. Drobnič je ob tem poudaril, da Unija najprej potrebuje odločitev zunanjih ministrov in povabilo generalnega sekretarja Združenih narodov (ZN) Ban Ki Muna, da prevzame misijo od ZN. Ban Ki Mun naj bi bil po mnenju ZDA pod pritiski Rusije, v primeru težav bi mu pomagale ZDA, Slovenija pa bi morala čim prej doseči soglasje znotraj Unije. "Počakajmo na volitve v Srbiji, nato pa bi morali priti do prvih priznanj," so se pogovarjali sogovorniki.
Pritiski ali ustaljena diplomatska praksa?
Med vsem tem se pojavlja vprašanje, ali je Slovenija izpostavljena pritiskom ZDA. Predstavnik za stike z javnostjo na slovenskem zunanjem ministrstvu (MZZ) Gregor Šuc je za 24ur.com povedal, da gre za ustaljeno diplomatsko prakso. Premier Janez Janša je prav tako odločno zavrnil pomisleke, da kdor koli Sloveniji diktira, kako naj vodi EU. Z dokumentom, ki ga navaja Dnevnik, pa ni bil seznanjen. "Očitno je šlo za pogovore na neki nižji uradniški ravni," je menil.
Na MZZ medtem poskušajo ugotoviti, kako je interni dokument prišel v javnost. "V zvezi s tem je ministrstvo odredilo interno preiskavo, dodatno poostrilo računalniški sistem glede dostopa do informacij in povabilo na posvet v Ljubljano veleposlanika v ZDA Samuela Žbogarja,“ so zapisali. Razmišljajo pa tudi, da bi spremenili pravila za dostop do dokumentov MZZ. Zahtevo po ukrepih, ki bodo v prihodnje preprečili objavo interno diplomatske pošte, je izrazil tudi sindikat slovenskih diplomantov.
"Šahovska figura Evropa"
Novica, ki jo je objavil tudi beograjski časnik Politika, v Srbiji odmeva. Načrt State Departmenta glede razglasitve neodvisnosti Kosova je primer vodenja mednarodne politike s silo in primer, kako EU "zelo žalostno postaja šahovska figura v tej igri", je domnevne pritiske ameriške administracije na Slovenijo komentiral srbski minister za Kosovo Slobodan Samardžić. Po njegovem mnenju je iz tega primera očitno, kako "velika sila" članice Unije sili v kršitve mednarodnega prava. EU in Slovenija pristajata na vlogo "sredstva za uresničevanje interesov ZDA", je še poudaril minister, načrtovani podpis stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma med EU in Srbijo pa označil kot "del ameriškega scenarija".
Na ameriškem veleposlaništvu ne komentirajo
Ameriško veleposlaništvo v Sloveniji zadeve ne komentira. "Zgodba baje zadeva interni dokument slovenske vlade in ne moremo komentirati njegove točnosti ali netočnosti," je povedala vodja oddelka za odnose z javnostjo na ameriškem veleposlaništvu Susan Shultz.
Širca: Obveščanje preko medijev?!
Poslanka in namestnica vodje poslanske skupine Zares Majda Širca je na ministra Rupla naslovila vprašanje: ''Glede na to, da smo nekatere parlamentarne stranke podpisale sporazum o sodelovanju pri predsedovanju EU, vas sprašujem, kako je mogoče, da o takšnih pogovorih nismo bili seznanjeni? Zanima me, ali je v diplomatski praksi običajno, da velike države predsedujoči EU tako jasno naročajo, kaj naj bo omenjeno v določeni deklaraciji? Pričakujem tudi, da boste pojasnili, zakaj smo s takšnimi informacijami o tako pomembnih dogovorih in dokumentih seznanjeni le preko medijev in ne preko ustaljenih parlamentarnih procedur.''
Skopi odzivi
Predsednik Zares Gregor Golobič še ni želel dajati konkretnih sodb. Najprej se želi seznaniti z zadevo, počakal pa bo tudi na Ruplov odgovor Širčevi. Je pa dejal, da se mora Slovenija zavedati, da mora kot predsedujoča EU tudi uveljavljati stališča Unije. "Tako se ne sme postavljati v položaj, ko bi bila le nek nabiralnik za želje, zahteve in pritiske svetovnih sil," je poudaril. S tega vidika se mu zdi prav, da je dokument prišel v javnost.
Da mora zadevo najprej pojasniti zunanji minister, meni tudi predsednik SD Borut Pahor. "Mislim, da si to ne samo slovenska, ampak tudi evropska javnost zasluži spričo dejstva, da Slovenija predseduje EU." Ob tem je Pahor prepričan, da se Slovenija zelo dobro zaveda občutljivosti evropske politike glede ameriških pritiskov nanjo.
Bistveno je, da bo slovenska zunanja politika "znala krmariti med temi interesi tako, da pri tem ne bo oškodovala politike EU", pa je ocenila predsednica LDS Katarina Kresal. Razumljivo se ji zdi, da skušajo velike sile, ki imajo "seveda tudi svoje interese", te uveljavljati preko Slovenije kot predsedujoče EU.
Še najbolj kritičen pa je vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Lipa Sašo Peče. Pritiski ZDA pomenijo "grob poseg tako v načela delovanja Slovenije kot Evropske unije", pravi. "Naravnost grozljivo je, da je slovenska vlada popolnoma apatično sledila in prisluhnila ameriškim zahtevam, na način, ki lahko pomeni izgubo popolne kredibilnosti in ugleda politično modre države, za kar smo si v preteklosti ob osamosvajanju nenehno prizadevali," je dejal.
Prvi mož Desusa Karl Erjavec omenjenega članka še ni prebral. "Ko ga bom prebral in ko bom videl dokument, bomo tudi komentirali," je dejal.
KOMENTARJI (346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.