Podjetje Tesla oziroma njihovi podizvajalci so se opirali na poceni tujo delovno silo, ki je gradila visokotehnološko lakirnico v Kaliforniji. Podizvajalci so tuje delavce plačevali le pet dolarjev oziroma 4,4 evra na uro, njihovi ameriški kolegi so prejeli precej več. Zdaj ko je zgodba prišla v javnost, je prvi mož Tesle Elon Musk že napovedal preiskavo.
@margotroosevelt Only heard about this today. Sounds like the wrong thing happened on many levels. Will investigate and make it right.
— Elon Musk (@elonmusk) May 16, 2016
Mercury News je zgodbo objavil na podlagi pričevanj delavcev, med njimi Slovenca Gregorja Lešnika iz Velenja. Po njihovem pisanju so Lešniku, nezaposlenemu električarju z minimalnim znanjem angleščine, obljubljali nadzorniško delo v Južni Karolini, a te ni nikoli videl. Končal je pri težkem delu v Silicijevi dolini. Po dobrih treh mesecih pa se je Lešnik hudo poškodoval, zdaj je vložil tožbo proti Tesli in njenimi podizvajalci.
Tesla in njeni podizvajalci
Tesla je marca lani za gradnjo lakirnice, kjer bodo izdelovali Model 3, najela nemško podjetje Eisenmann, ki se je pohvalilo, da je to največji projekt v 60-letni zgodovini podjetja, vreden več kot 100 milijonov v dolarjev. Nemško podjetje je nato najelo slovenskega podizvajalca, završko podjetje ISM Vuzem. Evropski podjetji naj bi v ZDA napotili okrog 140 delavcev, predvsem iz Slovenije in Hrvaške.
Med temi je bil tudi Lešnik, ki je dejal, da so v povprečju delali deset ur dnevno, šest oziroma sedem dni v tednu. Delavci so bili sicer plačani le za 40-urni delovni teden. Maja lani pa je pri gradnji strehe padel in si zlomil obe nogi, nekaj reber, si potrgal kolenske vezi in utrpel še pretres možganov. V tožbi je delavec razkril, da so bili za delo plačani le nekaj več kot štiri evre na uro (pet dolarjev), njihovi ameriški kolegi pa so so podobno delo prejeli 52 dolarjev na uro (46 evrov). Niti Tesla niti podizvajalec Eisenmann nista sprejela pravnih odgovornosti za nesrečo, navaja Mercury News.
Tesla in Eisenmann sta se namreč sprva uspela izviti iz odgovornosti, katere jim očita Lešnik, a vrhovno sodišče Alameda je nato dovolilo postopek proti obema podjetjema. Lešnikov odvetnik meni, da so delavcem dolžni 2,6 milijona dolarjev (2,2 milijona evrov).
Sporna viza
Sporne so bile že same vize, so zapisali pri ameriškem mediju, saj je imel Lešnik vizo B1/B2, prek katere je prepovedano opravljati težko fizično delo, kakršno je nato v resnici opravljal Lešnik. Sprva mu je bilo namreč obljubljeno delo nadzornika nad električnimi napeljavami. Pri pridobivanju vize naj bi po navedbah Mercury News pomagalo tudi nemško podjetje Eisenmann, a tega pri podjetju niso komentirali.
V Silicijevi dolini imajo delavci večinoma vize H-B1, katerih število pa je omejeno, in sicer na 85.000 za fiskalno leto. Vize B1/b2 pa so veliko bolj razširjene, saj so izdane vsem, ki želijo na daljše potovanje v ZDA, kjer lahko na podlagi te vize opravljajo tudi nekaj del (pogajanja, udeležba na poslovnih konferencah, ipd. - torej, daleč od del, ki jih je opravljal Lešnik).
Po poškodbi je sledil nov zaplet, saj ga je njegov delodajalec skušal čim prej spraviti iz bolnišnice. Kot navaja Mercury News, je delodajalec Lešnika manj kot teden po hudi nesreči z lažmi skušal spraviti delavca iz bolnišnice, češ da si sam želi domov. Njegove poškodbe so bile tako hude, da bi bil let zanj tvegan, saj bi lahko utrpel pljučno embolijo. Delavca naj bi tudi ustrahovali. Njegov nadrejeni mu je v bolnišnici dejal, da ne more najeti odvetnika in da mora čim prej zapustiti bolnišnico, prav tako pa mu podjetje ne bo plačalo zdravljenja, so zapisali.
Odziv Tesle
Po objavi zgodbe so se odzvali v Tesli.
Response to a Mercury News article about an injury on our premiseshttps://t.co/3BFgV6Hfia
— Elon Musk (@elonmusk) May 16, 2016
Zapisali so, da očitno tokrat ni so bili upoštevani standardi, katerim v podjetju sledijo in so zato uvedli preiskavo, da bodo pravila spoštovana tudi pri vseh njihovih podizvajalcih. ''Če so trditve resnične, bo Tesla ukrepala tako, da se bodo zgodile prave stvari in bo za vse poskrbljeno pravično,'' so zapisali.
V primeru, da je zgodba resnična, morajo popraviti krivico Lešniku in ostalim zaposlenim pri Vuzemu, so zapisali pri Tesli in dodali, da ne gre za pravno, ampak moralno vprašanje, saj sami v zgodbi niso naredili nič pravno spornega. Po njihovem se je zapletlo pri podizvajalcih. Prav tako so pri Tesli zanikali odgovornost za nesrečo, a zaradi moralnih razlogov bodo zanj poskrbeli. Glede nizkega plačila pa so dejali, da je pet dolarjev povsem nesprejemljivo plačilo, saj sami svoje delavce plačujejo veliko več.
''Ustanavljanje novega avtomobilskega podjetja je izjemno težko, ampak nikoli ne bomo podjetje, ki bi dovoljevalo, da se dogajajo nepravilnosti samo zato, da bi prihranili denar,'' so zaključili pri Tesli.
Po medijskem viharju je Tesla obrnil ploščo in pravi, da sprejema moralno odgovornost. Podjetje je v San Jose Mercury News sporočilo, da je uvedlo preiskavo in bo, če se izkaže, da je Lešnikova zgodba resnična, kar je povsem nesprejemljivo, sprejel ukrepe, da se stanje popravi in tudi v prihodnje vse delavce pošteno obravnava.
Kako odgovarjajo v podjetju ISM Vuzem?
Glede objave v ameriških medijih smo se z vprašanji obrnili tudi na slovensko podjetje ISM Vuzem, prek katerega je bil Lešnik zaposlen. Za 24ur.com so pojasnili, da je bil Lešnik zaposlen za določen čas enega leta in da je v tem času delal po gradbiščih po Evropi in v ZDA. ''Opravljal je zgolj dela, ki so bila dogovorjena s pogodbo o zaposlitvi (monter). Drugega dela mu nismo obljubljali,'' so ogovorili na navedbe, da mu je bilo obljubljeno nadzorniško delo v Južni Karolini.
Glede vize, ki naj bi bila sporna, pa so dejali, da so jo uredili oni, vendar menijo, da je bila primerna, ''saj v ZDA ni bil zoper našo družbo uveden noben postopek zaradi nepravilno prijavljenih delavcev''.
Potrdili so, da so mu po poškodbi urejali prevoz v Slovenijo, ''saj je to želel sam''. ''V tej zvezi smo ga obiskovali in se dogovarjali z delavcem kot lečečimi zdravniki. Ko pa smo dobili soglasje za odpust iz bolnišnice v ZDA in po delavca prišli, da bi ga prepeljali v Slovenijo, nas je pričakal delavčev odvetnik v ZDA in nam v nadaljevanju prepovedal vsakršno komunikacijo z delavcem. Delavca bi prepeljali v Slovenijo v zdravstvenem stanju, ki bi bilo primerno za prevoz v skladu z oceno lečečega zdravnika. V nobenem primeru delavcu nismo z ničemer grozili, želeli smo mu pomagati. Dodajamo še, da smo stroške zdravljenja delavca v ZDA za čas, ko smo imeli z delavcem stike, plačali mi.''
Dodali so, da je Lešnik dobil izplačane vse plače skupaj z dodatki in da so njihovi delavci bili plačani v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi.
Glede vložene tožbe pa so sporočili,da so v fazi dogovarjanja z odvetnikom delavca in je zaradi tega ne želijo komentirati.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.