Natanko mesec dni po volitvah ne samo da še nimamo vladne koalicije, nimamo še niti njenih obrisov, pa tudi uradno predlaganega kandidata za mandatarja ne. Vse zaplete pri nastajanju koalicije pa očitno zelo pozorno in podrobno spremljajo Američani. Čeprav se je prejšnji teden, ko je ameriški veleposlanik Joseph A. Mussomeli v kliničnem centru obiskal Boruta Pahorja, zdelo, da gre le za vljudnostni obisk, pa se je izkazalo, da ameriški veleposlanik na pogovore vabi vse predsednike parlamentarnih strank.
O razlogih, zakaj Američane tako zanima, kako pri nas nastaja koalicija, lahko le ugibamo. Na pogovorih, ki jih je Mussomeli opravil z vsemi predsedniki parlamentarnih strank, naj ne bi navedel kakšnih konkretnih razlogov. Neuradno tisti, ki so že bili pri njem, pravijo, da le zbira informacije o povolilnem dogajanju v Sloveniji, nato pa o vsem, kot je v diplomaciji običajno, poroča ZDA.
Mnogi celo Mussomelijev angažma razumejo kot nagovarjanje za nastanek takšne koalicije, ki bi bila bolj predvidljiva, saj naj bi bil Zoran Janković za Američane neznanka v luči ameriških vlaganj v Slovenijo, denimo NLB in energetiko. Zanimivo pa je tudi to, da je ameriški veleposlanik edini veleposlanik v Sloveniji, ki se je tako aktivno vpletel v nastajanje koalicije. Nihče od drugih tujih veleposlanikov namreč ne vabi vseh predsednikov parlamentarnih strank na pogovore.
Mussomelija skrbi razdeljenost na leve in desne
Mussomeli uradno pravi, da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda na leve in desne, kar da so pokazale zadnje volitve. "Bilo bi bolje, če bi se oblikovala koalicija, ki bi predstavljala večino, če že ne vseh Slovencev," je dejal. Mnogi so njegovo izjavo razumeli kot podporo koaliciji Janković-Janša, drugi pa kot podporo Virantovi ideji koalicije narodne enotnosti. A Mussomeli je dejal tudi: "Potrebujemo nekoga, ki bi najprej služil državi." "Ne vem, kdo je ta oseba, a nekdo bi moral biti sposoben preseči razlike med levico in desnico," je še dodal.
Vajgl: Gre za neprimerno obnašanje
Medtem pa Ivo Vajgl meni, da si Američani le v tranzicijskih državah upajo tako daleč, da se vmešavajo v notranje zadeve države. Sicer pa še dodaja, da se strinja z Mussomelijem v tem, da je treba preseči razdeljenost.
"Ampak to seveda ni posel veleposlanika in ameriški veleposlaniki v državah, kjer jim to tolerirajo in kjer jih nobeden ne opozori, da to ni njihova stvar, to zelo radi delajo. Zelo radi se obnašajo pokroviteljsko, zelo radi dajejo nasvete, včasih tudi zelo zgrešene," še pravi Vajgel. Pri teh pogovorih ne gre toliko za poseg v suverenost, kot gre za neprimerno obnašanje, še dodaja.
Dimitrij Rupel pravi, da zgolj tisti, ki se ne strinjajo z Mussomelijevimi izjavami, njegov angažma razumejo kot vmešavanje. Običajno veleposlaniki res niso tako zgovorni, a slovenska situacija je toliko nenavadna, da sproža komentarje, kot je Mussomelijev, še dodaja nekdanji zunanji minister.
Kaj o srečanju z Mussomelijem pravijo naši politiki?
Ljudmila Novak pravi, da je povabilo razumela kot neko prednovoletno srečanje oz. sproščen pogovor. "To je njegova pravica, da se pogovarja, mi pa se moramo odločiti," razlaga Radovan Žerjav. "Mislim, da bomo sami delali koalicijo in ne z ameriškim veleposlanikom," pa je jasen Vinko Gorenak.
V prihodnjih dneh naj bi se z Mussomeli sestal še z Gregorjem Virantom. Sicer pa srečanja s predstavniki strank potekajo tudi na nižji ravni.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.