Najverjetnejši mandatar Miro Cerar je danes nadaljeval koalicijska usklajevanja. Že dopoldne se je sestal s prvakom stranke DeSUS Karlom Erjavcem, ki je po srečanju povedal, da pogajanja za sestavo koalicije dobro potekajo. Danes zjutraj so stranke prejele tudi delovni osnutek koalicijske pogodbe.
Po Erjavčevih besedah je dogovorjeno, da DeSUS kot druga najmočnejša stranka v koaliciji dobi mesto predsednika DZ. Na neformalnih pogovorih sta se s Cerarjem dogovorila, da bo Erjavec kandidat za predsednika DZ. A je treba, kot je poudaril Erjavec, počakati do petkove ustanovne seje DZ. V petek zjutraj bo tudi izvršni odbor DeSUS obravnaval potek koalicijskih pogajanj in koalicijsko pogodbo ter razdelitev mest v sklopu koalicijske pogodbe.
Erjavec je sicer pred dnevi zatrdil, da ga mesto predsednika DZ ne zanima. A je danes glede tega pojasnil, da v politiki pač "ne odločaš sam". Zaveda se, kot je dejal, da bo vodenje prve seje DZ zelo odgovorno, zlasti zaradi "posebnih okoliščin, ko bo šlo za potrjevanje mandatov". Glede na njegovo izkušenost in strokovnost so tako na pogovorih ocenili, da bi bil Erjavec primeren za to funkcijo, je pojasnil. Vendar pa to ne pomeni, da bo Erjavec na tej funkciji tudi ostal. Dokončna odločitev bo sprejeta ob podpisu koalicijske pogodbe.
Združena levica odhaja v opozicijo
S Cerarjem se je pogovarjala tudi Združena levica (ZL). Njen predstavnik Luka Mesec je po srečanju sporočil, da bo ZL socialistična opozicija. Mesec je pojasnil, da so pogovori potekali po pričakovanjih. Skupaj so pogledali ključne dele osnutka koalicijske pogodbe, ki so jo prejeli zjutraj. Po oceni ZL je osnutek napisan preveč razdrobljeno. "Po področjih so našteti določeni ukrepi, manjka pa neka rdeča nit," je poudaril.
V ZL so danes želeli izvedeti, kakšen je celosten koncept razvoja slovenske družbe, kot ga vidi SMC, a jasnih odgovorov po besedah Mesca niso dobili. Prav tako pa se v stranki ne strinjajo s predvideno gospodarsko politiko, pri kateri so "na popolnoma različnih bregovih". Potencialna vlada Mira Cerarja namreč zagovarja privatizacijo, ZL pa je proti njej. Mesec je pojasnil, da so se v SMC izrekli o tem, da "bodo privatizirali vse razen infrastrukture".
Obenem pa osnutek sploh ne omenja dolžniškega vprašanja kot enega najbolj perečih vprašanj za naslednji mandat. SMC glede tega vprašanja ni ponudila nobenih odgovorov niti nastavkov zanje, je povedal Mesec.
Eno od področij, pri katerih bi se po oceni Mesca lahko zedinili, je zdravstvo. Tu so namreč upoštevani koncepti, ki bi jih v ZL predlagali tudi sami, denimo popolna ločitev javnega in zasebnega zdravstva, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ureditev sistema javnih naročil. Zato so se tudi dogovorili, da se konec avgusta z morebitno vlado ponovno sestanejo in skušajo poiskati projekte, pri katerih bi lahko sodelovali. Vlada pa bo odprla tudi projektno pisarno, v kateri bo imela tudi opozicija možnost podajati svoje predloge.
NSi ostaja v pogovorih
Koalicijska pogajanja NSi z najverjetnejšim novim mandatarjem Cerarjem se za zdaj nadaljujejo, pravi predsednica NSi Ljudmila Novak.
Novakova je v osnutku pričakovala več predlogov in pobud NSi, a po njenih besedah Cerar zagotavlja, da so možnosti za pogajanja še vedno odprte. Zato bodo do prihodnjega tedna na osnutek dali pisne pripombe in videli, v kolikšni meri jih bo SMC upoštevala. Nato bo zasedal svet NSi, ki bo tudi dokončno odločil o morebitnem nadaljevanju pogajanj in vstopu v koalicijo, ki je torej še vedno mogoč. "Če bomo zadeve spogajali tako dobro, da bodo sprejemljive tudi za naše organe, je koalicija možna, v nasprotnem primeru bomo konstruktivna opozicija," je pristavila Novakova.
Ponovila je, da se stališča SMC in NSi razlikujejo na več področjih, med njimi sta denimo privatizacija državnih bank in tudi uvedba nepremičninskega davka. Slednjemu namreč v NSi nasprotujejo, razen v primeru, da bi bil uveden v okviru sedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Strinjajo se tudi s tem, da je treba urediti evidence.
Na vprašanje, kako bodo poslanci NSi ravnali na petkovi ustanovni seji DZ pri glasovanju o predsedniku DZ, pa je Novakova odgovorila, da se zavedajo, da DZ mora imeti predsednika, a se še niso odločili, ali bodo predlog podprli ali se pri glasovanju vzdržali.
Nadaljevanje pogovorov predvidoma prihodnji teden
Trenutni osnutek koalicijske pogodbe je primerna podlaga za nadaljnja usklajevanja, čeprav v njem za zdaj še manjkajo bistveni elementi socialne države, je po sestanku z najverjetnejšim novim mandatarjem Mirom Cerarjem pojasnil predsedujoči SD Dejan Židan. Poudaril je, da bo SD dokončno odločitev o tem sprejemala na četrtkovem predsedstvu stranke.
Tako se bodo usklajevanja nadaljevala predvidoma prihodnji teden, po Židanovih napovedih pa jim bo SMC časovnico in terminski načrt posredovala v sredo. Povedal je še, da bo SD svoje pisne pripombe na osnutek koalicijske pogodbe SMC posredovala predvidoma v začetku prihodnjega tedna.
Ob tem bo predsedstvo SD po Židanovem mnenju pomembno tudi zato, ker jih je Cerar danes seznanil z dogovorom s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem, da bi slednji postal predsednik DZ. Predsedstvo SD se bo tako opredeljevalo tudi do tega, kako bodo strankini poslanci o tem predlogu glasovali na petkovi ustanovni seji DZ. Židan osebno sicer meni, da je Erjavec primeren za to funkcijo, saj da je "izkušen politik in ima za seboj tudi kar nekaj uspešnih zgodb".
Cerar: Razen z ZL še naprej ostaja možnost sodelovanja z vsemi
Miro Cerar je sicer današnje pogovore označil za konstruktivne, upanje na široko koalicijo pa je po njegovi oceni še vedno povsem realno. Pri vseh povabljenih strankah z izjemo ZL tako ostaja možnost koalicijskega sodelovanja, je pa do tja še dolga pot, pravi.
Za "dober znak" je označil tudi odločitev ZL, da želi biti konstruktivna opozicija in da torej obstaja možnost sodelovanja pri posameznih projektih.
V koalicijskih usklajevanjih tako ostajajo DeSUS, SD, NSi in ZaAB, je dodal Cerar. "Vse te stranke so za zdaj odprte pri možnosti, da pride do koalicijskega sporazuma, je pa do tja še dolga pot, ker je treba natančno iti skozi vse te vsebine in ugotoviti, ali se lahko v bistveni meri vendarle ujamemo," je dejal in izrazil prepričanje, da bo ustanovna seja DZ uspešna. Za predsednika DZ bodo predlagali prvaka DeSUS Karla Erjavca.
Na sestanek povabil tudi SDS
Iz sekretariata SMC so danes na SDS naslovili vabilo predstavniku stranke, v katerem pišejo, da jih na sestanek pred petkovo ustanovno sejo DZ vabijo, ker je državotvorna drža strank tako v koaliciji kot opoziciji ključnega pomena za uspeh države in premostitev krize.
Sestanek s Cerarjem, ki bo za pogovor imel na voljo 60 minut, je s predstavnikom SDS predviden za četrtek ob 9. uri na sedežu SMC. V vabilu prosijo tudi, naj v SDS potrdijo termin sestanka oziroma se uskladijo s predstavnikom SMC za odnose z javnostmi Gregorjem Jagodičem.
Na Cerarjevo vabilo se je na Twitterju že odzval prvak SDS Janez Janša, ki je še vedno v zaporu. "Z nepodpisanim dopisom vabi SDS na pogovore kot zadnjo med strankami. Strici ga tako kot Jankovića 2012 še niso naučili šteti," je zapisal Janša.
KOMENTARJI (1189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.