To je dokaz o moči, ki jo ima odločna in povezana skupnost, so zapisali pri Inštitutu. "Dokazali smo, da se da. Dokazali smo, da je skupnost močnejša od interesov kapitala. Dokazali smo, da skupaj lahko dosežemo nujno potrebne spremembe. Izgradnja vodovoda je bila v celoti vprašanje politične volje. Dokazali smo, da se na politično voljo da vplivati, še več, da je pritisk nujen."
V Gibanju za pitno vodo so namreč poslance prosili, naj podprejo dopolnilo, s katerim bi v proračunih za leti 2022 in 2023 zagotovili 1,2 milijona evrov za gradnjo neodvisnega vira pitne vode s povezavo na vodovodni sistem Mrzlek, ob tem pa so zagnali tudi spletno peticijo. Brez vira pitne vode je namreč še vedno 1100 prebivalcev Anhovega. Amandma je na odboru za finance v soboto padel, danes pa so uradno o njem glasovali poslanci in poslanke in ga po poročanju Inštituta 8. marec tudi sprejeli. Predlog za ureditev novega vira pitne vode za prebivalce Anhovega so pripravili poslanci SD, LMŠ, Levice, SAB in NeP, podporo pa mu je v razpravi o proračunu izrekla tudi stranka NSi.
Iz stranke LMŠ so sporočili, da so tako bili narejeni prvi koraki na poti k odpravljanju krivice, ki se dogaja lokalnemu prebivalstvu v Anhovem. "Krivično in nesprejemljivo je, da v 21. stoletju prebivalci Slovenije ne morejo piti čiste in neoporečne vode iz pipe ter jo morajo za uporabo prekuhavati." Kljub srečnemu razpletu so razočarani, da se je za sprejetje tega amandmaja, ki nenazadnje zagotavlja ustavno pravico do čiste pitne vode, poleg opozicije morala aktivirati in boriti tudi civilna družba.
Ta bitka je bila za njih težja, kot so sprva pričakovali, toda vztrajali so, ker je pitna in čista voda osnovna človekova pravica, ki mora biti zagotovljena vsem, so sporočili z Inštituta."Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj. Ker prebivalci občine Kanal ob Soči že predolgo živijo v negotovosti, ali je njihova voda primerna za kuhanje in umivanje, saj vedo, da za pitje ni. Ker prebivalci Anhovega že predolgo spremljajo, kako njihovi sokrajani zbolevajo in umirajo."
Prebivalcem in prebivalkam so se zahvalili za pogum in vztrajnost. Zahvalili so se tudi vsem 11.000 osebam, ki so podpisale peticijo, civilnim iniciativam in organizacijam, ki so podprle njihova prizadevanja in vsem strankam, ki so amandma pripravile, ga vložile in zanj glasovale."To je za vse prebivalce in prebivalke občine Kanal ob Soči."
Pri stranki Levica so dodali, da se pritisk civile družbe in peticija kaseta tudi na rezultatu, saj se za glasovalo 86 poslancev, proti pa sta bila dva. "Ponovno se je pokazalo, da je pravica do vode tista fronta, pri kateri prebivalci Slovenije ne odstopajo," so dodali. V Levici si bodo še naprej, kot so zapisali, prizadevali tudi za izenačitev izpustov pri sosežigu odpadkov v Salonitu Anhovo s strožjimi omejitvami, ki veljajo za sežig odpadkov.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.