Po tem, ko Amalija Žakelj ni soglašala z začasno zasedbo položaja državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje, so se v Gibanju Svoboda po naših podatkih za to dogovorili z Darjem Feldo s Pedagoške fakultete primorske univerze. Neuradno naj bi hkrati tudi sklenili, da bo, potem ko bodo ministrstvo razdelili na dva dela, prevzel tudi vodenje ministrstva za vzgojo in šolstvo.
Drugo sekretarsko mesto na zdaj še združenem ministrstvu pod vodstvom Igorja Papiča pa naj bi dobil Matjaž Krajnc s kemijske fakultete, ki naj bi na kasnejšem ministrstvu za visoko šolstvo ostal kot sekretar.
Še nekaj drugih kadrovskih novosti: po naših informacijah bo v zdravstveni ekipi, zbrani okrog Danijela Bešiča Loredana, tudi Aleš Šabeder, nekdanji zdravstveni minister v Šarčevi vladi. Kakšno funkcijo bo imel, sicer še ni povsem jasno.
Še na pravosodno ministrstvo poglejmo: po naših podatkih bo eden od državnih sekretarjev Dominike Švarc Pipan Igor Šoltes.
Poročali smo tudi že, da bo Policijo prevzel Boštjan Lindav, neuradno pa naj bi se na Nacionalni preiskovalni urad vrnil Darko Muženič, ki ga je tja pravzaprav vrnilo že sodišče, a zdajšnje vodstvo Policije tega ni upoštevalo.
V soboto zaslišanja prvih petih kandidatov za ministre
Več ministrskih kandidatov je sicer predstavitev svojih ekip napovedalo za čas po zaslišanjih. Poslance štirih odborov in komisije za Slovence v zamejstvu namreč jutri čaka prva delovna sobota v tem sklicu. Zaslišali bodo prvo tretjino kandidatov za ministre.
Ob devetih bosta na vprašanja najprej odgovarjala Matjaž Han, kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport, ter nekdanji rektor ljubljanske univerze Igor Papič, ki bo prevzel visoko šolstvo, znanost in inovacije. Ob enih bo zaslišan Matej Arčon, ki prevzema ministrstvo brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu. Zadnja bosta na vrsti kandidata za ministra brez listnice, Emilija Stojmenova Duh, ki bo skrbela za digitalno preobrazbo, in Aleksander Jevšek, ki bo zadolžen za kohezijo in regionalni razvoj.
Še v ponedeljek je premier Robert Golob napovedal, da posebne priprave na zaslišanja niso potrebne in da bodo kandidati za ministre pred poslance zelo verjetno stopili že danes. Ker pa imajo tri dni časa za priprave tudi poslanci posameznih odborov, torej tudi opozicija, se bodo tako imenovani hearingi pričeli jutri.
Zakaj ne bodo čakali ponedeljka, smo vprašali tudi kabinet predsednice državnega zbora, kjer pravijo, da želijo čim prej zaključiti obdobje dveh predsednikov vlade. Mandat Janeza Janše bo namreč prekinjen, ko bo potrjena nova vlada.
Medtem ko so v Novi Sloveniji danes potrdili, da se bodo njihovi poslanci zaslišanj jutri udeležili, za SDS-ove to še vedno ni jasno, saj na naše vprašanje niso želeli odgovoriti. So pa v preteklih dneh namigovali, da bi bilo bolje, če bi kandidate zaslišali prihodnji teden. A četudi poslancev SDS jutri ne bo, glasovanja ne morejo preprečiti, pravi svetovalec predsednice parlamenta Robert Pavšič. "Pri odborih je pomembno predvsem to, da so sklepčni. Če bodo torej odbori sklepčni s številom članov, se lahko popolnoma legitimno in legalno izpeljejo in zaključijo," je pojasnil.
KOMENTARJI (670)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.