
V tem primeru bi Slovenija, po besedah vodje skupine za NEK v hrvaškem elektrogospodarstvu, v zameno pokrila stroške zagotovitve nadomestnega vira električne energije. Pri tem sta po Vrankovićevih besedah dve možnosti: da jim Slovenci izplačajo denar za gradnjo nove elektrarne, ki bi proizvedla toliko električne energije kot krška nuklearka do konca njene življenjske dobe, ali pa jim neposredno zagotovijo to količino energije.
Če iz Slovenije v roku treh mesecev ne bodo prejeli nobenega odgovora ali pa bo ta negativen, je rešitev samo še sprožitev ustreznega postopka pred mednarodno arbitražo, saj bi po prepričanju Vrankića le na ta način zaščitili svojo polovico elektrarne, v katero je Hrvaška vložila približno 600 milijonov dolarjev.
Sicer pa je po pisanju sobotnega Vjesnika vse manj možnosti, da bi obe strani ratificirali sporazum do predvidenega roka, to je 1. julija. Eden glavnih razlogov za njegovo zavrnitev s slovenske strani je zdaj že dokončno propadla "vezana trgovina" z ratifikacijo sporazuma o meji, ki na Hrvaškem nima politične podpore. Poleg tega so predstavniki mnogih slovenskih strank v zadnjem obdobju zavračali potrditev sporazuma o NEK.
«Slovenija bo iz političnih razlogov in zaradi dejstva, da sporazum o meji izpolnjuje vse njene želje, še naprej vztrajala pri sedanjem dogovoru, ki pa nima nikakršne pravne teže,» še piše današnji Vjesnik. To podpre z izjavo akademika Vladimirja Iblerja, nekdanjega člana strokovne hrvaške komisije za meje, ki je dejal, da parafirani sporazum za Hrvaško ni obvezujoč. Državi naj bi namreč svoj paraf dali na vsako stran posebej, ne pa na skupni sporazum. Vjesnik dodaja, da bo Slovenija najverjetneje zavrnila možna nova pogajanja o meji, s čimer Hrvaški preostaja le vztrajanje pri mednarodni arbitraži.
Arbitražo, kot možno pot za rešitev mejnega vprašanja, omenja tudi poročilo Evropskega parlamenta o napredku Slovenije, opozarja Vjesnik in pri tem dodaja, da je Slovenija zahtevala, naj se arbitraža iz poročila izbriše.
Rešitev vprašanj pred vstopom v EU
Slovenija in Hrvaška ne moreta rešiti vseh odprtih vprašanj v paketu, zaradi tega se bo treba odločiti, ali se bo šlo od najlažjega vprašanja k najtežjemu ali obratno, je danes dejal hrvaški predsednik Stipe Mesić. V vsakem primeru morata državi pred vstopom v Evropsko unijo rešiti svoje probleme, še dodaja.
Glede sporazuma o meji med državama Mesić meni, da bi se ta problem lahko rešil z "manjšimi modifikacijami in morda ne tako, kot je bilo podpisano. Sedaj vidimo, da se ne da vseh stvari rešiti v paketu."
"Če je za Slovenijo dovolj parafiranje, Hrvaška pa trdi, da tega ne more sprejeti, potem ne bo premika. Če pa eni in drugi priznamo, da sporazum ni pripravljen za podpis, ker sta hrvaška politika in strokovna javnost proti temu, potem je treba sesti za mizo in videti, kaj se lahko naredi, saj moramo te probleme rešiti, preden gremo v Evropo," je dejal Mesić.