
V akciji, ki so jo izvajali na območju Mestne občine Kranj, so kot skriti kupci v 12 izbranih lokalih sodelovali mladi aktivisti zveze Brez izgovora ter mladi poklicni in amaterski igralci.
Le petim od njih gostinci niso želeli prodati alkohola. Mladoletni so v 48 poskusih nakupa alkohola dobili le dve zavrnitvi, od tega je bila ena zavrnitev v paketu z "močno opitima" igralcema. Pri mladih igralcih, ki so igrali močno opitost, pa je v 102 poskusih nakupa alkohola prišlo do le treh zavrnitev, je na novinarski konferenci opozoril direktor Inštituta Utrip, ki je glavni pobudnik akcije, Matej Košir.
Ob tem je opozoril, da gostinci niso niti v enem primeru prodaje mladoletniku preverjali njihove starosti. Preverjali so le starost enega igralca, ki ni bil mladoleten, a je bil videti mlajši.
Po Koširjevih besedah je dodatno skrb vzbujajoče dejstvo, da so gostinci alkohol vedno prodali tudi v primerih, ko so imeli igralci na pultu ali mizi na vidnem mestu avtomobilske ključe.
Kot je dodal, so za alkohol, ki so ga kupili v okviru akcije, zapravili okoli 800 evrov - nekateri gostinci namreč niso niti izdali računa. Alkohola pa niso zaužili, ampak so ga bodisi zlili v stranišče, ga pustili na šanku, v skrajnem primeru pa prepustili drugim strankam.
'Vse bi nas moralo skrbeti'
Aktivistka Brez izgovora Lucija Pečlin pa je opozorila, da so alkohol v akciji prodali celo 14-letnemu dekletu, kupili pa so lahko vse alkoholne pijače, tudi žganje. "Vse bi nas moralo skrbeti, da 14-letni otroci pridejo do vseh alkoholnih pijač, če jih želijo," je dejala.
Zaskrbljujoče podatke s terena je predstavil tudi direktor Inštituta za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj Jan Peloza. V okviru glasbene prireditve Ritem mladosti so decembra lani izvedli pilotno raziskavo o okoliščinah pitja in dostopnosti alkohola.
V vzorcu 52 naključno vprašanih mladoletnih oseb jih je več kot polovica na prireditvi zaužila alkohol, večinoma (skoraj 90 odstotkov) je šlo za žgane pijače in pivo (skoraj polovica), vino pa je konzumiral zgolj vsak četrti anketiranec. Skoraj tri četrtine vprašanih je alkohol dobilo v trgovini, malo manj kot vsak peti pa na prireditvi.
Policija lani obravnavala 337 primerov
Policija je lani obravnavala skupno 337 kršitev zakona o omejevanju porabe alkohola, od tega je v 63 primerih prišlo do omogočanja alkohola mladoletnim osebam. V letošnjem letu je policija do danes obravnavala skupaj že 57 kršitev, od tega 12 kršitev prodaje alkohola mladoletnim osebam.
Ob tem je Simon Slokan z Generalne policijske uprave opozoril na odgovornost vseh oseb, ki izvajajo kakršno koli dejavnost prodaje alkohola. Po njegovem mnenju je treba na zadevo gledati širše, in sicer v smislu družbene odgovornosti - prodaja alkohola namreč tako posredno kot neposredno vpliva na številne druge dejavnike, dogodke, ki imajo lahko različne posledice - velikokrat tudi tragične.
Nevladniki rešitev vidijo v licenciranju prodaje alkohola in na sploh strožjih ukrepih, kot so strožje kazni za kršitelje, prepovedi oglaševanja, minimalna cena na enoto alkohola po vzoru Škotske itd.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.